VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 48. 1 8 7 2. 30 November. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. <31 •famYrlert UnmrnnvB Gewone Dienstaanbiedingen en laa verscnijnt iederen Zaterdag. 01 fsmvrtert Hemmum uewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. ^flsUnufrl. ^0lïïw£r5) Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. neo per post e 0,80. a 1 Dgjit Advertentiën tegen 5 Cents per regel, oen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. WIL1EN EKf KIVATV. Men verhaalt van Napoleon dat hij het woord „onmogelijk" uit de woordenboeken wilde schrap pen. Hij zelf gaf er het bewijs van dat „leeren, beproevenhandelen" ver kunnen brengen en al behoort men niet tot zijne bewonderaars, men zal toch niet willen ontkennen, dat een ijzeren wil alleen hem gebracht heeft op de hoogte, van waar hij Europa voor een groot deel beheerschte. „Ik zou voor geen geld van de wereld een Na poleon willen zijn," zegt menigeen, die alleen ziet op het kwaad door hem gesticht, maar ieder mocht wel wenschen een Napoleon te zijn in vastberadenheid, in kracht van wil. „Waar de wil isis ook de wegzegt een oud spreekwoord en voor iedereen komt het te pas om het in toepassing te brengen, als hij zijn weg door het leven zoekt. In den ernstigen wil ligt niet alleen de kracht om te beginnen en te volhardenmaar ook om de bezwaren te overwinnen en de lasten te dra gen die aan iedere taak verbonden zijn. De knaap die zonder lust, onwillig, alleen om dat hij moet, zijn werk verricht, brengt het zelden ver terwijl hij zucht en klaagt alsof er te veel van hem gevorderd werd; als hij leeren wil dan duurt het hem nooit te lang, dan valt hem niets te zwaar en met rassche schreden gaat hij voorwaarts. De jongeling, die zich eenmaal in het hoofd ge steld heeft„ik wil de wereld door," ziet tegen geen harden arbeid open als het noodig isworstelt hij nu eens met taai geduld dan weder met for- sche kracht tegen den stroomdie hem zou willen tegenhouden. .aft Het geheele leven door komt dezelfde stelregel te pas. Menigeen zou er niet zoo bedrukt uitzien en het hoofd laten hangen, menige arbeid beter gelukkenmenig bezwaar gemaklijker overwonnen worden en menige loopbaan betere uitkomsten op leveren indien men zich minder afhankelijk maakte van anderen of van omstandighedenen meer in zich- zelven, in eigen wil en wilskracht zocht. Het behoeft wel niet gezegd te wordendat die wilskracht op het goede dient gericht te zijn. Er zijn erdie dwaze wenschen koesterenalles naar hunnen zin willen regelenhet geluk in onbedui dende of soms ook in schadelijke dingen zoeken en dan even als het kind dwingen om hun doel te bereiken; maar zij beklagen zich als hun willen kunnen werd; wat in eene andere richting hen groot en gelukkig zou gemaakt hebben wordt de bron van het bitterste verdriet en maakt hen niet zelden tot verdervers van anderen. Wie het goede wil en door niets zich daarvan afbrengen laat, heeft dikwijls meer dan de man met groote talenten. Men kan dat best zien aan die enkelendie rustig vooruit gaanterwijl anderen klagen over den slechten tijd, over geringe mede werking en wat niet al meer. 't Is wel waardat wij ons niet geheel onafhankelijk kunnen maken van de omstandighedenwaarin wij verkeeren't is ook waar dat het den een wat meer meeloopt dan den anderen, maar ook dat behoort tot wilskracht dat men zich door niets ontmoedigen laat. Er is zeker menig werk dat verdrietig is maar men moet niet bevreesd zijn om eens in een zu ren appel te bijten. De eerste beginselen zijn al tijd moeilijk, de eerste winst kost de meeste op offering maar als men zegtdat het een of ander

Volksblad | 1872 | | pagina 1