VOLKSBLAD. VEKEENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No, 47. 1 8 7 2 23 November. LEZEN EN WIJS WORDEN. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. GS.Tart Uïivmmóve Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Franco per post i 0,80. J C6Ilt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 13 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Dat zijn twee zakendie wel bij elkander be- hoorenmaar daarom nog niet altijd samen gaan. Er wordt veel gelezen om den tijd te dooden en dan is het zeker beter dan leeg zitten of kwaad doenmaar het laat niets na en inen zou den tijd nuttiger kunnen besteden. Er zijn er, die een hoop boeken verslindenals of hun hoofd een bodemloos vat was; ge zoudt denken dat ze de geleerdheid, de wijsheid in persoon moesten wezen en ge staat soms verbaasddat ze noch veel minder weten dan anderenwie het aan lust of tijd om te le zen ontbreekt. Een wijze der oudheid heeft reeds gezegd: „veel lezen vermoeit den menschen hij dacht daarbij aan de ijdele inspanning, die men zich getroost als het eene boek na het andere gelezen wordt zon der dat de geest ontwikkeld, met vruchtbare ken nis gevoed en de ware wijsheid des levens opge daan wordt. Sommige lezers gelijken den dronkaarddie naar een oogenblikkelijken prikkel verlangtmaar slechts om het brein te benevelen. Vraag eenswat zij onthoudengeleerd hebben en ge zult ziendat ze zich zeiven geen rekenschap weten te geven van den voorraaddien zij hebben opgedaan. Wie zijn hoofd opvult met de gedachten van anderenstaat dikwijls de ontwikkeling van eigen denkbeelden in den wegen het gaat hem licht als den man, die een nutteloozen vracht op zijne schouders neemt en die zich moede nederzet als hij zijne krachten vruchteloos verspild heeft. Laat dit alles u niet doen denken, dat wij den leeslust zouden willen bestrijden of, die niet lezen in hunne onverschilligheid stijven, 't Is er ver van af en wij wekken veeleer tot lezen op, maar met de bijvoeging: leest met verstand en laat het u om wat meer te doen zijndan om te kunnen zeg gen „dat heb ik ook gelezen De winteravonden zijn weder daar, die zooveel gelegenheid tot lezen gevenvooral aan hendie in andere jaargetijden door hunne werkzaamheden belemmerd worden om een boek in de hand te nemen. Gaarne zien wij onze leeszaal op den duur met belangstellende lezers gevulddie daar komenom kennis te nemen van zooveel goeds en nuttigs als onze tijd in overvloed oplevert en om daarvan later gebruik te maken in hun standhunne betrekking, hun werk, hun huisgezin. Er wordt toch zorg gedragendat de lezersbij groote ver scheidenheid dat alles vinden wat den geest be schaven den gezichtskring verruimen en die wijs heid geven kan, die ook het stoffelijk welzijn be vordert. Zij die dezen wintereven als in vorigen derwaarts kwamen zullen dat zeker toestemmen. Wie met de inrichting noch geene kennis maakte, durven wij opwekken om er eens de proef van te nemen, 't Zou toeh jammer zijn, als men zeggen moest: de leeszaal is wel geopend maar de lezers blijven niet komen. Druk bezochte kroegen en koffiehuizen en eene onbezette leeszaal zouden niet alleen getuigen van geringe beschavingmaar wat erger is van domheid en zedeloosheid, die den redelijken mensch onteeren en de grootste hinder palen zijn voor zijn geluk. Daar hebt ge de bibliotheek van het Nut, die voor iederen smaak overvloed heeft en u boeken aanbiedt, die ge te huis op uw gemak en voor

Volksblad | 1872 | | pagina 1