VOLKSBLAD. VEKEENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 46. 1 8 7 2. 16 November. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. QHfamviïm.t IfiYmmrtvR Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. .-AjLUIUU.J1. •JlmillJlfr.j Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents Franco per post rr 0,80. C6Ht Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaaudelijksche 1 Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. GROOTE MANNEN EN GROOTE ZAKEN. Om groote dingengroote zaken te doenmoet men ook een groot man zijn. Zoo wordt nog door velen geredeneerd ofschoon het reeds honderde ma len gebleken is, dat de edelste en grootste wer ken tot stand gebracht werden door menschen uit nederigen stand. De tijden zijn gelukkig voorbijwaarin menig een die aanleg had om iets groots te doen of te worden, dat eenvoudig uit zijn hoofd zette, om dat hij meende dat zijn stand, zijn naam, zijne betrekking daartoe te gering was. Onze dagen hebben tweeërlei waarheid op den voorgrond gebracht, die voor de maatschappij van onschatbare waarde zijn. De eerste isdat zijdie door stand of uitwendige omstandigheden veel zou den kunnen doen maar om allerlei redenen daarin nalatig blijvenhet kenmerk van ware grootheid missen. En de andere, dat niemand zich te gering moet achten om de hand aan iets groots te slaan omdat het niet de persoon is, die waarde geeft aan het werkmaar veel meer het werk den mensch adelt. Bescheidenheid en nederigheid zijn schoone deug den maar als men ze te ver drijftstaan ze lee- lijk en stichten ze veel kwaad. Wie kracht tot handelen bezit mag niet werke loos blijven of aan anderen zijne taak overlaten, al meent hij ook dat een ander misschien meer zou kunnen doen dan hij. Nieuwe uitvindingen, belangrijke instellingen, groote werken zijn al menigmalen voortgebracht of in het leven geroepen door menschen, van wie niemand dat verwacht had. Men begon dan wel met aan den uitslag te twijfelen of de nuttigheid te betwistenomdat bet maar die of die was die ze ondernammaar het einde was tochdat men recht liet wedervaren en de eer gaf aan wie die toekwamwanneer het gebleken was welke uit nemende vruchten daarvan konden geplukt worden. Waar de geschiedenis ons de voorbeelden der- zulken geeftwijst zij doorgaans nog op eene eigen aardigheid waardoor zij zich onderscheiden heb ben. Als menschen, die al hun gewicht gevoelen, iets zullen ondernemen, dan redeneeren zij daar over doorgaans lang en lang vooruiten nietj zelden gebeurt het, dat het bij redeneeren blijft. Maar als zijwier rang in de zamenleving schijnbaar in geen de minste verhouding staat tot het werk dat zij willen verrichteneen grootsch denkbeeld op vatten dan slaan zij eenvoudig de handen aan het werk, soms zonder ander plan dan om krachtig te handelen. Er is veel in welsprekende redevoeringen aange prezen dat nooit of zeer langzaam tot stand kwam maar er is ook veel goeds uitgericht, dat niet te voren van alle zijden bekeken en besproken was. Wie in zich de aandrift, het talent, de kracht tot iets goeds of groots gevoelthij vrage nietben ik de man daarvoor? want eer hij het antwoord daarop gevonden heeft, zou de tijd kunnen ver- loopen. Wie zijne handelingen afhankelijk maakt van het oordeel, de goedkeuring, de medewerking van an deren bewijstdat hij weinig veerkracht bezit en geeft ons recht om te twijfelen, of het hem wel ernst is met zijne goede bedoeling. Het is zeker dat een flink voorgaan in hande len ook vrij wat meer uitwerkt, dan alle uitnoo-

Volksblad | 1872 | | pagina 1