als een deel van het volk besckouwe en wat hij voor het geheel wilbij zichzelven beginne. Altijd praten over het volk en nog eens het volk, baat nietshet volk zal wel vooruit kooienwel beter worden als ieder daartoe de handen aan het werk slaat. Dan zon men misschien later zeggendat volk is gansch veranderd, maar daarin lag grooter lof dan in het eeuwigdurende; wij zijn niet ontaard van het voorgeslacht. De braven onder onze voorouders hebben dat ook al begrepen en daarom tot meerderen voortgang aangespoord, 't Was mis schien omdat zij zelve te langzaam naar hunnen zin vorderden. Wij zouden van ben niet ontaar den als wij de gebreken van vroegeren tijd zoch ten te overwinnen. Wij zouden dat evenmin, als wij het goede, dat anderen eigen is, ons ook eigen maaktenen onze tijdgenooten zouden daardoor beter worden gediend dan door het dwaze streven om precies zoo te zijn als men voorheen geweest is. Nederland. Eene in Walcheren opgerichte timmerliedenvereeni- ging, heeft besloten de werkloonen met 10 pet. te ver- lioogen. Te Brussel heeft eene vergadering van werklieden plaats gehad, om eene maatschappij opteriehten tot het goed koop verkrijgen van levensmiddelen. Br werd besloten zich tot een inwoner der stad, die met al de behoeften der werkende klassen bekend is te wendenmet verzoek om middelen te beramenwelke tot bet beoogde doel zouden kunnen leiden. Aan dat verzoek is voldaanen de werklieden hopen dat binnenkort eene groote maat schappij ter verkrijging van levensmiddelen tegen ver minderde prijzen zal opgericht worden. Maandag 28 Oct. had te Uireclt de eerste winter vergadering plaats van de Vcreeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid. De heer Mr. J. J. Uytwere Steeling deed er eene hoogst belangrijke mededeeling, omtrent een door hem ontworpen plan tot den bouw van 20 degelijke en doel matige arbeiderswoningen in deze stadwelke door knap pe werklieden tegen eene wel betrekkelijk hooge maar geenszins buitengewone huur, zou worden verhuurd, en waardoor de bewoner na verloop van 13 a 15 jaar eige naar zou kunnen worden. Hij wenschte er geen voorstel van te maken. Maar al te dikwijls toch leiden voorstel len tot de benoeming eener Commissie van onderzoek, die na eenigen tijd haar verslag uitbrengt, waarmede men zich wel kan vereenigen, maar met welke verkla ring de zaak niet zelden doodbloedt. Daarom deelde spreker in enkele trekken zijn ontwerp mede, ten einde wenken te ontvangendie hem en zijne mededeelhebbers ten dienste konden zijn bij de verdere uitvoering. Reeds kon hij het heuehlijk bericht vermelden, dat voor de bij begrooting op f 20,000 berekende som reeds voor f 15,000 a f 16,000 toezegging was verleendzoo dat hij hoop had deze proeve eerlang te zullen knnnen nemen. Door het departement Heerenveen en omstreken van de Maatsch. tot Nut van 't Algem. is een onderzoek ingesteld naar den staat der arbeiderswoningen in die plaats, en is men tot de ervaring gekomen, dat het er in sommige woningen treurig uitziet. Het departement heeft besloten de betrokken gemeentebesturen met den uitslag van dat onderzoek in kennis te stellen. Te lang reeds hebben de menschen gewoond in vochtige, vunzige, bedompte, liebtontberende vertrekken. Uit het Buitenland. Engeland. Lord Shaftesbury gaf in de vorige week te Londen een feest aan alle waterkersvruchten - en groente-verkoopers. Er waren ongeveer 400 mannen en vrouwen tegenwoordig, die op brood, vleesch, koek en thee onthaald werden. Deze arme mensehen zijn reeds te 5 uur 's-morgens op de markt en blijven er tot 's-avonds 6 uur. Een heele vracht heeft hoogstens eene waarde van 30 60 ot. en wordt lang niet altijd geheel verkocht, zoo dat ze hoogstens maar lang niet altijd van 20 tot 40 ct. p. dag verdienen. Er is een kleedingfonds gesticht waar zij voor geringen prijs kleeren kunnen krijgen tn staan de dit feest werd de grond gelegd tot een fonds waar uit zij hoogstens 60 ct. h f 1,20 tegelijk geld ter leen kunnen krijgen tegen wekelijksche aflossing. T Eeue soort van groene salade, die in Engeland veel gegeten wordt. In de afgeloopen week hebben eenige aanzienlijke hee- ren te Liverpool een feest gegeven aan alle schoenpoet sers der stad. De Brüsselscbe politie voert sedert een paar dagen krijg tegen de melkboeren. Luide waren de klachten over bet vervalschen van dit artikel; de autoriteit beeft thans bevolen dat melkten verkoop aangeboden en meer dan tien percent water bevattende, in beslag moet worden genomen. 'tWerd hoog tijd: men begon lang zamerhand water m'et tien percent melk voor melk te verkoopen. Telegrafische berichten omtrent den watersnood in Italiëmelden dat onderscheidene gemeenten groote meeren gelijken. De toppen van de boomen en buizen kunnen ter nauwernood gezien worden. Het vee sterft uit gebrek aan voedsel, terwijl bovendien een aantal koeien door den vloed zijn medegesleept en verdronken. Er heerscht in de dorpen aan de Po groote bedrijvig heid. Mannen, kinderen en soldaten zijn uit de steden gezonden en vullen zakken met aarde, om de dijken te verzwaren. De rivier de Po is nog altijd wassende. Landbouw en Nijverheid. Als een bewijs van de duurte der paarden meldt men uit Lopilcj dat aldaar aan een landbouwer voor een l1 /2 jarig en een jarig paard te zamen, doch te vergeefs, 1000 werd geboden.

Volksblad | 1872 | | pagina 2