VOLKSBLAD. 1 8 72. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 45. 9 November. HET VOLKSKARAKTER. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar/0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. Gewone Dienstaanbiedingen en mantel. 31011111) f Hi Dienstaanvragen worden geplaafst a 10 Cents 1 Cent Advertentiën tegen 5 Centgj per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Ieder volk heeft zijn eigen karakter, zoo zegt men terechtwant al zijn wij niet ver in de ge schiedenis en niet gewoon, om bij ontmoeting met vreemden eene bepaalde studie van hun karakter te makenwij weten het allenof door overleve ring of door ervaring, dat ieder volk zijn eigen aardige gevoelensmanieren en gewoonten zijD bizonder karakter heeft. Men kan best ziendat het een Erauschmau isJ Men hoort duidelijk dat is een Bngelschman zoo spreekt men vaak en ieder meent, dat hij de ka raktertrekken van die verschillende volken genoeg kent, om zijn oordeel te laten gelden. Die natie is lompgene is lichtzinnigin dat land is men ijverig en ondernemend; ginds weder is men traag en dom. Van ieder weet men iets te zeggenmaar 't gaat ook hier zooals in vele za ken zijn eigen karakter kent men minder nauw keurig, en als men hot door anderen hoort beschrij ven stemt men zelden de juistheid daarvan toe. Zeker heeft het zijne goede zijde, dat men niet vreemd blijft aan de eigenaardighedendie ieder volk onderscheidenmaar de grootste geleerdheid daarin geeft ons niets, zoolang wij vreemdelingen blijven in ons zeiven. Als men u zegtdat de Nederlander bedaard overleggend, deftig, krachtig in het handelen is, dan knikt gij met welgevallen bij de gedachtedat gij ook tot die soort behoort, die door zulke be namingen geprezen worden. Maar laat men u eens zeggen dat de Nederlander langzaambesluite loos, koud, stijfhoofdig is, dan meent ge met u zeiven te kunnen beginnen, als gij het tegendeel, het ongerijmde daarvan bewijzen zult. Een volk kent doorgaans de schaduwzijden van zijn eigen karakter het minst. Daaruit laat zich dan ook verklarendat door alle eeuwen zoodanig karakter stand houdt. Want luchtstreekbeschaving en zooveel meer mogen daarop invloed hebben; dat onveranderd blijven van dezelfde, soms zeer leelijke karaktertrekken komt wel meest daarvan daandat men veel nauw keuriger op anderen dan op zichzelven let. Sommigen vinden het heel natuurlijk en heel mooi, dat ook de volken zich in hun karakter steeds gelijk blijvenzij vergeten echter dat zij zich daarmede noch eer verwerven noch voordeel doen. 't Is met een volk niet anders als met iederen mensch. Wat er goeds in het karakter is moet ontwikkeld en aangekweekt wordenwat het ver keerds heeft dient te worden bestreden en afgelegd Ik acht het eene treurige opmerking, hoe waar die overigens zijdat de mensch zich onwillekeu rig vormt naar de karakters, meeningen, gewoon ten en gevoelens zijner omgeving. Daardoor is het ook waar: „zooals de ouden zongen, piepen de jongen." De kinderen kijken de leelijke trekken van de ouderen even zoo goed en vaak veel ge maklij ker af dan de goede, en zoo gelijkt het eene geslacht op het andereal verschillen ook de kleederdracht en sommige andere zaken hemels breed bij hetgeen vroeger was. Misschien, zou het niet kwaad zijnals men wat minder trotsch was op dat onveranderlijke karakter en wat meer dacht aan de noodzakelijkheid omook daarbij de eeuwige wet van vooruitgang te laten gelden. Maar daartoe is de eerste stap, dat ieder zich

Volksblad | 1872 | | pagina 1