S B L A D. 1 8 72. Ho. 44. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. 2 November. flNndirt. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar 0,50. Fraiico per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. 1 Cent Advertentiën tegen 5 Cents per (egel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. WAT HADDEN 11 EEN PLEIZIER, want ze hadden dadelijks een cent geofferd in een busje, dat de breivrouw eiken middag tegen den tijd dat de kinderen kwamen op tafel zette. En thans was de dag gekomen van „potverteeren", een dag zoo lang te voren door de kinderen te gemoet gezien. Wat was dat busje dikwijls t' onderwerp geweest van de gissingen en de be rekeningen der verlangenden. Hoeveel zou er in zijn hoeveel zou er in kunnen zijnhoeveel moest er in zijnhoelang zou 't nog duren eer die dag kwam; eerst werd de tijd bij weken daarna bij dagen geteldeindelijk hij was er de dag van „potverteeren". Netjes gekleed waren ze allen naar de breivrouw gegaan nadat op straat eene voorloopige vergade ring was gehoudenwaarin al eene afspraak was gemaakt waaraan niemand zich houden zou. Daar zaten ze nu vergenoegd om de tafel waarop de geheimzinnige bus staat die wordt leeggeschud, de inhoud wordt nageteld en de vrouw berekent haar verschot voor chocolade koekjesbroodjesboter koffie etc. en 't komt precies uitmaar al ware 't zoo nietde kinderen rekenen nietmaar hunkeren naar de choco lade. De aanval begint, de vreugde neemt toe eten de, drinkende, joelende, zingende en stoeiende, is de pret in vollen gang. 't Eene spel volgt op 't anderegedurig verzinnen ze iets anders daar krijgt er een den inval, zich te verkleeden. Hoerak Een verkleed zich als een groote meid met een kolossale luifel opeen andere als eene jufvrouw op klompen; een derde als een schoonmaakster met een bezem gewapend en een manslioed op-; een vierde't is om te gierenin jongenskleeren en een kolossale bult; zoo gaan ze in optogt de straat op. De geheele buurt loopt uit. „Neen, maar *t is om te proesten van lachen" „je zou zeggen hoe prakkeseeren ze 't"; „die bultje mot je buik vast houden van 't lachen"„ze binnen alle maal aardig maar die bochel is nog 't mooiste". Dat zegt de buurtwaarde lezermaar ik vond het volstrekt niet mooiik vond het leelijkbe paald leelijk, en alleen om dien bult. Want, ziet u, lachende toeschouwers! die quasi-bochel steekt den spot met werkelijk ongelukkigendoor de natuur misvormden, die er even weinig aan hebben kunnen doen als gij en ik dat we regt zijn. Tegenover uw lachen staat de snijdende tegen stelling van de vlijmende smart en het bittere ge voel van dien ongelukkige die ter sluiks van ach ter het gordijn een blik slaat op de verkleeden en de kijkers. Zeg eensals gij die nu zoo veel pleizier hebt in de beschouwing van die pret, eens een wezen lijke bult hadt, hoe zoudt ge er over denken als de menschen in een nagemaakte zoo veel schik hebben 't Is leelijk en een lafhartig vermaak het on geluk te bespotten. Ik noem het ook een rotte plek in 't nationaal leven dat zoo iets gedaan wordt. Zij die 'tdoen zijn nog niet zoo zeer de oorzaakmaar vrouw Breiwerk en anderenaan wie de jeugd wordt toevertrouwd, moesten zich schamen zoo iets uit te lachen of toe te jui chen. Of staat er soms ergens geschreven „dat men ongelukkige naasten niet liefhebben moet als zich

Volksblad | 1872 | | pagina 1