V 1 8 72. VEREËNIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 43. 26 October, 1 Cent. Advertentiën tegen 5 Cents per regel DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in drieraaandelijksche termijnen. sintel. |m "zt"gïf::sv;i c„„. 1 Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. STRAFBEPALINGEN TEGEN DRONKENSCHAP. In „de Neclerlandsche Huisvriend" van 12 Oc tober 11. doet de heer J. F. Schuld een beroep op de publieke opinie. Hij verlangt dat die publieke opinie haar oor deel uitspreke over de wenschelijkheid van een' wet, die straf bepaalt tegen de dronkenschap. Ofschoon wij met den heer Schuld het betreu ren dat jaarlijks ongeveer dertig mittioen gulden in Nederland aan sterkendrank wordt verteerd, (wij achten die statistiek wel wat hoog opgevoerd) dat zelfmoord, krankzinnigheid, misdaad, armoe de en gebrek vaak de gevolgen der dronkenschap zijnzoo gelooven wij nietdat een wet tegen de dronkenschap daarin verbetering zal aanbrengen. Het eenige resultaatdat men daardoor berei ken zalschijnt ons toedat de dronkenschap meer verborgen zal worden. De jeneverkittes zullen hare slachtoffers zooveel mogelijk aan de oogen der po litie onttrekken. Bovendien de ware dronkaard geeft vaak oogenblikkelijk de minste blijken van dronkenschapde nieuweling en de man met een opgewonden gestel loopt het meeste gevaar de straf te beloopen. Heeft hij die straf eenmaal on dergaan, dan zal welligt zijn eergevoel door de ondergane schande verstompt worden en is de weg tot nieuwe dronkenschap geopend. Voor iemand, die eergevoelig is, is de herinne ring aan den toestand waarin hij zich bevonden heeftde beste prikkel om zich niet weder aan dronkenschap overtegeven. Bestaat dat eergevoel niet meer, dan zal gevan genisstraf noch boete dat eergevoel terug roepen. Het beste middel tot voorkoming van dien volks kanker is naar onze meeningde ontwikkeling en de betere voeding van het volk. Wanneer de staat overal voldoend gratis lager en middelbaar onderwijs gaf, en de leerplicht in voerde dan zou de dronkenschap in de toekomst naar wij gelooven een menigte slachtoffers minder tellen. Een groot deel van het geld, thans voor gevan genissen besteed, zou voor scholen kunnen gebe zigd worden. Bevolkte scholen ontvolkte gevangenissen. Betere voeding van het volk, zal ook weêr het gevolg kunnen zijn van meer algemeen onderwijs. Onderwijs alleen zal daartoe echter niet genoeg zijn. Betere verdeeling der lastenafschaffing van alle privilegiënen alle andere middelenwelke strekken om ieder in de gelegenheid te stellenom zijne vermogens zooveel mogelijk te ontwikkelen en van zijn arbeid de meest mogelijke vruchten te plukken, ziedaar wat zal bijdragen tot heeling der sociale krankheden, waarvan de dronkenschap er eene is. IHGEZONDEH. Het Comité tot wering van schoolverzuim alhier neemt de vrijheid aan de ingezetenen mede te deelen, dat het dit jaar de bijdragen der contribuanten persoonlijk zal innen ten einde des verlangd de meest mogelijke inlich tingen te kunnen geven omtrent de werking van het Comité, in de hoop, dat de welgezinde ingezetenen be reid zullen' zijn hunne bijdrage te verhoogen. Alvorens daartoe over te gaan wenscht het Comité mede te deelen de redenen waarom tot dezen maatregel is besloten. Het Comité vindt de aanleiding daartoe in de vol gende omstandigheden: de eerste is, dat sommige ingezetenen in de mee ning verkeeren, dat, nu eene subsidie ad f 100,dooi de gemeente is verleend, de behoeften van het Comité minder zouden geworden zijn de tweede, dat het Comité verleden-jaar slechts door latere vrijwillige bijdragen, die zeer aanzienlijk waren, in staat gesteld is de belooningen voor getrouw school bezoek op den gewonen voet te kunnen uitreiken. Daar nu het verkregen subsidie niet gelijk staat met

Volksblad | 1872 | | pagina 1