70LESB 1 8 72. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 42. 19 October. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. 1£ïriiY)YiiAvi! Gewone Dienstaanbiedingen ui d-M 'vlOullilcJh Dienstannvragen worden geplaatst a 10 Cents. £l 1 Cent Advertentiën tegen 5 Cents per regel Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. O P REI (Vervolg.) De „boerenvangers" drentelen meestal rond de groote monumenten der stad, omdat zij weten, dat zich daar de bezoekers der hoofdstad het meest bevinden. Staat gij b. v. naar het groote ruiter standbeeld van Frederik de Groote te kijken dan hebt gij veelal kans, dat zoo'n „boerenvanger" naar u toekomten alsof hij ook vreemdeling in Jeruzalem was, tegen u zegt: „wat een prachtig standbeeld." Antwoordt gij hem dan recht vrien delijk, dan blijft hij bij u, tracht u overtehalen om ergens een glas bier met hem te drinken en zet u daar met behulp van een paar vrienden af. Daarom is het het bestom wanneer men op die wijs aangesproken wordt, eenvoudig te antwoor den: „doe geen moeite, ik ben zelf boerenvanger." Dan druipt onze vriend zeer zeker spoedig af, omdat hij begrijptdat gij zijne lagen doorziet, 't Is treurig te bedenken dat er dus in groote steden honderde wezens gevonden worden, die op zulk eene gemeene manier hun kost verdienen. Gelukkig de kleine stedenwaar geen „boeren vangers" te vinden zijn. 'tls waar, er zijn in kleine steden lieden, die precies op dezelfde wijze den kost verdienenmaar tochzoudt gij niet evenzeer dien naam kunnen toepassen op den handelaar, die slechte waar voor goede verkoopt of ondermaat geeft; op den kwak zalver die drankjes voorschrijftdie zijn zieke beurs moeten herstellen; op den zaakwaarnemer, die van eenvoudige lieden het vertrouwen zoekt te winnen om hen des te beter te kunnen beetnemenof die als hun geldschieter optreedt om hen later des te beter te kunnen plukken. Soms zien die „boeren vangers" er zeer fatsoenlijk uit evenals de Berlijn- sche, maar het zijn daarom niet minder „boeren vangers." Tegen zulke lui is het: „past op uw zakken" niet minder aantebevelendan tegen hun Berlijnsche confraters. Ofschoon Berlijn nog veel bezienswaardigs op levert de dierentuin vooral is prachtigzoo heb ben wij geen tijd, of liever heeft het volksblaadje geen ruimteom dat alles nauwkeurig op te ne men. Wij nemen onze reiszak dus weder op en daar onze luchtballon door den val een weinig gehavend is en het repareeren zoo spoedig niet gaat, zullen wij naar het spoorwegstation gaan om onze reis te vervolgen. Naar het spoorwegstation zeg ik daar, maar gij zoudt u zeer vergissen wan neer gij meendet, dat Berlijn even als een kleine stad er slechts één spoorwegstation op na hield. Er zijn er vijf op verschillende uiteinden der stad, die den toegang geven tot vijf verschillende lijnen welke in de richting van AnhaltFrankfortHam burg, Stettin en Potsdam loopen. Het is de moeite waard nog even naar Potsdam te sporendat duurt slechts een half uurtje, en er het vorstelijk paleis en de prachtige tuinen van Sanssouci te zien waar Frederik. de Groote het liefst zijn tijd doorbracht. Toch lokt het vorstelijk paleis mij niet zoozeer aan, (want al die pracht verveelt op den duur) als wel de molen van Sanssouci. 't Is een eenvoudige windmolendie echter in al haar eenvoud ons eene belangrijke geschiedenis vertelt. Frederik II wilde dien molen koopen en afbre ken om zijne tuinen te vergrooten. De molenaar had daar echter geen zin in en meende recht te hebben om zijn eigendom te behoudenook al

Volksblad | 1872 | | pagina 1