ven en kunt op die wijze uwe kennis van de na tuurlijke historie vermeerderen. Wilt ge liever uw kunstgevoel veredelenga dan naar het groote museumwaar eene prachtige schilderijen en beelden verzameling u de schoonste nabootsingen der natuur geeft. Waar ge echter zoo de voornaamste merkwaardigheden van Berlijn bezoektmoet ge op uw zakken passenwant er leeft in Berlijn een groot aantal personendie hunne kostwinning maken van het bestelen der vreemdelingen. Sommigen doen dat op eene ver nuftige manier. Men noemt ze „boerenvangers," omdat zij het er op toeleggen om eenvoudige lie den (en daaronder rangschikt men de boeren) vaak beetnemen. Nederland. De .afdeeling Amsterdam der aigemeene Nederlandsche vroiiwen-vereeniging „Tesselschade" is voornemens in de maand November a. s. een bazar te houdenten einde den arbeid harer werksters ten verkoop aan te bieden haar voorraad modellen ter bezichtiging te stellen en bestellingen aan te nemen op die artikelenwelke in den smaak vallen. Het zal der afdeeling aangenaam zijnals ook andere afdeelingen van haar voorraad inzendendoch op eigen risico, aan het Amsterdamsche bestuur de vrijheid la tende, slechts zulke voorwerpen aan te nemen, die het ten verkoop of Ier bezichtiging geschikt oordeelt. Yoor 31 October wordt aan het opgegeven adres de opgaaf der in te zenden artikelen ingewacht. Uit het Buitenland. Eerstdaags zullen de Duitsche speelbanken Spa, Homburg, Wiesbaden, Baden, Eras, Mannheim, Wild- bad en Wildungen - tot het verledene behooren. Een blad bericht, dat de directeuren dezer inrichtin gen zich tot Frankrijk gewend hebben met verzoek om vergunning ze daar te vestigen, doch, dat de regeering afwijzend op die aanvrage heeft beschikt, en dat een tweede verzoek, bij de Russische regeering gedaan, geen beteren uitslag voor hen gehad heeft. Te Berlijn is een schipper tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij, zich naar zijn werk begevende, toen de keizer van Rusland met eenige Prui sische officieren hem voorbijtrok, en niet snel genoeg naar den zin vau een politieagent op zijde wijkende, dezen had toegevoegd: „Wat bijzonders is er aan een keizer? Zijn wij het niet, die al die lui den kost ge ven De rechtbank heeft nl. geoordeeld, dat deze uitdruk king op keizer Wilhelm doelde. A 1 1 e r 1 e i. De post geeft 't volgend humoristisch-satirisck overzicht van Berlijn: „Er verschijnen tegenwoordig 280 verschillende dag bladen en tijdschriften, die van 130 boekdrukkerijen en 176 papierfabrieken kunnen gebruik maken. „Yoor het jong Berlijn, dat met behulp van de 222 minnen het Spreestrand bevolkt, wordt in elk opzicht voldoende gezorgd, en is de jeugdige wereldburger een maal de ladder opgestegen door de 38 klein-kinderbe- waarscholen26 kindertuinen, 48 particuliere en 60 gemeentescholen, 10 gymnasiën en 6 „realschulen waar na hem de 22 schouwburgen en 391 boekwinkels het geestelijk voedsel aanbieden en de turnzalen, vechtin- richtingen en turn vereen igingen het lichaam stalen, dan moet men eigenlijk verwachtendat elke Berlijner een voorbeeld van intelligentie en van lichamelijke ontwik keling zou zijn. „En toch blijkt uit de statistiek hoevele der jonge lieden, na een korte reis door de 24 apotheken, 21 hospitalen en 29 kliniken met behulp der 676 genees- heeren, 45 heelmeesters en 355 chirurgijnsleerlingcn telken jare gebracht worden op de 42 rustplaatsenwaar vrede en kalmte heerschen. „De Berlijnsche burgerij heeft behoefte aan 1111 boek binders; 680 barbiers vliegen telken morgen naar de keelen hunner kalanten. ,/tLeven in Berlijn is niet zoo verschrikkelijk als de socialistische schrijvers beweren. „Van 12 volkskeukens en 9 volksconsultatiebureaux kan men gebruik maken en voor hemdie de zijnen beschermen wil tegen de nachtelijke mes-liefkozingen van het Berlijnsch janhagel, tegen eventuele aanslagen van stichters van maatschappijentegen overvallen politie- bureaux en dergelijke bandietenstrekendie in de Ber lijnsche Abruzzen aan de orde van den dag zijnopenen 105 verzekerings-maatschappijen en 60 zieken- en begra fenisfondsen huil gastvrije poorten. „Ook de klachten over den „woningsnood" zijn totaal uit de lucht gegrepen; want Berlijn kan zich des Zon dags en in de week overtuigendat nog steeds 7 4 groote kerken geheel ledig staan. „De klachten van die bevolking der hoofdstad van het rijk over den meer en meer gevoeligen „druk" kunnen slechts betrekking hebben op de 130 boekdrukkerijen, 25 koperdrukkerijen en 272 steendrukkerijen, welke zich met de geldbeurs van het groote publiek weten te sterken tegen de moeielijkheden van de steeds toenemen de ^n'^e-epidemie." In ,}de Telegraafschrijft een docter het navol gende De zee-ziekte kan als een door de schommelende be weging van het schip veroorzaakte stoornis in den bloeds omloop aangemerkt worden. Hierbij ontstaatniet gelijk men wel eens verkeerdelijk geloofd, congestie naar de hersenen, maar integendeel eene vermindering van den noodzakelijken toevoer van bloed naar de hersenen. De zee-ziekte komt vrij wel overeen met den toestand, waarin sommige personen- zich bevindendie zich zittende of staande aan eene sterke aderlating onderwerpenen waarbij zich ook neiging tot braking en flauwte open baart. Alzoo 't gemis van den gewonen prikkel der centraaldeelen vau de zenuwen door slag-aderlijk bloed. Door den vertraagden gang van den bloedsomloop kan er een stilstand van het aderlijk bloed in de hersenen plaats hebben. Nu kan men soms op eenvoudige wijze dien onaangenamen toestand vermijden of verbeterendoor eene horizontale ligging in een hangmat; doch dit is

Volksblad | 1872 | | pagina 2