VOLKSE VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. 12 October. No. 41. 18 7 2. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt lederen Zaterdag. C3-1» nrter! Wnmnlfll.K Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar/0,50. 2>]pUÏÏuErl. (^"ïïlulirS Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents Pranco per post n 0,80. 1 Cent Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worde?i. OP REIS. (Vervolg.) 600§gooo Waar zit 'm de kracht van een leger in? De gevoelens der deskundigen verschillen op dit punt hemelsbreed. De een zegt: „in de onbepaal de gehoorzaamheid van den soldaat. De soldaat moet een bloot werktuig zijn van zijn chef, wiens bevelen hij onvoorwaardelijk opvolgt! Men spreekt dan ook van een „corps" (lichaam) soldatenwaar van de officier het „hoofd" is. Een soldaat behoeft niet te denken't is zelfs verkeerd dat hij te veel denkt." „Neen," zegt een ander, „de kracht van een leger zit 'm in de ontwikkeling van den soldaat. Een leger van soldatendie weten wat ze doen en verstand en overleg gebruikenzal zonder veel moeite een leger van onontwikkelde soldaten over winnen." Een derde zegt: „De kracht van een leger zit 'm in de geestdrift van den soldaat." Zooals veelal het geval is, schijnt in ieder dezer drie uitspraken de waarheid voor een deel gelegen. Het Pruisische leger geeft ons daarvoor het bewijs. De Pruisische soldaten zijn meer ontwik keld dan de soldaten van het overige Europaniet alleen omdat in Pruisen leerplicht bestaat (d. w. z. dat ieder kind door den staat verplicht wordton derwijs te genieten) maar ookomdat een groot deel van het leger bestaat uit beschaafde lieden. De student, de docter, de koopman staat naast den arbeider in het gelid. Onwillekeurig moet hun voorbeeld tot de ontwikkeling van hun minderbe- schaafde makkers bijdragen. De bevelen die ge geven wordenzullen daardoor beter begrepen en dus ook juister opgevolgd worden. In zoover zal er geene blindelingsche gehoor zaamheid plaats hebbenhetgeen ook niet altijd wenschelijk is. In een kort tijdsbestek kan de stand der zaak bij het gevecht zoo veranderd zijn dat het wenschelijk is dat er eenigszins in strijd met het te voren gegeven bevel gehandeld wordt. Daardoor werd menig slag gewonnen. Ook geestdrift zal er moeten zijn bij het leger, wil het met vuur vechten. Waar een leger uit huurlingen bestaat of wel uit de minst gegoede personen der maatschappij die weten dat zij in het vuur gezonden worden om zich voor de overigen opteofferenterwijl de meer gegoeden den dienst hebben afgekochtzal de geest drift, tenzij men de jeneveropgewektheid daartoe rangschikt, ontbreken. Zonder twijfel zal ieder in den laatsten oorlog aan de Pruisische soldaten deze drie eigenschap pen hebben toegekend. 't Ware te wenschen dat we zoover warendat die eigenschappen alleen voor werken des vredes konden worden besteed. Doch we zijn niet in Berlijn om bespiegelingen te houden maar om wat te zien. Gaan we dus naar het Aquarium we zijn toch nog altijd „onder de linden." Ge gaat een trap op en neemt boven gekomen een kaartje, dat u- den toegang verschaft tot eene verzameling van kunstmatige grottendie met wa ter gevuld zijn en waarvan de opening met glas is afgesloten. In dat water zwemmen allerlei zoet water visschenin iedere grot een ander soort kruipen krabbenbewegen zich schelpdieren en allerlei schepselendie het water bevolken. Ge vindt de namen van de dieren bij iedere grot geschre-

Volksblad | 1872 | | pagina 1