t zijden een rei van lindeboomen bevindt. Aan breeder bij n het plein vindt men ^'oote palei" Om alfnmagazijnenen steeds vindt men deielingen en inwoners, die of te voet /.uigfenaamde drasski 's (open rijtuigen) „de linden" langs rijden. Honderden van militai ren in verschillende schitterende uniformen vallen u in het oog. Zooals ge weet moet in Pruisen ie der burger dienen. Men kent er geen plaatsver vanging, geen nummerverwisseling; zoodat het leger uit alle klassen van de maatschappij is sa mengesteld. Hoe daardoor een krachtig leger ge vormd wordt zullen wij de volgende maal zien. Nederland. Verleden week Woensdag overleed te Amsterdam, in den gezegenden ouderdom van 82 jaren, na een lang en smartelijk lijden, de heer Willem Hendrik Sürin- gak die zich op het gebied der philanthropie een Eu- ropeeschen naam heeft verworven. Hij was mede-oprichter van het in 1823 verrezen Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen, en in latere jaren stichter der kolonie Ne derlandsch Mettray, te Rijsselt bij Zutfen, waar over eenkomstig zijn verlangen zijn stoffelijk overschot jl. Zaterdag werd ter aarde besteld. Te friezenveen is thans alles weder in rust en vrede; de fabriekarbeiders zijn weer aan het werk en de al daar gestationeerde militairen zullen wel spoedig weer vertrekken. Ook te Wierden loopt het rustig af, hoewel de fabriek nog niet weder in werking is. Werkmansvr.) vereenigingen van arbeiders, loonen enz. Aan de eigenaars der kolenmijnen in Manchester Rochdale, Bolton en Bury is door de werklieden bij circulaire kennis gegeven, dat zij met het oog op de hooge prijzenwaarvoor de steenkolen thans worden ver kocht, 15 pet. hooger loon verlangen. Hun eisch is echter van de hand gewezen. He eigenaars verhoogen de prijzen wegens loonsverhooging, en dan vragen de werklieden weder loonsverhooging we gens de prijsverhoogingals dat zoo voortgaatwaar is dan het einde? Inmiddels beginuen de verbruikers in En geland zich wegens de lagere prijzen van Belgische en Ame- rikaansche kolen te voorzien tot schade van de Engelsche mijnbezitters en mijnwerkers beiden. Ook te Zutfen zal eerlang eene "Volksgaarkeuken wor den opgericht. De commissie, tot dat doel gevormd, heeft door plaatsing van aandeelen van f 50 reeds over een vrij aanzienlijk kapitaal te beschikken. Een huis, midden in de stad gelegen, werd dezer dagen door haar aangekocht, en men mag weldra de opening dezer in richting tegemoet zien. N ij v e r h e i d. Te Rüikerode, in Rijn-Pruisenis bij het verdiepen van een waterput eene petroleumbron ontdekt, die reeds dagelijks 680 liter geeft. De gelukkige bezitter van het land was nog slechts korten tijd eigenaar; reeds zijn hem daarvoor aanzienlijke sommen geboden. (Werkmansvr.) Amerika. Te Titusville in Pennsylvanië is eene maat schappij opgericht tot bewerking van ijzer door middel van petroleum in plaats van steenkolen. De genomen proeven werden met den besten uitslag bekroond, en men berekent dat de kosten der bewerking althans in Amerika bijna tweederden minder zullen bedragen. Werkmansvr In het begin der volgende maandzal te Rotterdam weder de cursus aanvangen van eene oefenschool, die der vermelding waardig is. Hij gaat uit van de Schildersvereeniging „Lukas," die tracht het nabootsen van hout of marmer en het penseelschrift te verbeteren en daarom in die vakken, alleen aan schildersleerlin gen, onderwijs laat geven. Zij die zich laten inschrij ven voor de lessen en die werkzaam zijn bij leden der vereeniging „Lukas" of die aanbevolen zijn door hare donateurs, worden bij de plaatsing bevoorrecht. Werkmansvr Iets voor de Gezondheid. In het nuttige en zeerlezenswaardige weekblad De Huisvrouw toont Dr. Sassc de nadeelige gevolgen aan, die het gebruik van trap- en van handnaairaachines voor de gezondheid kan doen ontstaanzoo worden bij het gebruik stofdeeltjes gevormd, die zeer schadelijk voor de ademhalingswerktuigen zijn. Hij zegt dan ook: „ge zonde constitutie, matigen arbeid, voldoende ventilatie, goede voeding, weinig spreken cn onafgebroken adem haling door den neus, zijn de voorwaarden om de naai machines, die men anders een ramp voor de met de naald werkende vrouwelijke klasse zou kunnen noemen als zegen en voorspoed brengende werktuigen te mogen beschouwen." Allerlei. In De Huisvrouw vinden wij het volgende recept voor de behandeling van goudvisschen. Als men de volgen de regels in acht neemtdan houdt men de goudvis schen 10 tot 12 jaren lang frisch en gezond, want zoo oud worden zij gemeenlijk mits men ze slechts be hoorlijk verpleegt, lo. Men doe er niet meer dan een op een deciliter water; bij een te dichte bevolking van de kom sterven zij spoedig. 2o. In de keuze van het water moet men geen verandering brengenof altijd regen- of welwater. In den zomer verversche men het water dagelijks; des winters om de twee of drie dagen. 3o. Men plaatse de kom, die goed diep moet wezen (ondiepe deugen niet) bij voorkeur in de schaduw. Ook een al te hooge kamer-temperatuur kan zij niet verdra gen; den bodem van de kom bedekke men met kleine, gladde kiezelsteentjes, die het water zuiver houden. 4o. Daar de tengere vischjes licht gedeerd worden, als men ze bij verversching van het water in de hand vat, vissche men ze altijd met een netje op en neme ze nooit in de

Volksblad | 1872 | | pagina 2