1 8 72. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 40. ifgortderl. foninim ce,,ts a 1 Cent. volksblad: £ge doch matig irst zeer weinig DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar 0,50. Franco per post 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters eit Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. OP REIS. 't Is reeds lang geleden, dat een der redacteurs van dit blaadje u verzocht heeft, u reisvaardig te makenom met hem een deel van de wereld te gaan zien. Het zou wel reizen op uw stoel zijn, maar enfin dat is nog beter dan in het geheel niet reizen. Hoe komt het nu, dat die belofte niet is na gekomen en dat men u gepakt en gezakt heeft laten staanzonder u zelfs te waarschuwen dat er iets in den weg gekomen is? Een der redac teurs is er schuld aan en die persoon ben ik. Nederig vraag ik excuus voor mijne nalatigheid; redenente veel om te noemenhebben mij langen tijd verhinderd voor het Volksblaadje te werken. Pakken wij dus onze bagage weder op en stij gen wij in den luchtballondat reist vlugger dan per spoor, en halen wij zoodoende den verloren tijd in. Met. duizeling wekkende snelheid zet de luchtballon koers naar het Noord-Oosten; de Zeeuw- sche eilanden zien wij spoedig uit ons oog verlo ren een deel van Noord-BrabandUtrechtGel derland en Overijsel gaan wij voorbij en naderen het groote Duitsche rijk, waarvan wij in den laat- sten tijd nreer dan ooit hebben hooren spre ken. Daar troont keizer Wilhelm met zijn rijks kanselier Bismarck en ofschoon we noch voor keizer Wilhelm noch voor zijn rijkskanselier veel vriendschap gevoelenlaten wij wat lucht uit onze ballon ontsnappen en haar niet ver van Berlijn de hoofdstad van Pruisen neervallen. Ik hoop dat g' u niet bezeerd hebtwant dat geeft een erge scliok als zoo'n luchtballon eindelijk op den grond terecht komtmenigeen brak bij die gelegenheid ar men en beenenzoodat de luchtballon dan ook weinig als middel van vervoer gebezigd wordt. Nog is er een andere redendie dit middel van vervoer afraadtmen heeft het geheim nog niet gevonden om de luchtballon te sturenzoodat men geheel van den wind afhankelijk isen zeer veel gevaar loopt in Afrika terecht te komenterwijl men zoogaarne Amerika zien wilde. Het papier is gelukkig geduldig en wij zullen bij onze verdichte luchtreis dan ook de ballon stu ren waarheen we willen. Berlijn is een groote, een zeer groote stad. De bevolking in die stad neemt vooral in den laatsten tijd ontzettend toe. In 1840 telde het 330,000 zielenin 1863 reeds 550,000 en thans 830,000. 830,000 inwonersdat wil zeggen driemaal meer dan in Amsterdam wonenof bijna een vierde ge deelte van al de inwoners van Nederland. Ja de bevolking van Berlijn neemt in de laatste maan den zoo onrustbarend toe dat er voor velen geen woningen te krijgen zijnen de mingegoeden zich in den laatsten tijd met tenten of barakken hebben moeten te vrede stellen om onderdak te komen. Die armoedige barakken van hout en doek buiten de stad vormen eene scherpe tegenstelling tegen de prachtige huizen en paleizen, die men in Berlijn zelf vindt; en de regeering heeft dan ook het plan om de woningsnood te verhelpen en arbei derswoningen te stichten. Tot nu toe is het echter bij het plan gebleven zoodat vele BerJijners in hunne barakken met angst den winter te gemoet gaan. Berlijn is ook een prachtige stad. Het schoon ste gedeelte vindt men „onder de linden gelijk men het noemt, een groot plein waarop zich aan beide

Volksblad | 1872 | | pagina 1