VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 39. 1 8 7 2. 28 September. PUBLIEKE OPIME. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. (S-tfsrityfRl'I lïmwmflyc Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. ^jBÜUwïri. Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Franco per post n 0,80. 1 Gent. Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 13 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Als er hier of daar ontevredenheid heersoht, als er oproerige kreten worden gehoord of balda digheden worden gepleegd, dan hoort men de on verschilligen of de bevreesden dadelijk zeggen „Maar wat willen ze dan toch eigentlijk." Dat de eersten 't niet weten begrijpt men lichtdat de laat- sten 't niet wetenmag een gevolg zijn van hunne vreesinaar ook de machthebbendende bestuur ders zeggen vaak„Wat willen ze toch eigentlijk en dat mag nietdat is schande. Die moeten 't weten en men zou hun kunnen antwoorden, wat een Fransch vorst aan een zijner ministers antwoordde die hem op eene vraag betrekkelijk zijn departe ment 't antwoord schuldig bleef„Gij wordt er voor betaald om het te weten."' De ouders haspelen met lastige en ondeugende kinderenze brommen en zijn ongezeggelijk en onverdragelijken telkens is't: „Ik weet niet, wat die kinderen toch scheelt, ik weet maar niet wat ze willen." Dat is verkeerd van die oudersze moeten 't we ten daar zijn ze ouders voor. Zoo ook de bestuurdersvan den eenvoudigsten werkbaas af tot aan den koning toe, moet ieder weten, wat eigentlijk de wensch en de wil is, van hen, die ze leiden of besturen moeten. Is die wensch of die wil verkeerd, dan moeten de menschen overtuigd wordendat 't verkeerd dat 't onmogelijk is. Maar is 'tniet verkeerd en dit is toch ook licht mogelijk dan moet daar aan worden te gemoet gekomen. Als de ouders beter onderzochten „wat de kin deren wilden" en de besturen, wat hunne onder- hoorigen wildener zou minder reden tot onte vredenheid, maar ook minder dwang, minder hard heid, minder onrechtvaardigheid zijn. Het kind, dat dwingt, omdat hij de maan wil hebben krijgt zijn zin niet; natuurlijk maar 't kinddat gaarne wil leeren of werkenmaar liever hier dan daar wil zittenkrijgt zijn zin ook niet dat is minder natuurlijk. Waarom krijgt't den zin niet? Omdat ik 'tniet verkieszegt de vader. Dat is een prachtige re deneering. Hij praat van „den wil buigen„doen wat ik wil, al was 't averechts verkeerd. Mooi zoo! Ontneem aan uw kind zijn wilge heel en al en gij zult er wat gij moest doen geen zelfstandig mensch van makenmaar een ma chine die werkt naar hij in beweging gezet wordt, zonder te denken, zonder te weten wat of waarom. „Maar 'tkind dwingt!" roept vader nijdig. En wat doet vader Het kind wil bij 't raam zitten en vadersoms zonder te weten waarom wil dat 't bij de tafel zal zittenVader dwingt evenzeer, 't Kind mag geen reden vragen. Kinde ren vragen niet „waarommooie praatWaarom niet Laat ze 't weten zonder vragenzoodat ze langzamerhand tot de overtuiging komendat er voor elk bevel zeker een goede grond zal wezen. Of denkt gij, dat de overtuiging niet krachtiger helpt dan 't geweld en de vrees Leer 't kind lie ver om niet te buigen voor geweld of vreesmaar te booren en te handelen naar overtuiging. En als de maatschappij nu een groot huisgezin iszooals ik wel eens heb gelezenis er dan geen grond om te vorderendat regeeringen en bestu ren met hunne onderhoorigen handelen zooals wij 't boven van de ouders vorderen

Volksblad | 1872 | | pagina 1