maar een tiendedeel van 't gewicht van uwe aard appelen noodig hebt, zoodat gij vijfmaal goedkoo- per witte boonen dan aardappelen kunt eten. Maar men blijft aardappelen eten en vraagt men waar om dan is 't 2°- „ik voel nietdat ik gegeten heb als ik geen aardappelen eet" Juist dat is'tgij begrijpt nog maar niet, dat gij gevoed kunt worden zon der 't recht te voelen. Gij hebt voedsel noodigmaar behoeft er niet voor te zorgen dat uw maag zich onnatuurlijk uitzet. Gij kunt u wel gewennen zoo veel te etendat gij na den eten ongeschikt zijt om te werken, zelfs om te praten. Wat uw lich aam onderhoudtwat kracht aan uwe leden geeft dat zijn de voedende bestanddeelenmaar dat is niet de stof, die u doet opzwellen en u de maag uitrekt. 't Eerste waar gij voor te zorgen hebtbij de keuze van uw etenis dat 't waarlijk voedsel en niet maar eenvoudig buikv'ulling zij. ,,'t Is als of er tegenwoordig geen voedsel in de aardappelen zitzegt gij vaak en onze voorouders hebben ook heel wat anders gegetendan wat wij nunu ze zoolang verbasterd zijnnog aardappe len noemen. En toch eet gij ze. Water en meel met een beetje spekvet of vleesch- nat bevat zesmaal meer voedsel dan aardappelen. Lekker komt na de voeding lekker is maar een vingerlang. Men eet gort met stroop of rijst mot suiker. Op gort en rijst heb ik niets tegen; maar wel iets op den stroop en de suikerhet bevat beide heel wat voedselmaar er is iets beters. Eet gij er ook vleesch bijdan is 't iets andersmaar anders in- plaats van stroop een stukje spekinplaats van suiker een klein stukje vet vieesch er ingekookt en dat is zeker smakelijk en zeker veel voedzamer. De meelkost maakt wel vet, maar niet sterk. De aardappelen geen van beiden. Als er wat snoepe rijen wegbleven en voor stukjes spek en vleesch verruild werden, de kleintjes zouden er wat beter uitzien, wat wakkerder, wat fleuriger en wat ster ker. Want vergeet nietdat veel eten zonder voed sel ook wel degelijk op 't verstand werkt en ons dommer maakt belet te denken. Weg dus met de slechte aardappelenMinder den buik uitgezet Geen voeding maar voedsel. Nederland. vereenigingen van" arbeiders, loonen enz. De werklieden-vereeniging te Dragten dus meldt men vandaar is een voorbeeld van practisch streven en samenwerking. Vooreerst stelt zij hare leden in de ge legenheid om eene hoeveelheid brood, die anders 19 ct. kost, voor 17 ct. te koopen. Bovendien heeft zij thans de levering van 140,000 bagelaar (harde turven) en van 1200 liter petroleum uitgeschreven en is zij voornemens 200 mud klei-aardappelendie daar, geheel anders dan elders, beter zijn dan de aardappelen in zandgrond geteeld inteslaan en deze tegen inkoopsprijs te verkoopen. Te Hellevoetsluis bestaat sedert eenigen tijd eene Ver- eeniging ter bevordering der belangen va7i den IlandwerJcs- sta?id. Hoewel deze vereeniging nog maar kort geleden tot stand kwam meldt men vandaar werkt het be stuur reeds uitmuntend. Vele der eerste levensbehoeften, zoo ook steenkolen, worden bij massa's ingeslagen en tegen inkoopsprijzen aan de leden der vereeniging geleverd. Mocht er zich nu ook nog eene commissie kunnen vormen tot het verkrijgen van arbeiders-woningen tegen een en billijken huurprijs, en voorzien van de onontbeerlijke gemakken, dan zou de toestand van den werkman in deze gemeente veel verbeterd zijn. Werhmansvr Ook te Heerenveen werd eenigen tijd geleden eene werklieden-vereeniging opgericht. Zij hield dezer dagen eene openbare vergadering, die talrijk bezocht werd. Het aantal leden bedraagt thans 91, dat der donateurs niet minder dan 32. Vooral dit laatste cijfer mag zeer ver blijdend heeten, daar het bewijst dat de meergegoeden aldaar de bezadigde werklieden in hun billijk pogen ter verbetering van bun lot gaarne willen steunen. Werkmansvr.) Landbouw en Nijverheid. Goes17 Sept. Een peerenboompje in een onzer tuinen had 10 Augustus na leeggeplukt te zijnalle bladexen verloren. In 't begin dezer maand vertoonden zich weder bladeren en heden staat hij vol in het blad en vertoonen zich reeds eenige prachtige volle bloesems. Er is door Lovel aan de Fransche Academie een ontwerp ingediend om graan op een nieuwe wijze te bewaren. Zijne methode bestaat in het gebruik van groote plaatijzeren cilinders, die, na gevuld te zijn, luchtledig worden gemaakt tot op vier centimeters kwikhoogte. Een sterker luchtverdunning is geenszins nadeelig, doch een geringere voldoet niet aan het doel. Bij een proef wer den levende insecten met het graan in de cilinders ge bracht, doch na verloop van zes maanden bleek bij de opening, dat zij door de luchtverdunning gestorven wa ren vóór zij het graan hadden beschadigd. A 1 1 e r 1 e i. Eenige jaren geleden zeide een Engelschmande heer Bessemer, stoombooten te zullen bouwen van een zoo danige constructie dat passagiers tussclien Dover en Calais welke op die booten hun overtocht zouden doen, geen last hoegenaamd van zeeziekte zouden hebben. Dit ge zegde werd echter niet bewaarheid, want de booten wer den gebouwd en in de vaart gebracht, doch de passagiers werden even ziek als altijd. Thans echter wordt volgens een nieuw plan van den heer Bessemer een groot stoom schip gebouwd, dat de pasagiers zonder vrees voor zee ziekte in één uur van Galais naar Dover en vice-versa zal brengen. Al is de zee nog zoo hoogal rolt het schip nog zoo hevig, de passagiers zullen lachend en pratend

Volksblad | 1872 | | pagina 2