VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 38. 1 8 7 2. 21 September. ETEN «F ZICH VOEDEN? DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. G&Üo<myiïwI 'Sïnmmoru Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. cM i Uil lui lJl U 111 111 rib Dienstaanvragen worden geplaatst it 3 0 Cents. Tranco per post n 0,80. a J Cgut Advertentiën tegen Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Aan het pas versohenen derde nommer van het weekbladDe Huisvrouw ontleenen wij het volgen de Het gehalte van verschillende levensmiddelen wat de voedzaamheid betreft, is door nauwkeurige proeven nagegaan, en men heeft bevonden, dat 100 deelen van de volgende spijzen aan voedende be- standdeelen bezittenlinzen 36 a 38amandelen 24, witte boonen 20 a 22, ossenvleesch 12 k 20, erwten 16 a 18, dooiers van eieren 17, chocola de 16, schapenmelk 8 a 15, roggemeel 12 a 14, eiwit 12, tarwemeel 10 a 12, snijboonen 10 all, geitenmelk 9 a 10gerstemeel 6 a 8, koemelk 5j-, rijst 3 a 4ezelinnenmelk 2aardappelen (roode) 2 peren 1kruisbeziën 1 kersen j- en pruimen {- deel. Wat bij de verschillende stoffen aan de 100 dee len ontbreektbestaat deels uit waterdeels uit evenmin voedende stoffen. Ik vond dit bericht in De Huisvrouw belangrijk genoeg om er een paar woorden bijtevoegen. Wat kan voor allen van meer belang zijn dan de gezondheid en wat oefent meer invloed op de gezondheid uit dan de voeding. De meesten hebben echter zelden nagedacht over het verschil tusschen eten en zich voeden. Die zich den maag vult, kan een gevoel van voldaanheid krijgenhet gevoel van weeheid kan verdwenen zijnmaar of hij inderdaad voeding heeft gekre gen voedsel heeft ontvangenvoldoende om de door werken verloren kracht te herstellen, zie dat is eene geheel andere vraag en dat hangt ook af, niet van de hoeveelheidmaar van de soort der levensmiddelendie men gebruikt. Van duizenden bestaat de voeding bijna al leen uit aardappelen. Zie nu eens de bovenstaande lijst inaardappelen 2 percent voedingdat is wan neer gij 100 pond aardappelen eet gij 2 pond voeding hebt. Hadt gij inplaats van 100 pond aard appelen 00 pond linzen gegetengij zoudt inplaats van 2 pond 3S pond voeding gehad hebben dat is 19 maal meer. Hoe meer gij eet, hoemeer uw lichaam inwen dig te werken heeft. De werktuigen waardoor gij uwe spijzen verteert, hebben met 100 pond natuur lijk meer werk dan met 50 en nu wilt gij met al uw aardappeleten uzelven inwendig aftobben zon der nut. Zoo gij iets eetdat meer voedsel bevatzult gij niet alleen er meer nut van hebbenmaar ge woonlijk ook minder inwendige vermoeienis. Die dikke buikjesdie aardappelbuikjesbij kleine kinderen, die klierachtige oude mannetjes bij de kinderen vraag eens hoeveel al dat aardappel eten er schuld aan heeft. Maar men blijft aardappeleten en er is niets aantedoen en als men de lui hoort redeneerenzou men waarlijk gaan geloovendat ze gelijk hadden. 1°- beweert men „we hebben geen geld om beter voedsel te koopen." Maar wat moet ik van die be wering maken. Als gij een anderen kost tweemaal duurder moet betalen en die stof bevat tweemaal meer voedende bestanddeelenzoodat gij maar de helft noodig hebt, dan staat het nog gelijk in geld en wat uwe gezondheid aangaat wint gij er bijwant gij hebt minder ballast meetedragen. Dat gij min der massa te verteren hebt, kan niet anders dan in uw voordeel zijn. Laat een maal aardappelen al tweemaal minder kosten dan witte boonen, ver geet niet, dat witte boonen (zie boven) 10 a 11 maal meer voeden dan aardappelen en dat gij dus

Volksblad | 1872 | | pagina 1