zingt dan te zamen de melodie, de wijs, juist zoo neenbeter dan gij nu de straatdeunen zingt. Werp mij nu niet tegendat het u geld kost veel geld, dat is niet noodig. Voor uwe eigen vroolijkheid en voor die van vrouwen kind,moogt gij wekelijks wel wat overhebben en dat wat gij inderdaad noodig hebtis zeer weinig. Maar in dien dat ook al een bezwaar wareer is wel in te voorzien en ware er inderdaad lust bij 15 of meer personen om een flinke Volkszangvereeniging opterichtendau weet ik zekerdat er menschen zijn die er nog wel wat voor over hebbenom u instaat te stellen u nuttig en aangenaam bezig te houden. Gij moet het bij ondervinding wetenals gij be grijpen wilt van hoeveel invloed uw welgemeend en welbegrepen lied isop u en de uwen en op uwe medeburgers. Want gij begrijpt, dat weldra weer anderen zullen zingenwat men u hoort zingen. Dan zal zingen ten laatste u inderdaad een mid del worden om uw gevoel lucht te gevenuw hart uittestortendan zal het u duidelijk worden hoe uien zingen, en hartelijk zingen kan, al is het geen kermisal is het geen feestal heeft men geen sterken drank gedronkenja hoe men zingen kan als men diep bedroefd en terneer geslagen is en hoe dan een lied ons kan opbeuren. Hoe gelukkig zou ik mij achtenhoe hartelijk zou ik u gelukwenschen als ik de eerste wellui dende liederen hoorde opstijgen uit het eenvoudig vertrek waar men de vergaderingen hieldder GOESSCHB VOLKSZANGVEREENIGING. Nederland. De langgevreesde en zoo vaak besproken vergadering der Internationale heeft dan te 's-Hage plaats gehad. Mochten de leden, door soms wat wilde baarden, groote bewegelijkheid en luide stem eenig opzien baren wat ze gedaan hebben heeft inderdaad weinig te beteekenen gehad. Er is inet tal van woorden over geklaagd, dat de armen te arm en de rijken te rijk zijn. Er is in holklinkende taal over opstand, wraak, vergelding, ge lijkheid en vrijheid gesproken, en na een klein dito nastukje te Amsterdam zijn alle leden weer vertrok ken om in 1874 te Newyork bijeen te komen. Arme werkliedendie de onkosten moeten betalenvoor uwe af gevaardigden die zoo veel uitwerken. In den boezem der vergadering waren immers ook rijken en armen. Waar als de Burgers Mahk en Lafabgue met hunne dames in fijner gewaad en op grooter voet levende, van hunne vermoeienissen aan het Badhuis gingen uitrusten, daar moesten toch de anderen aan zich zeiven en aan hunne lastgevers nog armer dan zij denken en zich af vragen „Behooren deze ook niet tot de rijkenwaarop zij zoo aangaan?" Ze zullen, hoo'p ik, teeren inzien, dat de meeste volkemenners en volksleiders niet zoeken hun ne volgelingen te helpenmaar wel hunhe volgelingen te gebruiken om hun eigen eer en aanzien, hun eigen voor deel te bevorderen. Landbouw en Nijverheid. Van Nieuw-IIelvoet wordt geschreven, dat genomen proeven met de stoomdorseh-maclnne tot het dorschen van granen zeer goed voldoen. De groote zwaarte van locomobiel en machine (elk 2000 kilo) beletten echter er aan de overzijde van het Voornsche kanaal mede te wer ken. De vlotbruggen laten niet toe een zoo zwaren last er over te vervoeren en de nieuwe brug te Nieuwesluis is nog niet klaar. De heer Joh. Wai.beek, te Abbenbroek, had anders de eerste proeve aan deze zijde van het kanaal doen ne men met liet dorschen van erwten. Om goede melkkoeien te verkrijgen. Het iszegt het „Rhein. Wochenschrift," met het oog hierop, van groot belang, de koeien na het eerste kalven zoo lang mogelijk voort te melken. Het is toch bij ervaring uitgemaakt, dat de koeien steeds omstreeks denzelfden tijd met melk- geven ophouden waarop men ze het eerst liet droogstaan of aan zich zelf overliet. x\ls men b. v. eene koe, die na het eerste kalveren weder drachtig wordt, in de vijfde maand droog laat staan, dan zal bij alle volgende kal ven, die zij ter wereld brengt, zoo niet vroeger, toch ter zelfder tijd de melk bij haar verdwijnen. Men melke daarom eene koe, die voor de eerste maal gekalfd beeft, minstens tot 8t maand lang; maar voedere baar daarbij zoo mogelijk overvloedig en goed. Bij onderscheidene veehouders te Kampen is de tong- blaar ook onder de paarden uitgebroken. Voor zooverre men weet, zijn er van bet groote aantal aangetaste run deren slechts twee aan die ziekte gestorven. Zw. Ct. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat in den hof van den landbouwer Winselaab te Wclsrijp, een appelboompje wordt aangetroffen't welk dezen winter is geplant, en thans bloesems en appels draagt. Dit boompje is geleverd door den heer M. de Jong van Eraneker. De bewering der Beid. Ct. dat bij uitzondering dit jaar uit Gelderland aardappelen naar Engeland wor den uitgevoerd, blijkt niet juist te zijn. Ook andere jaren werden vroege aardappelen voor Engelsche rekening opgekocht, en zulks bij duizende hektoliters. Iets voor do Gezondheid. In een hoofdartikel, voorkomende in eenige der laatste nommers der Bergen-op-Zoomsche Courant onder den ti tel: „Hoe komt het dat de Duitschers sterker zijn en physiek meer ontwikkeld dan wij P" geeft de schrijver de redenen daarvan op degelijke wijze aan en zegt ten slotte Laat water vrees in waterfee verkeeren En de genevexlust in een genevervrees; Laat broei lust eindigen in vrees voor baai en veêren En lucht vrees in lucht lust, die zooveel heil bewees, Laat ons den dag aan 'twerk, den nacht aan 'trusten geven, Want orde in de hul geeft kracht en lust in 't leven.

Volksblad | 1872 | | pagina 2