VOLKSBLAD. VE11EENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 37. 1 8 7 2. 14 September. II. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. <53f~midarf Tlnrnmove Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. ^yjjZOllUciT. (^UuiniErs Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Franco per post n 0,80. 1 Qgut Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. ZINGEN. Als er sprake is van zingenkunnen we bij onze naburen de Duitsckers in de leer gaan. Hoor hoe ze daar huis aan huis vooral op de dorpen zingendat 't een lust is oin te hoorenhoe de wandelaar daar de bosschen en de dalen doet weer galmen van zijn welluidend lied. Komt het omdat de kinderen op de scholen zoo flink, zoo echt-practisch in den zang onderwezen wordenals dacht de onderwijzer er altijd aan dat het voor de gezondheid van lichaam en ziel goed isdat de mensch zijn gevoel in welluidende klanken lucht geeft? Of komt het, dat de zang steeds wordt aange leerd of onderhouden op de plaatsenwaar men bijeenkomt om elkaar te oefenen in den zang, of omdat men niet in grooten getale bijeenkomt of men zingt? Hoe 'tzij, ik begeer volstrekt niet, dat gij alles, zelfs niet eensdat gij heel veel van de Duitschers zult overnemenmaar kondt gij van hen 't zingen en 't bierdrinken leeren en daarvoor 't balken en schreeuwen en 't geneverdrinken afleerenik ge loof, dat 'tin uw voordeel zou zijn. Gij wiltgij moetgij kunt en zult zingen Best! Maar gij zult mij toestemmen, dat we nu op straat hooren balken en brullenmaar dat dit waarlijk geen zingen mag genoemd worden. Zal dat veranderendan moeten in de eerste plaats een ander soort liedjes in zwang komendie moeten geleerd worden en er moeten er telkens nieuwe bijkomen. Daartoe is raad Hebt gij niet vaak een winteravonddat gij 'thuis zit, u half verveelt, half slaapt? Of nog lieverzijn er geen winteravonden genoegdat gij niet bepaald kunt zeggen pleizier te hebben? Ver onderstel, dat gij er van die alle één per week afzonderdetbijvoorbeeld van 79 uurdat gij met of zonder vrouwen, met uw tienen of twinti gen bijeenkwaamt in een of ander locaal en En dan Gij begrijpt waar ik heen wil. Een is er licht bijen anders er wel bij te krijgendie een deuntje op de viool of op de harmonica weet te spelenals hij er de muziek van ziet en 't stukje eenvoudig is. Zulke eenvoudige muziek is er ge noeg. Be Zangvogeltjes, het Nachtegaaltjehet Vinkje, dat zijn boekjes, die de boekverkooper u voor weinige centen bezorgt, waarin gij mooie wijsjes en aardige versjes vindtbeter dan die wal gelijke straatdeunendie tot vervelens toeworden uitgeschreeuwd. Wilt gij meer? De maatschappij Tot Nut van 't Algemeen heeft een heelen bundel uitgegeven. Men bewere dus niet dat men Duit- sche liedjes moet zingen omdat er geen Holland- sche zijn. Neen zeker niet Hollandsche woor den en Hollandsche wijzen. Daar staan onze Hol landsche toonzetters: Verhulst, Viotta Bertels- man, Smits, daar onze volksdichter Heye. Wilt gij dus een winteravond per week aange naam en nuttig doorbrengen en wilt gij daardoor veel bijdragen om u en de uwen wat optevroolij- ken, oefen u dan om iets goeds te zingen. Laat vooreerst vooral geen vierstemmig gezang uw stre ven zijn. Dat is schoon voor degenendie er naar luisteren; maar voor u, die er wekelijks maar weinig tijd aan kunt geven, moet op den voor grond staanwat schoon is voor u zeiven. Gij

Volksblad | 1872 | | pagina 1