VOLESBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 36. 1 8 7 2. 7 September. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. Umsmsvc Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. <^J|£UUUïU. ^UUImcIa Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Franco per post 0,80. Geilt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar p|aaf;sruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. ZINGEN. ,,'t Is tuaar eens in 'tjaar kermis!" Dat woordje maar zou ik er haast uitlaten maar liever wil ik het laten staan, omdat ik over wat anders dan juist over de kermis wilde spreken en dit mij te ver zou doen afdwalen. We zijn in 't hartje van de kermis terwijl ik dit schrijf, en, als onze lezers deze regelen onder de oogen krijgenis de kermis wel al ommaar toch dreunen hun zeker even als mij nog de ooren en hooren ze in hun gedachte zeker nog het zingen en joelen der menigte. Dat zingenziedat lijkt wel bij de kermis te hooren. Er zijn kermissen zonder komedieszon der paardespellenzonder wilde-beestenspellen ja er zijn kermissen met één kraam,maar kermis sen zonder gezang zijn er althans in ons land niet. Het is dan ook geen wonder. Honderden nrenschen zijn bijeenallen zijn uitgegaan alleen met het doel om pret te maken en ze willen hun vreugde, hun pret lucht geven en dat doen ze door dansen en zingen. Wie daar kwaad in ziet, is zeker nooit recht vroolijk geweest en wie nooit recht vroolijk zijn kan is zeker een deugniet. Het spreekwoord zegt te rechtdat men zich ge rust kan neerzettendaar waar gezongen wordt want: slechts de boozen zingen niet. Reeds bij de oudste volken werd elk feest, van welken aard ook, door muziek en zang begeleid. Zelfs 't redeloos gedierte zingt als 't tevreden is en 't is zelfs merkwaardigdat de onschuldigste vo geltjes 't luidst en 't vroolijkst zingen. Maar de roofvogels als de arend en de gier zingen niet, de raaf laat slechts een akelig gekras hooren en de som bere nachtuildie 't daglicht schuwtzit zwijgend in zijn hollen boom. De hond blaft vroolijk op, de kat zit te snorrenals ze hun vreugde of tevreden heid willen uitdrukken. Maar bij de feesten der ouden gaven de men- schen hunne vreugde lucht in een gezang van woor den die eenigszins uitdruktenwat ze gevoelden. Er is geen twijfel aan of ook de geluiden der die ren hebben voor hun eene bepaalde beteekenis en zeer goed hooren wij bijv. 't onderscheid tusschen een vroolijk of een klaaglied geblaf of een angstig gejank. Gij zoudt 't zeker al heel raar van een hond vin den als gij hem streeldet of eten gaaften hij uit blijdschap begon te janken. En hoe zoudt gij 't vinden als een leeuwerik zijn poot brakwat met zoo'n dier gemakkelijk kan gebeuren, en hij begon van de pijn het vroolijkste liedje te zingen? Maar zeker zoudt gij 't bij een mensch nog gek ker vindenals hij een liedje zong geheel in strijd met wat hij gevoelde. Stel u voor, dat een misdadiger naar de gevan genis gebracht werd en daarbij zong Wij leven vrijwij leven blij Op Neêrlands dierbren grond Wat zoudt gij wel zeggen als gij de menschen op een bruiloftsmaal een lijklied of bij een begra fenis een bruiloftslied gingen zingen? Gij zult mij dus mee toegevendat men als men zijne vreugde door zingen lucht geeftzeker iets zingen moet, wat dat uitdrukt. Welnu! We hebben op de kermis fiksche jon gens frissche deernenkloeke mannenflinke vrouwen gehoord ze zongen ze waren vroolijk

Volksblad | 1872 | | pagina 1