VOLKSBLAD VEREENIG1NG VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 35. 1 8 7 2. 3i Augustus. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar/0,50. Franco per post 0,80. Te voldoen in driemaandelijlcsche termijnen. Render!, g^mmm a 1 Geut. Gewone Dienstaanbiedingen en Dien staan vragen worden geplaatsts. 10 Cents Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. HET GENEESKUNDIG STAATSTOEZICHT. Dat schijnt volstrekt niet voor de lezers van ons blad bestemd en toch geloof ik, dat het voor zeer velen voor de meesten zelfsvan het hoogste belang is te wetenwat voor een deel de inhoud is van het Koninklijk Besluit van 23 Juli 72, (Staatsbl. No. 82). Tusschen twee haakjes zij gezegd, dat het tot dc plichten van- ieder onderdaan behoortbekend te zijn met de wetten van zijn land en dat het een misslag, vergrijp of misdaad volstrekt niet ver schoont, zoo men eenvoudig zegt: „Ik wist niet, dat dat niet inocbt." Terzake dan. We zijn sedert 1 Juni 1865 in het bezit eener nieuwe wet op het geneeskundig staatstoezichtrege lende de rechten en verplichtingen van geneeshee- reu heelmeestersvroedmeestersvroedvrouwen en apothekers. (Drogisten kent de wet van 1865 niet meer dan voor zoover ze nu nog in func tie zijn). Onder andere zakenwaarin bij die wet voorzien werdmoest ook bepaald wordenwat de apothe ker wèl en wat hij niet verkoopen mocht. De commis sie met de samenstelling dier wet belastbegreep terecht, dat het gevaarlijk was, zoo het iedereen vrij stond bijv. vergif te koopen en dat de weg tot allerlei misdaden die ik hier niet op kan noe men, werd opengesteld, wanneer iedereen zon der voorschrift van een geneeskundige koopen konde, wat hij maar wilde. Maar er is ook een ander gevaar waartegen de wet gewaakt heefttal van personen drijven handel in geneesmiddelenwaarvan zij de deugd en de kracht niet kennen en om een klein geldelijk voor- deel geven zij vaakzoo 't heet een geneesmiddel voor een of andere ziektemaar vaak een middel om de ziekte te verergeren. Hoe is 't mogelijk dat er nog zieken zijn? Er is immers een onfeilbaar middel voor alle kwalen Holloway-pillengenezen alle ziekten Revalenta ook Bidlnch's Universeel-Zuiveringszout ook Malz-Ex- tract ook. 't Is domheid of luiheid van de menschenals zij nog ziek willen zijn, nog willen sterven. Eet alleswat de couranten u aanprijzen en gij sterft nooitDe verkoopers zijn eerlijk genoeg nu en dan op te geven wie er in 't buitenland door die wondergeneesmiddelen weer beter werden. Men fabriceert getuigschriften op groote schaal. Hebt gij er wel eens een door een uwer bekenden on derteekend gezienlezers Heeft men u ook wel eens opgegeven hoeveel menschen vertrouwende op de blufferige advertenties verzuimden genees kundige hulp in te roepen en zoodoende hun kwaal zagen verergeren P Ziedaartegen heeft de wet nu willen waken en de koopers zoeken te vrijwaren tegen kwade prak tijken verkoopers te dwingen zich niet meer met die fatsoenlijke afzetterij optehouden. Daartoe is er aan de geneeskundige wet eene lijst toegevoegd van stoffendie beneden be paalde vrij groote hoeveelheden niet dan door apo- Voor die dat woord te hard vinden, teeken ik aan, dat we maan den lang de couranten gevuld zagen met kostbare advertenlien (dat kan er dan ook wel op overschieten) over een strijd tusschen twee fabrikanten van BttllricJfszowt terwijl 'tzout van den een NB. scheikundig onderzocht precies 't zelfde bleek te wezen als dat van den ander en heide 't zelfde, als eene stof die men in elke apotheek voor 4. of van den prijs koopen kan.

Volksblad | 1872 | | pagina 1