VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 33. 1 8 7 2. 17 Augustus. EEN GENEESMIDDEL DAT ERGER IS DAN DE KWAAL. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. <31|~rtnJÈ1.r Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0.50. ^)|SUIUltil. (atltlinillrfii Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents Tranco per post n 0,80. 1 Qgj^t Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote LetteTs en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den TJitgever bezorgd worden. Dat de prijs der eerste levensbehoeften stijgt, is een verschijnsel, dat schier overal wordt waar genomen en dat zijdie ze koopen moetendaarover klagen is vrij natuurlijk. Men is echter veelal een zijdig genoeg om het heil alleen van verlaagde prijzen te wachten en zonder te vragen of ook langs anderen weg de duurte der levensmiddelen minder zou kunnen drukkenneemt men ook soms de toevlucht tot middelen, die weinig geschikt zijn, om het kwaad te verbeterenindien men het een kwaad noemen wil. Op twee plaatsen in Duitschland, te Brunswijk en te Wolfenbuttel werd daarvan dezer dagen een merkwaardig voorbeeld gegeven. Toen de boeven de prijs der boter op 13 Sgr. en die van de eieren op 9 Sgr. hadden gesteld, gaf iemand aan zijne medeburgeressen den raad om een tijd lang geen dezer producten te koopen. Als de boeren hunne waar niet kwijt konden ra ken beweerde hijzouden zij wel tot lagen prijs moeten verkoopen. Hij wilde zelfs eene vereeni- ging stichten waarin men zich verbond om voor levensbehoeften niet meer te betalendan men on- derliug overeenkomen zou, daarvoor te geven. De man had blijkbaar niet nagedacht over de onmogelijkheid der uitvoering van zijn plan en in zijne goedhartigheid meer toegegeven aan den wensch om anderen met hem goedkoop te laten etendan geluisterd naar hetgeen zijn gezond verstand hem zeggen kon. Zeker had hij er niet op gerekenddat de mijn verkeerd zou springen. Op den eersten marktdagnadat hij zijne raad gevingen had medegedeeld, trok de menigte met stokken gewapend naar de marktplaats, wierp de manden met eieren omver, de boter over de straat en mishandelde de verkoopers. Politie en soldaten moesten tussehen beiden komen. Enkelen werden gevangen genomen en de wanorde werd algemeen. Maar nu was er ook niets meer om te verkoo pen en de boeren hadden weinig trek om terug te keeren naar de markt waar men hun zoo groote schade toebracht en nog daarenboven le lijf ging. De Brunswijkers hadden dus niet veel gewon nen en gaven veeleer oorzaak, dat de prijs der genoemde levensmiddelen in den eersten tijd althans niet dalen kondoor de vermindering van den voorraad en het toenemen der behoefte. Ik zal niet beweren dat de Duitsche boeren hun ne eieren en boter niet goedkooper hadden kun nen gevendat het niet stootend was voor den Brunswijkschen arbeider om de weelde bij de boeren te zien toenementerwijl bij hun de ar moede grooter werd. Maar het middel, om deze grief wegtenemenaangewendhet vernielen van de koopwaar, die men niet goedkoop genoeg krij gen konwas zeker al heel slecht gekozen. De mandie den raad gaf om niet te koopen zal waarschijnlijk zich wel buiten schot hebben ge houden maar die hem verkeerd begrepen hadden en zich tot het vernielingswerk lieten gebruiken en dientengevolge met de gevangenis kennis maakten zullen te laat gezien hebbendat zij den weg niet hadden ingeslagen om naar hartelust boter en eieren te eeten. Duurte van levensmiddelen wordt gemeenlijk als een ramp, als een billijke oorzaak van klacht be schouwt. 't Valt ook niet te ontkennendat als

Volksblad | 1872 | | pagina 1