Ja maarzei ikdie theorie om liet loon te verhoogen door gezamenlijke werkstakingen is toch in strijd met de staathuishoudkunde, en de wet van vraag en aanbod zal van zelf die poging on mogelijk maken. Aangenomen mijnheer, zei mijn vriend, maar wat nooddan zal die poging mislukkenals uw wet van vraag en aanbod doorgaat (maar ik ge loof zulks niet) en dan zal de internationale door de ondervinding wijs wordenen die is toch de beste leermeesteres. Ja maar in den Haag komen ze toch tegen uwe vergadering op en dat vind ik wat flink van die brave rustige burgers, zei ik ietwat nijdig. Nu nog gekker, antwoordde het lid van de interna tionalenu keurt gij de vereeniging van adressanten om eene vergadering te beletten wel goed, en de vereeniging van arbeiders om hooger loon te krij gen niet. Het eene is toch zoowel dwang van de massa als het andere. Maar bovendien de wet op de vereeniging eerbiedigt het recht van vereeniging; uwe adressanten trachten dus iets onwettigs te verkrijgen de leden van de internationale hooger loon en dat is nergens door de wet verboden. Gelukkig zal de poging der adressanten niet ba ten omdat we niet onder Bismarck of Napoleoh, levenmaar gesteld dat die poging eens gelukte en dat de vergadering belet werd, en de verkon diging van de opinieszelfs aangenomen dat zij verkeerd en misdadig zijngesmoord werd zouden die denkbeelden daarmede overwonnen zijnof wel zouden die denkbeelden in het duister niet weliger opschieten en waar ze misda dig waren niet veel gevaarlijker uitwerkselen heb ben in de volle duisternis dan wanneer het heldere licht van de publieke opinie er over kon schijnen. Neen mijnheeren hier werd het lid van de internationale warmals gij met geweld onze ver gaderingen wilt verbiedenals gij door gebruik te maken van de staatsmacht de denkbeelden van hare leden wilt versmoren ge doet even dwaas als de moeder die de verkeerdheden van haar kind er meent te kunnen uitslaan. In Pruissen verdrijft men de Jezuietenelders de internationalen. Ver volging, inquisitie, verdrijving meent gij daarmede denkbeelden te vernietigen? Zijn uwe denkbeelden dan juist de ware? en wie waarborgt udat niet morgen die denkbeelden door de staatsmacht zullen worden bestreden, 't Zal een pleizierige ketterjacht wordende middeleeuwen vangen wederom aan Ik liep wegboos dat zoo'n lid van de inter nationale mij zoo de waarheid zeideen ik teekende terstond op het adres van de Hagenaars om te verzoekendat de staatsmacht zulke brutale lui den mond zou snoeren. Nederland. Goes. Donderdag 11. werd bij den Burgemeester dei- gemeente Goes, een eigenaardig feest gevierd. Het was dien dag juist vijfentwintig jaar geleden, dat Catharina Cornelia Snoep hare dienst in het huisgezin van Mr, M. P. Blaaubeen intrad. Een tal van bezoekers en ge schenken overtuigden de trouwe dienstbode, dat hare deugden op den regten prijs worden gesteld. Het de partement van de Maatschappij tot Nut van't Algemeen heeft haar het eereblijk wegens trouwe dienst toegezegd en ofschoon wij niet twijfelen of zij zal dat eereblijk op prijs stellen, zoo gelooven wij dat zij nog meer voldoe ning zal vinden in de overtuiging haar pligt te hebben gedaan. De dienstbodenkwestie zou eene spoedige oplossing vindenwanneer vele dienstboden de qualiteiten bezaten die de jubilaris in zoo hooge mate bezit, en wanneer ook de behandeling van de zijde der meesters en meesteressen gelijk was aan die welke Kaatje Snoep mogt ondervinden. Te's-Gravenhage zal in de maand September een congres van de Internationale gehouden worden. Er zijn reeds vele stemmen opgegaan, dat de Bcgeering dit behoort te verbieden; in de residentie zelve ligt if a. een daartoe strekkend adres ter teekening. Wij betwij felen het zeer, dat de Kegeering de bevoegdheid zou hebbeneen dergelijk verbod uit te vaardigen. liet Va derland heeft dan ook vernomen, dat er door haar „in de verste niet aangedacht wordt;" terwijl dit blad bericht, dat de vereeniging geslaagd ,is in het verkrijgen van een lokaal, om te vergaderen, iets, waarin men haar zeer bemoeilijkte. Zij zal hare vergaderingen in het lokaal ConcordiaLombardstraat, houden. De heer N. M. Dieudonné, „ontwerper van de Rouw en Ontginningmaatschappij voor Gooiland," te Hilver sum, stelt pogingen in 't werk tot oprichting van eene Verste Nederlandsche Vollcslank, berustende op het beginsel van onderling krediet. (Be Tijd.) In het Nieuws van den Bag leest men het volgende „De drukkers van ons blad deelen ons mede, dat door hen Zaterdagavond een knecht is ontslagen, omdat hij zijne kameraden tot werkstaking trachtte over te halen. Heden morgen kwamen de gezamenlijke gezellen voor de drukkerij en verklaarden alleen dan aan 't werk te zullen gaanindien de patroons den weggestuurden knecht weder in dienst namen. Natuurlijk volgde hierop eene weigering, en op enkele uitzonderingen na gingen de knechts weder huiswaarts. Gelukkig is het onzen druk kers niettegenstaande gelukt, ons in de gelegenheid te stellen dit bericht onder de oogen der lezers van het Nieuws te brengen.

Volksblad | 1872 | | pagina 2