VOLKSBLAD. No. 32. 1 8 7 2. 10 Augustus. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. DOOD EN VERDERF AAN DE INTERNATIONALE. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. Cl4famr/flj|.r ^nrnmcifK Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. ^\J|sUHttCU. (xFJUUUIItni Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Franco per post 0,80. 1 (Jgllt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 13 mr bij den Uitgever bezorgd worden. „Ik zal er opslaan als je dit of dat doet," zegt een liefderijke moeder. En het kind doet het niet? Mis gedacht. Zoodra moeder de hielen gedraaid heeft, doet het kind het in het geniep en nog veel erger dan het 't anders zou gedaan hebben. 't Is een oude waarheid. Dwang of ruw geweld maakt wel bang maar verbetert niet. Bij de men- schen als bij de kleine kinderenbij personen als bij volken. Wie heeft niet gehoord van de internationale. Stel u een man voor met een bleek ingevallen ge laat, hairen die van nature te berge staan, zoowat als van een Medusakopoogen van den sterken drank uitpuilendeeen hand waarvan menschenbloed afloopt en een brandfakkel in die hand en gij krijgt het beste afbeeldsel van een lid van de internati onale, zooals hij door het groote en niet meest ontwikkelde publiek wordt afgeschilderd. Ik maakte onlangs kennis met een lid van de internationale. De man was huisvader van zeven kinderenvoor wie hij (ik hoorde dat niet van hem maar van anderenniet-leden der internationale) dag en nacht zwoegde, en voor wie hij de liefde rijkste zorgen overhad. Ook voor zijne vrouw was hij een trouw echtgenoot. Zijn meester roem de zijn ijver, nauwgezetheid en bekwaamheid! Hoe? zijt gij lid van de internationale? vroeg ik verwonderd. Maar waarom niet vroeg hijonze vereeniging beoogt den vooruitgang van het menschelijk geslacht, inzonderheid van den arbeider. Wanneer maar eenmaal de internationale algemeen verspreid is, dan zal er geen oorlog gevoerd wordenbroeder bloed zal niet meer vloeien Houdt gij mij nu voor den gek? vroeg ik. De internationale, maar die wil immers moorden en branden zooals zij in Parijs deed. Mijnheer, ik heb medelijden met u zeide mijn nieuwe kennis. Zijt gij nu zoo weinig ontwikkeld, dat gij een geheele vereeniging veroordeelt, omdat enkele leden dier vereeniging misdadig handelden. Hoeveel christenen stortten geen broederbloed en begingen geene afgrijselijke misdaden in naam van het christendom. Zult gij daarom het christendom veroordeelen Ja maar op die vergaderingen van de leden dei- internationale worden toch dikwijls zulke waanzin nige theorïen verkondigd, dat Permitteer mij mijnheer u te zeggen dat dit in de vereenigingen der christenen niet minder dik wijls geschiedtmaar bovendien meent gij nu dat wat een onzer leden verkondigt, door allen wordt aangenomen Wij eerbiedigen verschil van gevoelen, en tellen onder onze voorgangers de bekwaamste koppen van Europa. Hebt ge nooit liooren spreken van onzen Kahx Ma ex, vroeger hoogleeraar, groot statisti cus, thans te Londen werkzaam voor onze zaak. Maar dat is zeker iemand die niets te verliezen heeft, en er nu een theorie op na houdt waardoor hij nog al wat winnen kan. Maar mijnheer, u schijnt niet erg op de hoogte te zijn, mijnheer Marx is zeer gegoed, en is de bezadigste man ter wereld. Ik keek wel wat vreemd open vond het niet erg pleizierig zoo de les gelezen te worden door een eenvoudig werkman en lid van de internationale.

Volksblad | 1872 | | pagina 1