den zin bespreken. Als slotsom kan men aannemen dat de zeer groote weeshuizen en vooral ook de uitbe steding zooals zij in Zuid-Beveland plaats heeft, alge meen werden veroordeeld; terwijl het oordeel over de kleine weeshuizen; en de uitbesteding in 't algemeen, zeer twijfelachtig is. N. Z. C. Men leest in het U. D.: Er is een overgroot ge brek aan rijksveeartsen, voornamelijk op het platte land. Sommige gemeenten loven buitengewone hooge toelagen uit; er zijn zelfs gemeenten waar het cijfer tot f 600 is gestegen. Het ware zeer wenschelijkdat de landlieden hoe dwaas het is hun kostbaar vee aan kwakzalvers toe te vertrouwen, daar zij veelal bedrogen worden. Slechts weinige jongelieden gevoelen lust, om tot rijks- veearts te worden opgeleid, zoolang de veehouders de middelen ter genezing gebruiken, die lijnrecht indrui- schen tegen hetgeen voor de ziekte van het dier noodig is, en slechts wanneer alle hoop bijna vervlogen is den rijks-veearts roependie natuurlijk als het dier sterft, beschuldigd wordt, verkeerde geneesmiddelen te hebben aangewend. In Ierland wordt, gelijk bekend is, zeer veel whisky (bran dewijn) gedronken. Dr. IIodges heeft den drank onderzocht, welke onder dien naam verkocht wordt, en bevonden dat zij veelvuldig vervalscht wordt' met nafta, cayenne-peper en vitriool. Van een fabrikant bestond het product uit cayenne-peper, vitriool, wijngeest, blauwsteen en water. Voor één penny maakte deze scheikundige van een em mer water een emmer whisky. Wat de uitwerking van zulk een drank is, zegt Dr. Hodges, laat zich wel be grijpen. Dronkemans dolheid is een aardigheid in ver gelijking van de gevolgendie het gebruik van dit mengsel moet te weeg brengen. De maagwanden wor den weggevretengedesorganiseerd en het leven van den gebruiker, wanneer hij niet in handen valt van het ge recht, wegens de misdaden, in de geestverbijstering daardoor veroorzaakt, bedreven, eindigt gewoonlijk met verlamming of krankzinnigheid. De York Courant ontving van een zeer bevoegd cor respondent mededeeling, dat zij, die #an rheumafcisme of jicht lijden, de uitstekende geneeskrachtige eigen schappen van de asperges niet genoeg op prijs stellen. Ligte aanvallen van rheumatiek worden in een paar dagen genezen door het eten van deze overheerlijke plant, en bij chronische gevallen vindt men veel ver- ligting, vooral als men zich onthoudt van het gebruik van zuren. De Jeruzalemsche artisjokken brengen den rheumatieklijder veel verligting aan. De asperges wor den op de gewone wijze gegeten, maar de ongenietbare achtereinden moeten worden afgetrokken, en van dat vocht gebruikt men drie- a viermalen per dag een kopje; dit laatste is wel niet aangenaam, maar rheumatische pijnen die er stellig door genezen worden zijn nog onaangenamer. Het middel is dus beter dan de kwaal. Volgens het Eransche tijdschrift „Les Mondes," heeft Lallemand, te Parijs, (62 Eaubourg Poissonniére) eene groote verbetering aan de glazen voor olie- en petroleumlampen aangebracht, door hen rondom met kleine gaatjes te doorboren, die de dampkringslucht dicht bij de vlam laten instroomen. Dewijl eene groote hoeveelheid lucht door die gaatjes naar binnen dringt, verkrijgt men eene meer volkomen verbranding en bij gevolg helder en witter licht. Voor olie-lampen zijn de glazen cilindervormig, voor petroleum en andere mi neraal-oliën gebombeerd of buikig. Deze soort van latnpeglazen worden minder heet en zijn daardoor veel minder aan springen onderhevig. Burgerlijke Stand Stad Goes. Van 26 Juli 2 Augustus 1872. Ondertrouwd. Geene. Gehuwd. Den 1, Willem van Stappen, 21. j., jm., met Maria Hubregta Passieux, 18 j., jd. Gehoren. Den 28, Johan Marinus, z. v. Joseph Pieter Larsen eu Francisca Gertrudis Hausmann. Den 29, Martinus, z. v. Marcus de Jonge en Sara Kervink. Den 31, Maria Wilhelmiua, v. Ge- rardus van Kalmthout en Johanna van Ockstee. Johanna Pieter- nella, d. v. Jan Steutel en Willemina Maria Schouwenburg. Den 2, Pieter, z. v, Thomas Bak en Cornelia Danielse. Overleden. Den 27, Adriaan Jacobus Schipper, 26 j., gehuwd met Pieternella Elisabeth van den Broeke. Den 1Joannes Petrus van Sprang, 62 j., eerst wedn. van Sophia Willemina van Es, daar na van Adriana Geldof. Burgerlijke Stand Stad Middelburg. Van 25 Juli 1 Augustus 1S72- Ondertrouwd. Den 26, Marinus Cornelissen, 26 j., jm., met Maria Adriana van der Est, 25 j., jd. Gustaaf Adolph de Thouars, 25 j., jm., met Susanna Maria Le Due, 22 j., jd. - Johannes Ja cobus Bouman, 29 j., jm., met Antonetta Maria Senij, 25 j., jd. Frans Geldof, 27 j., jm., met Jannetje Ova a, 23 j., jd. Jolmer Donwe Jolmera, 23 j., jm., met Gerrendina Johanna de Muynck, 22 j., jd. Jan Goedertier, 45 j-, jm., met Levina Johanna Dau- ner, 39 j., jd. Wilhelmus Corneelissen27 j., jm., met Mathilda Jacoba Woyts, 22 j., jd. Gehuwd. Den 31, Jan Hendrik Eering, 47 j,, wedn., met Anna Theresia de Barge, 47 j., jd. Gerrit van der Plank, 41 j., wedn., met Adriana Israël, 44 j., jd. Gilles Kesteloo, 21 j., jm., met Christina Hendriks Eoelse, 22 j., jd. Geboren. Den 25, Nicolaas, z. v. M. Keulemans en C. J. Bid der. Adriaan Cornelis, z. v. C. Cornelisse en A. Jongepier. Den 26, Johan, z. v. W. H. Gravertein en J. A. Akkerman. Krijn Johan, z. v. A. de Jong en M. C. Le Fever. Jozina, d. v. C. Dingemanse en F. Klap. Fitia, d. v. H. D. Siebenga en E. Gerritsma. Anna Maria, d. v. L. J. van Vlaanderen en H. P. Grusou. Den 27, Adriaan Willem, z. v. A. van Iren en J. C de Backer. Cornelia Maria, d. v. H. A. Landman en J. J. Con tant. Pieter, z. v. E. Everse en P. Kasteleyn. Den 28, Lena, d. v. P. Joosse en E. Louwerse. Adriana Antonetta Maria, d. v. M. C. Homburg en A. M. Kraaynest. Den 30, Elisabeth, d. v. C. Krijger en M. Mersie. Den 31eene onechte dochter. Overleden. Den 25, Adriaua Jozina, 3 m., d. v. J. J. Hildcr- nisse en C. Snoep. Den 26, Maria Jacoba Wilhelmina, 5 m., d. v. M. van Boven en J. Verhulst. -Den 27, Antonius Johannes, 17 m., z. v. J. C. Lanret. Willem, 1 m., z. v. W. S. Koster. Philippus Jacobus, 18 m., z. v. P. J. Wage en P. Cusee. Den 2S, Cornelis, 7 j., z. v. C. Joziasse. Den 29, Hendrika, 4 m.? d. v. C. J. M. van de Woestijne en M. Lameyen. Den 31Wil lem Adriaan, 7 w., z. v. C. J. Merk en J. H. Hubregtse.

Volksblad | 1872 | | pagina 3