VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 30. 18 7 2. 27 Juli. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. wlrft minnare Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar/0,50. t. .-JlUülliUI 5 Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents Franco per post tr 0,80. Cent Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksclie Groote Jatters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 13 uur bij den Uitgever bezorgd worden. WEELDE. Onder de kwalen en gebreken waaraan de maat schappij van onzen tijd lijdende isnoemt men veelal ook de weelde. Ware deze er niet, werd ze althans niet zoo onbekrompen door allen ge diend dan zou het de menschen veel beter gaan er zou meer tevredenheid zijn en het algemeen welzijn werd krachtig bevorderd. Zoo spreken sommigen die er dan ook op uit zijnom haar zoo leelijk mogelijk afteschilderen en voor het minst zullen beweren, dat zij eene doch ter is van den hoogmoed, eene gezellin van ver kwisting en de moeder der armoede. Als de helft maar waar isdan zou het reden genoeg zijn, om er met alle kracht tegen te strij den en ze gelijk te geven die de weelde als de pest voor ons volksleven bestrijden. Ik zal het niet ontkennen, dat menigeen zeer dwaas handelt, die zich eene weelde veroorlooft, waardoor hij zich zeiven bederft. Maar dat eene zaak, door het misbruik van sommigen verderfelijk wordt, dat is nog geene redeDom haar onbe paald aftekeuren en voor allen schadelijk te achten. Een wijs man heeft eens gezegd als een gek een vijfje wegwerpt en een wijze raapt het op die er een goed gebruik van maakt, dan is het niet verloren. Zoo onzinnig het isals iemand door zijne buitensporigheid op het gebied der weelde zich zeiven te gronde richt, zoo zeker is het, dat wan neer zijne dwaasheid zijn geld doet overgaan in betere handenwanneer ambachtslieden en nijve- ren daardoor in ruimer bezit komen, de verspilde schatten dan niet verloren zijn. Denkt eens een oogenblik de weelde weg indien het mogelijk is, want ze is, hoe ook in vorm gewijzigdzoo oudals de wereld en gaat dan na wat daarvan het gevolg zou wezen. De weelde wekt den kunstzin opbevordert den goeden smaak en wat het voornaamste iszij geeft een sterke prikkel aan het vindingrijk vernuft vermeerdert den arbeidbevordert de nijverheid en voedt den handel. Als ge er aan denkt hoevele handen werk vin den door de weelde, dan is het duidelijk^, dat vermindering van haar vermeerdering van armoede zou medebrengen. Het is eene onmogelijkheiddat de staat wet ten zou geven om de weelde te beteugelen, zooals enkelen verlangen, maar deze bedenken ook niet, dat een volk daardoor niet rijker of gelukkiger zou worden. Als de menschen niet wijs genoeg zijnom zich te onthouden of te beteugelen in datgene wat hun geluk in den weg staat, dan zullen geene verbods- wetten hun die wijsheid gevenmaar de zaak veeleer verergeren. En de ondervinding heeft geleerd, dat de weel de veel meer kan voortbrengen dan zij verteert. Uit menige proeve kan blijkendat zij zelfs hoogst weldadigen invloed uitoefent. De bekende Amerikaan Franklin verhaalt het volgende, waarmede ik het gezegde wil staven en het nadenken onzer lezers opwekken. „Iemand had mij een dienst bewezen waarvoor hij geene belooning wilde hebben. Mijne vrouw had vernomendat hij eene dochter had en gaf aan deze eene muts naar de mode ten geschenke, ten einde toch eenig bewijs van erkentelijkheid te

Volksblad | 1872 | | pagina 1