VOLKSBLAD. 1 8 72. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 29. 20 Juli. a 1 Geut. NUTTIG OF NIET? DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar y0,50. Franco per post 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. Gewone Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst h 10 Cents. Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naaT plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd v;orden. Er konten vele zaken voor in het dagelijksche levenwaarover het oordeel zeer uiteenloopt. De een zal ze als nuttig, voortreffelijk, ja zelfs als onmisbaar aanprijzende ander ziet er uit de hoogte op neder en veroordeelt ze als waren ze overtollig, ja zelfs onnut. Wij kunnen het ons begrijpen en verblijden er ons over, dat de zienswijze der menschen soms zeer veel verschilt. Eenheid, eenstemmigheid, eensgezindheid, de hoofdvereischten voor de rust, den bloeihet geluk der maatschappijsluiten volstrekt niet indat allen alles met hetzelfde oog beschouwen en hetzelfde oordeel vellen, 't Is dikwijls genoeg gezegd en gezien, dat juist het verschil van meening het beste middel is, om tot eene regte beschouwing der dingen te komen, 't Zou sckriklijk vervelend en voor de ontwikke ling van het goede alles behalve dienstig zijn als de een den ander slechts napraatte en ieder wat hem voorkwameven mooi of even leelijk vond als anderen. Maar 't is jammerdat men zich dikwijlsom allerlei redenen buiten de zaak gelegentot een oordeel laat verleidendat lijnrecht tegen over dat v.an anderen staat en dat een dwaze zucht, om dezen of dien geen gelijk te geven,menigma- len oorzaak is, dat het nuttige als onnut bestre den en tegengewerkt wordt. Wilt ge nog eens een voorbeeld? Ik wijs u dan op de zeer verschillende oordeelvellingendie in vroegeren en lateren tijd zijn uitgesproken over het nuttige van lichaamsoefeningen. De ouden ik spreek hier van de menschen in vroegere eeuwen stelden daarop grooten prijs en beschouwden als het hoogste goed, het bezit van eene gezonde ziel in een gezond lichaam. Zij maakten daarom van lichaamsoefeningen veel werk, ten einde met de ontwikkeling van het lichaam de kracht en de gezondheid te versterken. Later meende mendat in dien goeden ouden tijd te veel daarop was gelet en men verwaar loosde de lichamelijke opvoedingom alleen op de vorming van den geest te letten. Men verviel in O O een ander uiterste en ik heb ergens gelezendat het daaraan toe te schrijven is, dat er in onzen tijd van vooruitgang nog zoovele slappe magen, ziekelijke hartenkrachtelooze handenkuitelooze beenen en lichamen zonder merg of pit zouden zijn. We zullen niet beslissen of dit juist gezien is, maar merken liever opdat men in den laatsten tijd, de lichaamsoefeningen weder op den voorgrond heeft gebracht en dat zich nu ook hetzelfde ver schijnsel voordoet, dat namelijk de een gymnasti sche oefeningen als hoogst nuttig aanprijst, terwijl anderen de schouders ophalen en soms spottend bewerendat het maar grappenmakerij is. Laat het zijn dat sommigen aan den eenen of anderen kant overdrijven't is niet te ontken nen, dat de gesteldheid van het lichaam een be langrijken invloed heeft .op de werking van den geest. De lichaamskracht ligt als het ware ten grondslag aan groote geestkracht en naarmate de werkingen beter of slechter zijn, waarvan de ziel zich bij hare handelingen bedienen moet, zijn ook die handelingen beter of slechter, 't Is niet te zeggen, welken invloed bijv. de ontwikkeling der spierkracht op het welslagen in menig vak en vrije bloedsomloop op de werking der hersenen en dus

Volksblad | 1872 | | pagina 1