V 0 LAD 1 8 72. 13 Juli. VEBEENIGING VOOlI VOLKSBELANGEN TE GOES, No. 28. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. GfsmwLrT ^nnrmWR Gewone Dienstaanbiedingen en ^Jpcuiuixu. Dienstaanvragen worden.geplaatst a 10 Cents 1 CCHt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. VROEG GROOT. Eene vroege, voorspoedige ontwikkeling behoort tot die zakendie njen zoowel in de natuurlijke als in de zedelijke wereld met blijdschap begroet, ofschoon de ondervinding leertdat de verwach tingen, daardoor opgewekt, niet altijd verwezen lijkt worden. Wanneer de lente te vroeg invalt bevriezen de bloesems en de vruchten blijven weg. 't Is voor het oogenblik aangenaamals de ontluikende na tuur ons met haar schoon verkwikt, maar dikwijls zegt men, eenige maanden later: wat langer win ter zon zeker ruimer oogst gegeven hebben. Als het eigenaardige van den kinderlijken leef-- tijd vroeg plaats maakt voor eigenschappendie men gewoonlijk eerst later in den mensch zich ziet ontwikkelendan meent men er vaak een veel belovend teeken voor de toekomst in te zien; maar ook hier kan een vroeg verblijden dikwijls de oorzaak worden van latere smart. 't Is vrij natuurlijk, dat ouders met welgevallen de ontwikkeling hunner kinderen gadeslaan en dat zij er een zekere trots in stellenals die ontwik keling buitengewoon isals het kindzooals men dat noemt, zijn leeftijd vooruit is. ,,En hij is nog maar zoo of zoo oud?" dat is de roem van menigeendie den lof van zijn kind gaarne hoortals het meer weet dan anderen van zijn leeftijd; vooral als het reeds iets van dat def tige vertoontdat men gelukkig niet gewoon is bij kinderen aantetreffen. Kinderendie vroeg groot zijndat is die vroeg de kinderschoenen hebben weggeworpen, geven zelden in lateren leeftijd te zienwat men eens als zekere uitkomst van zulk een veelbeloven de kindschheid voorspelde. Vroeg groot zijn levert doorgaans allerlei teleur stellingen opmen is van veel reeds verzadigt als an deren eerst beginnen te genieten en vindt dan niet altijd wat vergoeding of nieuw genot geeft. Vroeg groot doet dikwijls smalen op het kleine, uit de hoogte op anderen neerzien en maakt niet gelden in hooge mate zelfzuchtig. Maar als dat waar is, dan zou het een ware ramp zijn wanneer men de kinderen vroeg groot, ontwikkeld en wijs zag worden. Ook hier geldt hetdat iedere zaak twee hand vatsels heeft, dat men die van verschillende zijden kan beschouwen. Eene voorspoedige ontwikkeling van het verstand zal wel altijd een groot geluk wezende jongen die anderen van zijnen leeftijd vooruitstreven kan heeft een benijdenswaardig voorrecht; de jongeling die al spoedig de kenteekenen van een mannelijk karakter vertoont, belooft zeker veel; maar dan moet het ook gepaard gaan met het eigenaardige van den leeftijd, dat zich slechts bij hen verloochent, die omdat ze wat vroeger dan anderen groot zijn, ook groot willen zijn in datgene dat nog boven hun bereik ligt. Want de oudemannetjes in een kinderpakde kleinendie in hun spelen zelfs de grooten wil len naapende deftige knapen die toonen willen dat ze vroeg groot zijn en daarom liefst van de groote menschen overnemenwat dezen het minst vereertdat soort van vroeg grooten behoort niet onder de lofwaardigen of begeerden. Ook in dit opzicht is het goed van de natuur te leeren. Men verlange niet dat de kinderen

Volksblad | 1872 | | pagina 1