VOLKSBLAD. 1 8 72. No. 26. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. 29 Juni. ZINDEL IJ R? DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijlcsche termijnen. Gewone Dienstaanbiedingen en J.|g01Uierl JlOmilRrS Dienstaanvragen worden geplaatst b 10 Cents A 1 fjgjvt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 13 uur bij den Uitgever bezorgd worden. De Hollanders hebben in het buitenland een naam van bijzondere zindelijkheid, en daarmede nog niet tevredengeven zij ziohzelven daarvan een nog veel grooter naam. Ze houden stijf en sterk vol, dat het in 't buitenland „een smerige boel" is. Waar is het, dat we onze Hollandsche d. i. een bijzonder soort van zindelijkheid in het buitenland niet vinden. Het volmaaktste vinden wij die ia Noord-Holland en 't minst of in 't geheel niet in Brabant en Limburg. Maar ook Zeeland staat in dit opzicht ver beneden N-Holland even als een deel van Overijsel en Drenthe. Die Noord-Hollandsche zindelijkheid is inderdaad voorbeeldigen de vreemdeling laat ons recht we dervaren en verklaartdat hij in ons geheele land ook op 't kleinste dorpje zijn intrek in een herberg kan nemenomdat hij weetdat 't er zindelijk is. Hij bewondert onze zindelijke straten en onze zinde lijke huizen en verklaart terecht, dat liet nergens minder onaangenaam in de straten ruikt, dan in Holland. (Holland namelijk, is de naam, waaron der ons geheele land in 't buitenland algemeen be kend is.) Maar waarin bestaat dan toch die zindelijkheid, die eenige Hollandsche zindelijkheid? Als reinigingsmiddel dient ons natuurlijk het water, waarvan we zoo ruim bedeeld zijn en de weelde der zindelijke huisvrouw ishet water bij stroomen te laten vergietenmet water te plassen en te hoozen en zoodoende het liuisde stoep en de straat overal in een bare zee te herscheppen en het laatste spoor van vuil te doen verdwijnen. De vreemdeling drijft met dit gedeelte vaak den spot en niet zonder reden. Hij vindt't vrij overdre ven, dat men op sommige plaatsen geregeld 't vuil der dieren van de straat opveegt en de dieren zelfs alleen bij uitzondering aan de voorzijde der huizen duldt, zelfs de mensehen alleen de achterdeur laat ingaan om voor aan de straat alles schoon te houden. Het ware nu in ons waterachtig klimaat ruim zoo goed wat minder met water en wat meer met lucht aan de huizen te werken en door afvegen en afwrijven kon men zeker al heel wat schoonmaken; stroom de dan de frische lucht eens flink door alle tegen elkaar openstaande ramendan was het huis weer voor eenige uren gedesinfecteerd. Maar zoover gaat de Hollandsche zindelijkheid nietWel komen de ramen zoo eens even op een kiertje, maar alleen als 'tgroote schoonmaak of zoo iets is, komen ze wijd open. Midden op den dag? Als men in de kamer zit? Maar lieve hemel, hoe denkt gij er aandat zou toch waarlijk al te dwaas staan. En dan de tocht! Juist de tocht! Eloe meer gij u voor tocht in acht neemt, hoe meer gij kans hebt er last van te krijgen, als gij werkelijk eens op de tocht zit. Maar als er slechts aan één zijde van de kamer lucht komtlean er geen tocht zijn en de versche lucht of wel de winddie de kamer inkomt, is in elk geval geen tocht. Bij zieken hield men vroeger zorgvuldig alles dichtpotdicht. Thans begrijpt men beterdat men in de ziekenkamer in de eerste plaats moet zorgen voor versche lucht, dat is levenslucht. Alverder moet elk stofje van de meubelen ver dwijnen en elk smetje van de glazenen als een booze geest achtervolgt de zindelijke huisvrouw de meiden om te zien of er ook ergens een stofje of smetje is overgebleven. Ziedaar eene geheel onscha-

Volksblad | 1872 | | pagina 1