verheid. Zoo leeren de volken elkaar beschouwen als burgers van een staat, kinderen van een gezin en zoo tnoge men nooit het onzinnig schouwspel zien waartoe de aanleiding nooit in 't hoofd van één waarlijk verstandig mensch kan opkomen dat twee volken elkaar als tijgers verslinden en verscheuren om te bepalen waar 't eene land zal eindigen en 't andere zal beginnen. Maar mogen er grenzen zijn tusschen landen, er mogen er geene zijn tusschen menschen. Allen hebben elkaar noodig en allen zijn onmisbaar voor elkaar, dus zijn ze ook allen even veel waard, ieder op zijne wijze. Is bij samenwerking ook al ondergeschiktheid noodig van hemdie arbeidt en uitvoertaan hemdie denkt en regeltdaarom toch is groote toenadering mogelijk en geeft geen geld of geboorte een voorrang boven anderen maar alleenhet meerdere nutdat men aanbrengt voor zijne medearbeiders. Geen grenzen meer voor onze verbroedering, voor onze menselienliefdevoor onze deelneming aan geluk en ongeluk van anderenvooral geen grenzen meer voor liet veld van onzen arbeid, voor de werkplaats der beschaving. Maar wel grenzenen paal en perk gesteldaan alle luiheid domheid oneerlijkheid overheer- sching, wanbegrip en bedrog, maar wel grenzen aan alle lauwheid en flauwheid en zelfzucht, en valschheid en eigenbaatwel grenzen aan alles wat de menschen slechter maakt en van elkander ver vreemdt maar voor alles wat beschaving en verlichting aanbrengtwat de menschen broeders maakt, wat de wereld maakt tot ééne stad, wat vrede en orde brengt op aarde geen grenzen meer. Nederland. We ontvingen het 7e. jaarverslag van de vereeniging „uit het volk voor het volk" te Middelburg en we begroeten met ingenomenheid den aanvang van het achtste jaar, waarin eene zoo nuttige vereeniging werk zaam optreedt. We ontleenen aan dit verslag, dat te groot is om in zijn geheel in ons blad te worden opgenomende vol gende bijzonderheden. De vereeniging telt 208 leden en ontvangt behalve de contrib. ook eene toelage van T. N. v. A. Als proeve gaf de vereeniging dit jaar voor 't. eerst eene Soiree bepaaldelijk tot genoegen der leden (of do nateurs). Er werden drie volksbijeenkoinsten gehouden en vier volksconcerten gegeven. De volkszangschool verheugt zich voortdurend in hoo- gen bloei en de leerlingen traden werkend op in de volksbijeenkomst op 12 Dec. Een nieuw denkbeeld zag de vereeniging verwezenlijkt u. 1. het houden van oefeningen in natuurlijk lezen, en voordragen als grondslag voor eene toekomstige volks reder ijkerskamer. Dit laatste achten we een zeer geluk kig denkbeeld mits er eenige leiding zij, van personen, die de zaak verstaan. Zonder leiding kan dit geen nut geven. Wel wordt de spruit door den tijd een boommaar gewoonlijk alleen een goeden, als een kundig tuinman er zijn zorgen aan besteedt, anders verwildert en ver groeit hij. Een belangrijke dag in de geschiedenis der vereeniging was de opening van de lijn GoesMiddelburg, toen het bestuur der vereeniging zich inet de regeling der feesten belastte, terwijl gemeld bestuur tevens is uitgenoodigd zich voor een deel te belasten met de uitvoering van het feest, te geven door de regelings commissie van het XII1*6 Nederl. taal- en letterk. congres. De vereeniging is voornemens dit jaar ook zomer- concerten te geven en wensclite op den jaardag der Ko ningin haar plan ten uitvoer te brengen om n. 1. een der schoonste gedeelten van de bolwerken te verlichten en eene versierde en geïllumineerde muziektent in het mid den der vest te plaatsen. Het is ons aangenaam te vernemen, dat dit inder daad heeft plaats gehad. Landbouw en Nijverheid. Te Sommelsdijk (eiland Elakkee) is eene beurs opge richt speciaal voor landbouwaaiigelegenheden. De tongblaar, die op vele plaatsen heerscht heeft zicli ook onder de melkkoeien en de vetweidende koeien in Utrecht vertoond. De heer Weisenbokn, arts te Oudkarspel, heeft de welwillendheid ons in de gelegenheid te stellen een door hem met het beste gevolg beproefd middel aan de hand te doen. „Men koope", schrijft hij, „een liekto- gram (Ned. ons) salpeterzuur, hetwelk men gewoonlijk voor 25 ets. kan bekomen, vermenge voorzichtig deze hoeveelheid met 16 hektogrammen gewone bruine stroop, en besmere hiermede eenige malen daags de aangetaste deelen van het vee. Bij de aanwending van dit middel doet men 't best een dunnen stok te gebruikenaan het einde met eenige oude lappen omwoeld. Die aan wending houde men vol tot de kwijling van het aan getaste vee is bedaard en de verzwering aan de uier of de pooten is genezen. Wil men het salpeterzuur ook als drank aan het vee toedienen, dan ga men aldus te werk: men neme 1 de cagram (Ned. lood) salpeterzuur, vermenge dit met 4 eetlepels keukenstroop in zooveel water tot men er een wijnllescU mede kan vullen en geve elke koe en elk paard tweemalen daags een halve fleseh van het mengsel. Ook deze inwendige toediening van het zuur is zeer bevorderlijk aan de zwering. Zooals wij reeds zeiden, heeft dit middel herhaalde lijk een zeer spoedige genezing teweeggebracht; wij bc- veleu het dus met vertrouwen den veehouders aan. N. v. d. D.

Volksblad | 1872 | | pagina 2