Comité voor de Volkszangschool. De oefeningen wer den in het afgeloopen jaar weder wekelijks, des Zondags te 12 uur in het lokaal boven de korenbeurs gehouden. In het getal leden is dit jaar bijna geene verandering gekomen: het beloopt 16. Over het geheel genomen is de opkomst en de ijver der leden goed te noemen, ten gevolge waarvan ook wel eenige vooruitgang te be speuren valt. Comité tot wering van Schoolverzuim. Het comité kan, even als ten vorigen jare met ingenomenheid betui gen, dat de vruchten der werkzaamheden duidelijk zicht baar zijngrootendeels door zijne bemoeiingen waren de scholen der 2e klasse en de weezen- en armenschool, (bei den sedert een drietal jaren vergroot of vernieuwd,) te klein om alle leerlingen te kunnen bevatten, die voor die scholen werden aangegeven. Het comité zag dan ook met vreugd eene nieuwe openbare school voor ge woon lager onderwijs in werking treden. De werkzaamheden bestondeneven als teil vorigen jare: 1°. In het nagaan welke kinderen in de termen van schoolgaan vielenwelke zich daartoe hadden aan gegeven, en welke zulks verzuimd hadden op te zoeken en aan te sporenom zich voor een der scholenhetzij openbare of bijzondere, te doen aangeven. Voor het laatste geval kwamen nog 53 kinderen in aanmerking. 2°. In het tegengaan voor zooveel mogelijk van het slecht of niet geregeld schoolbezoekwaarvoor tot maat staf was aangenomen om de kinderen die zes raaien of meer schooltijden 's maands verzuimdente bezoeken en hun zoowel als hunne ouders zooveel mogelijk het nadeelige van het schoolverzuim onder het oog te brengen. Eene afdeeling uit het comité maakte daarvan maan delijks de benoodigde opgaven gereed uit de lijsten, die door de onderwijzers telkens in het begin der maand werden ingeleverd. Ook de hoofdonderwijzer der open bare school le klasse zond van de maand Mei de lijst van verzuimen aan het comité, en van dien tijd werd het verzuim op die school nagegaan en datgene verricht, wat met het oog op die school, gemeend werd te moeten geschieden. Na de in functietreding van den hoofdonderwijzer der bijzondere school, den heer Pool- meijek worden aan het comité ook betreffende deze school, zeer volledig, de vereischte opgaven gedaan. Bij het huisbezoek is gebleken, dat de vele verzui men over het afgeloopen jaar meerendeels zijn toeteschrij- ven aan huiselijke aangelegenheden, daarin bestaande dat de ouders veelal uit werken gaan en enkele school plichtige kinderen of op jongere broertjes en zusjes moe ten passen, of zelf mede naar het veld worden genomen om" iets voor het huishouden te verdienen; bij zeer en kelen is bepaalde onwil reden van het verzuim geweest. De vruchten van het huisbezoek kunnen niet anders dan zeer gunstig worden genoemd, want toen het punt ter sprake kwam, om even als vorige jaren een school feest te geven, bleek het uit de statistiek, dat, wilde men de belooningen op dezelfde wijze als vorige jaren uitreiken, de financien dit niet zouden toelaten, waarom toen ook werd besloten om aan de kinderen die in 1871 op de openbare scholen der 2® en 3® klasse, en de weezen- en armenschool niet één schooltijd hadden ver zuimd, uittereiken een spaarbankboekje met eene in schrijving van ƒ1,50, of zoo de kinderen reeds in het bezit van een spaarbankboekje waren, dan eene bijschrij ving van 1,en een getuigschrift; van 15 ver zuimen te beloonen met een prenteboek en getuigschrift en van 610 verzuimen alleen een getuigschrift. Op dit besluit lot inkrimping der belooningen is het comité echter terug kunnen komen, daartoe in staat gesteld door enkele belangstellenden die de belang rijke som van 177,ter beschikking stelden van het comité en door de opbrengst van eene door eenige tooneelliefhebbers gehouden voorstelling ad 50,24', door welke bijdragen de inschrijving in de spaarbank boekjes weder op 3 kon worden gebracht. Aan de kinderen der openbare scholen le en 2e klasse en der weezen- en armenschool werd in de maand Juli een feest gegeven in eene weide, waar zij onthaald werden. Den 21 en 22 Februari j. 1. had het gewone schoolfeest met de uitdeelingen plaats in de concertzaal der sociëteit, die daartoe smaakvol was ingericht, en wel op den 2ln aan de kinderen der schooi 3e klasse en der weezen- en armenschool en op den 22n aan die der 2e en le klasse, terwijl de kinderen op de beide be waarscholen den 22n Februari op koekjes werden ont haald en elk eene prent kregen. Bij die gelegenheid ontvingeu 6 leerlingen der open bare school le klasse, die niet één schooltijd in 1871 hadden verzuimdeen sierlijk boekgeschenk en getuig schrift en 72 leerlingen dier school met 1 10 ver zuimen alleen een getuigschrift. 31 leerlingen der openbare school 8'kl.| po qe ving van f 8,— een boek- tt it n n n /werk en getuigschrift 97 1 I als hebbende in 1871 geen weezen- en armenschool j schooltijd verzuimd. 40 leerlingen der openbare school 2e kl.)allen met i_5 pi qe Izuimen ontvingen een n n n a tt fraai boekwerk en ge- 9 weezen-en armenschool jtulpctnIt' 9 leerlingen der openbare school 2e kl. T allen met 6 10 ver- 19 3e zuimen ontvingen alleen een getuigschrift. 5 weezen- en armenschool Aan enkele weezen werd, namens regenten van het weeshuis, een fraai boekwerk uitgereikt wegens betoon den ijver en goed gedrag, en alle kinderen zonder on-

Volksblad | 1872 | | pagina 6