BIJVOEGSEL behoorende bij bet Volksblad van Zaterdag 15 Juni 1872. ij I Verslag van de handelingen der Vereeniging voor Volksbelangen te Goes, over het jaar 1871--72. De vereeniging telde 29 werkende, 34 gewone leden en 1 eerelid. Het bestuur bestond uit de navolgende Heeren Mr. J. H. de laat de KANTER, President; Mr. J. G. IS? Witt HAMER, Vice-President; Mr. C. de witt HAMER, Jr., Secretaris; J. M. KAKEBEEKE, Pen ningmeester. Comité voor de Volksleeszaal. Op 23 October 1871 werd de leeszaal weder voor liet publiek geopend, en even als het vorige jaar tweemaal 's weeks (Dinsdags en Za terdags) tot Pasclien toegankelijk gehouden. Gedurende 44 avonden werd dit jaar de leeszaal door 169 bezoekers 780 maal bezocbt-, tegen 89 bezoekers met 380 bezoeken in liet vorig jaar. De toevloed is dus zoo goed als verdubbeld. Verreweg de meerderheid der bezoekers bestond uit jongens van 1420 jaar; meer dan eens bleelc het groote nut van den maatregel, dat steeds een der leden van liet comité op de leeszaal tegenwoordig is, daar er onder de jeugdige bezoekers wel eens geneigdheid bleek te bestaan om de leeszaal meer te beschouwen als eene geschikte plaats voor vroo- lijke uitspanning en luidruchtig gesprek, dan wel voor meer geregeld lezen. In den regel was echter een enkel woord van den, met het toezicht belasten Commissaris, voldoende om de orde te bewaren, en de omstandigheid dat, behalve het veel drukker bezoek ook het aantal van hendie geregeld de leeszaal bleven bezoeken aan zienlijk vermeerderd is, gaf het beste bewijs dat deze instelling èn meer algemeen bekend èn ook meer op waarde begint gesteld te worden dan wel in de beide vorige jaren het geval was. De door ons opgemaakte statistiek zal daarvan het afdoend bewijs geven. Had den toch het vorig jaar elf bezoekers tien en meermalen hun bezoek herhaald, dit jaar is dit met 22 bezoekers het geval geweest. Zoo bezochten dezen winter 32 per sonen van 5 tot 9 malen onze inrichting, hetgeen het vorig jaar slechts door 18 personen was geschied. Van de 169 bezoekers bezochten d bezoeker 40 maal. 27 23 22 18 17 15 14 13 12 11 6 bezoekers 1 0 maal. 7 10 15 16 22 62 Het comité acht zich dan ook gerechtigd als hare meening uit te spreken, dat de leeszaal op weg is om aan het beoogde doel te beantwoorden. De voorhanden lectuur, boewei slechts vermeerderd met de maandelijks uitkomende tijdschriften, was voor de behoefte voldoende; mocht echter een volgend jaar het bezoek in gelijke verhouding als dezen winter blij ven toenemen dan zou natuurlijk eene uitbreiding van den voorraad boeken wenschelijk (zegge) onmisbaar zijn. Voor dat geval vertrouwt het comité echter op de krach tige hulp, zoowel van het departement van het Nut, als van de Vereeniging voor Volksbelangen te mogen rekenen. Het Comité tot verspreiding van Geschriften beeft ge durende het genootschapsjaar tweemaal geschriften uit gereikt. De eerste maal heeft het comité 60 a 70 boekwerkjes gegeven aan bezoekers der laatste in dit jaar gehouden volksvoorlezing. Die werkjes waren ge kozen uit de Algemeeue Bihliotheeh (Leiden Sijthoit) en uit de Volksletterkunde uitgegeven door „De Vriend van Armen- en Rijken." De feesten op den Ien April van dit jaar alom ge vierd, brachten ongezocht een der leden van het comité op de gedachte, werkjes over de aanleiding tot die feest viering te verspreiden. De wijze, waarop dit geschie den kon, was moeielijk te bepalen, tot het comité ein delijk besloot de werkjes uit te reiken aan de leerlingen der hoogste klasse op de vier gemeente-scholen. Op drie dier scholen werd dan ook door den hoofdonderwijzer; op de vierde door een lid van het comité aangereikt een exemplaar van: H. G. van dek, Heïden: „Het mor genrood der vrijheid." (Purmerende, Schüitemaker) Het comité koestert de gegronde hoop, dat de 160 exem plaren aldus aan de kinderen uitgereikt, ook voor een zeer groot getal door de ouders zijn ter hand genomen. ■J

Volksblad | 1872 | | pagina 5