teo er vroeg op uit, om ook wat te verdienen." Waarom? omdat ze sukkelaars zouden blijven zooals gij Behelp u nog weinig tijdsvraag des noods dringend hulp bij meergegoeden.althans als gij werkelijk vooruit wilt, maar laat uwe kin deren eerst verstand hebben om later aan den kost te kunnen komen. Later zullen zij wat voor u kunnen overwinnen, als gij hun nu de vrije ont wikkeling laat. Zouden die weinige centen's weeks 't dan juist doendie 't kind thuis brengt. „Ja" zegt de baas„maar er kan bij mij geen knecht op overschieten ik kan goedkooper een jongetje nemen." Schaam u. Werk zelf wat harder of stel u met wat minder winst tevredenmaar zoek u niet vettemesten met het zweet en bloed van zwakke, kleine, onschuldige kinderen, die nog niets anders te doen hebben dan te spelen, (na melijk geheel en al naar hartelust te.spelen, niet langs de straat te slenteren of in den modder te rollen) en te leeren. Zoo er weidenkenden en braven zijndie of het geluk hunner kinderen in de waagschaal stel len voor enkele centen per weekof om eene klei nigheid uittewinnen, licht den grond leggen tot het ongeluk van kinderen, die onnadenkendeouders hun toevertrouwenzoo ze nadenken i zoo ze beseffen wat ze doen, zoo ze aan de „musschen en spreeuwen" denkenze zullen de ongelukkige kin deren laten spelenvrij laten zijn en laten leeren. Nederland. Goes. Tengevolge eener door de HH. Mr. M. P. Blaaubeen en J. A. A. Fransen van de Putte gedane oproeping, had verleden Dinsdag eene bijeenkomst van ingezetenen dezer Gemeente plaatsten einde eene plaat selijke commissie te formeerenvoor de stichting van een blijvend teeken van erkentelijkheid aan Thorbecke. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de Htl. Mr. M. P. Blaatibëen, J. A. A. Fransen van de Putte, Dr. A. P. Fokker, J. M. Kakebeeke en Mr. J. L. H. Liebert. Terleden Zaterdag had op hoogst eenvoudige wijze, de begrafenis van Mr. Joh.an Rudolf Thorbecke, in te genwoordigheid van eene groote menigte vrienden en vereerders van den gevierden Staatsman, plaats. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de Ministers van Koloniën en van Justitie en door Mr. Dullert, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. vereenigingen van arbeiders, loonen enz. De timmermansgezellen te Haarlem, leden der tim- merlieden-vereeniging „Eensgezindheid", hadden hunne bazen bij circulaire uitgenoodigd tot eene bijeenkomst op Donderdag 6 Juni, om van gedachten te wisselen over hunne gemeenschappelijke belangen. De bazen hebben een weigerend antwoord gegeven zij wilden niet geconvoceerd worden op een door hunne werklieden te bepalen plaats. De bazen begrepen zeer slechtdat de werkman hun even grooten dienst bewijst door voor hen te werkenals zij 't den werkman doen door hem te betalen. Is de groothandelaar meer dan de winkelier, de fabrikant meer dan de groothandelaar? Allen leven van elkander en door elkander en ze zijn even onmisbaar voor elkander. Uit het Buitenland. Het congres der veldarbeidersdat 29 Mei te Lea mington gehouden werd en waarop de veldarbeiders van niet minder dan achttien graafschappen door afgevaar digden vertegenwoordigd warenheeft geleid tot de op richting van eene unie van veldarbeiders, welke 'zich over alle deelen des lands zal uitstrekken. Op de ver gadering werden de noodige reglementaire bepalingen voor de nieuwe vereeniging vastgesteld en verder maat regelen besproken, welke konden strekken tot verbete ring van den toestand der veldarbeiders, zoowel door loonsverhooging als door verbetering van woningen. Een der aangenomen besluiten luidde aldus: „het congres keurt de co-öperatievc vereenigingen in beginsel goed, verbindt zich om die beter bekend te maken bij de veld arbeiders en zal zich beijveren de oprichting van win- kelvereenigingen in ieder dorp te bevorderen." In eene belangrijke rede van den president van het congres, het parlementslid voor Birmingham Dixon werden de veld arbeiders opmerkzaam gemaakt op de verschillende maat regelen, door welke de regeering en het parlement in hun toestand verbetering konden aanbrengen. Een bij het Parlement ingediend wetsontwerp, op welks aanne ming hij hoopte, zon onder anderen het betalen der loo nen in goederen of winkelwaren verbieden. Hij deed echter met nadruk uitkomen, dat de verbetering van zijn lot eigenlijk van den arbeider zeiven afhing en haar grootsten vijand vond in het misbruik van sterke dran ken, waaraan de arbeidende klasse, zoowel ten platten lande als in de steden, maar al te zeer toegaf. Naar zijne meening moest de nieuwe vereeniging vooral aan de zaak der landverhuizing hare aandacht wijden. De Russische Invalide meldt, dat de geologische af- deeling der polytechnische tentoonstelling, die eerstdaags te Moskou zal worden geopend, verrijkt wordt met een belangrijk geologisch kabinetdoor den heer de Les sees, voorzitter der Suez-kanaalmaatscliappijtijdens de doorgraving der landengte bijeenverzameld. „De maat schappij," zegt genoemd blad, „heeft tot dusver aan alle tentoonstellingen de gunst geweigerd, welke zij thans aan die van Moskou zal toestaan. Door den heer de Lesseps is verklaarddat hij van den tot nu gevolgden regel afwijkt om Rusland een bewijs te geven van zijne erken telijkheid voor het uitmuntende onthaal, hetwelk hij vroeger daar genoten heeft." De bedoelde collectie zal ver gezeld gaan van een fraai panorama van het Suez-kanaal. Burgerlijke Stand Stad Boes. Van 8 15 Juni 1872. Ondertrouwd. Een 13, Ilubertus Johannes Pennings, 28 met Pieternella Wolfaert, 20 j., jd. Gehuwd. Gpene.

Volksblad | 1872 | | pagina 2