VOLKSBLAD. 1 8 72. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 24. ld Juni. a 1 Cent Advertentiën tegen 5 Cents per regel. DERDE JAARGANG. Dit blad veïscbijiit iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. »<mtol. |M cu. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel, bevattende het Verslag van de handelingen der Vereeni- ging voor Volksbelangen te Goes, over het jaar 187172. ONZE KLEINE FABRIEKARBEIDERS. „Over het algemeen wordt voor onze jonge „musschen en spreeuwen beter gezorgd dan voor „onze kleine fabriekarbeiders. De eerst genoem- „den krijgen ten minste behoorlijk den tijd om zich „te ontwikkelen. De ouden jagen ze niet het nest „uit, voor dat ze volwassen zijn." Zoo begint Het Nieuws van den Bag onder bo- venstaanden titel het hoofdartikel in N°. 690 (10 Juni 72.) Het is verschrikkelijk zoo iets te moeten lezen, vooral als men weetdat het waar is. Voor jaren zond de Hr. Cremer onder den titel „Fabriekskinderen" een welsprekend pleidooi voor die ongelukkigen de wereld in beter ge lukt, dan zijn lateren „Brief van Jan Stukadoor." Bij herhaling zijn er stemmen opgegaan tegen den arbeid der kinderen in de fabrieken. Men wil die bij de wet geregeldtot op zekeren leef tijd door de wet verboden zien. Maar dat alles baat niet. Of men al vergaderin gen houdt, besturen benoemt, reglementen maakt, afdeelingen sticht, afgevaardigden benoemt en al- gemeene vergaderingen houdt met maaltijden, fij nen wijn muziekilluminatie en vuurwerk dat alles geeft niets. De vraag komt telkens bij de weidenkenden op en bij hen die het wel meenen: „Wat kan ik er zelf aan doen Wordt het doel bereikt en help ik dat doel bereiken als ik mijn f0,50 fl,20 f2,50 of f 5,contributie betaald en te hooi en te gras de steeds zeldzamer wordende vergaderingen bijwoon. Ziedaar de zaak. Het Volksblad mag met de groote, de heele groote en de extra groote couranten meedoen en jammerkreten aanheffen over den arbeid der kin deren in de fabriekenhet kan evenmin als de andere couranten eene wet als we boven noemden in de wereld helpen. Ook die wet zou maar wei nig helpan. Men zou de kinderen niet in de fa brieken maar in huis laten werken. Al die lid maatschappen beteekenen niets. De Maatschappijdie zich ten doel stelt het misbruik maken van sterken drank tegen te gaan wordt minder geholpen door hare leden en rede naars dan wel door hendiezich bepaald voor namen Ik zelf zal nooit sterken drank drinken door mijn toedoen zal niemand dien drinkenen waar ik het drinken daarvan kan tegengaan, zal ik het doen. Zoo ook het gebruiken het misbruiken van kinderen, die nog in de school- en speeljaren vallen tot fabrieks- of handen-arbeid. Ieder voor zichdie het afkeurtkan er iets aan doen'om dezen pest der maatschappij te ver drijven. Laat geen ouder zijn kind afstaan voor eenigen arbeidvoor het de schooljaren ten einde isdat is voor het in zooverre ontwikkeld is, dat het latei- zelf aan zijne ontwikkeling zal kunnen werken. Laat niemand voor eenigen arbeid een kind in dienst nemen voor het de schooljaren ten einde is-. d. i.voor het in zooverre ontwikkeld isdat het later zelf aan zijne ontwikkeling zal kunnen werken. „Ja" zegt de arme„maar onze kinderen moe-

Volksblad | 1872 | | pagina 1