derscheid werden die beide dagen ruimschoots op melk en koekjes onthaald. Gaarne had het comité gelijke feesten aan de leer lingen der bijzondere school gegeven, doch de commis sie van toezicht over die school heeft daarvoor bedankt, doch wel aangenomen het aanbod om 5 leerlingen dier school namens de provincie een spaarbankboekje uitterei- ken, welke uitreiking op den 21 Februari j. 1. plaats had. Tot het geven van al de genoemde belooniugen werd het comité in staat gesteld, behalve door de hiervoren vermelde sommen van 177,- en ƒ50,24, door vrij willige bijdragen der ingezetenen, door die der vereeni- ging, en eindelijk door de belangrijke bijdrage die het comité door den heer schoolopziener in dit district, na mens de provincie was ter hand gesteld. Comité voor de Volksvoorlezingen. In dit wintersaizoen werden slechts drie voorlezingen gehoudenbij gebrek aan personendie de bereidwilligheid hadden eene lezing op zich te nemen. De eerste lezing had plaats op Maandag 6 November 1871, waarop slechts 53 betalende toehoorders versche nen en voor het meerendeel personendie niet tot de arbeiders in engeren zin behoorden. Zondag 10 December 1871 werd de tweede lezing gehoudenen wan drukker bezocht dan de vorige maal. Er verschenen 66 betalende toehoorders, terwijl de derde en laatste lezing op Maandag 18 Maart 1872 ge houden werd met 72 betalende toehoorders, d. i. toe hoorders buiten de leden der vereenfging. De eenigzins drukkere opkomst op dezen Maandag avond, (6 toehoorders meer dan de vorige lezing), schijnt voor een deel te kunnen worden toegeschreven aan de bekendmaking, eenige dagen vooraf gedaan, dat op de ze lezing, door liet comité daartoe bestemd, geschriften zouden worden verspreid. De onderwerpen waarover in de drie bijeenkomsten gelezen werd, waren: Landverhuizing. Het Geld. Beis van Bontekoe. Gilden. terwijl deze lezingen werden afgewisseld door de voor dracht van: „de Smokkelaarssprong" (van Zeggelen), en van„de Telegrafist" (Oude heer Smits). Het Volksblad. Het getal geabonneerden in Goes be droeg bij het einde van liet jaar 1871, 641, waar van 101 wekelijks hun cent voor liet blaadje" betalen, dat deel van het lezend publiek, waarop wij het meest trotscli mogen zijn.. Buiten Goes telde het blad 320 lezers, namelijk op al de 32 gemeenten in Zuid-Beveland, en in 55 ge meenten buiten Zuid-Beveland. Het getal lezers in Middelburg neemt gestadig toe, waartoe vooral heeft bijgedragen de verspreiding die daar van de laatste nummers van liet vorige jaar heeft plaats gegrepen, terwijl met het oog op den Sloedam, de prijs van het blaadje ook voor Middelburg op 1 cent gebracht is, hetgeen zonder belangrijke vermeerdering van uitgaven mogelijk was, daar de verzending der blaadjes in eens geschiedt aan den boekhandelaar den Boer die de bereidwilligheid heeft gehad de bezorging en verspreiding van het Volksblad belangeloos waar te nemen. Dit jaar verheugde zich de redactie in eenige meer dere medewerking van leden en niet-leden der vereeni- ging dan vroeger: toch ontveinst zij zich niet dat zij vaak hij gebrek aan den noodigen tijd, voor hare taak te kort schiet en meerdere medewerking blijft wensehe- lijk achten. De rekening van het jaar 1871 sloot met een batig slot van 32,terwijl eene uitloting van vijf aandee- len plaats greep(van de geldleening aangegaan bij de oprichting van het blad)uit de kas der vereeniging van Volksbelangen. Betreffende het comité tot het houden vau voorlezingen voor Beschaafden is besloten, dit comité voor onbepaal- den tijd te schorsenzonder dat daarom de leden van dat comité ontslagen werden, opdat de werkzaamheden dadelijk weder zouden kunnen worden opgevat, wanneer er zich personen mochten aanbieden, tot het houden van zulke voorlezingen. Naar aanleiding van het gebrek dat in deze gemeente bestaat aan goede arbeiderswoningenis de vraag in onze vereeniging ter sprake gebracht in hoeverre het op den weg der vereeniging lag, plannen te beramen tot het bouwen van dergelijke woningen. Besprekingen over dit onderwerp hebben geleid tot het benoemen eener commissie, die de zaak onderzocht heeft en bereids een plan, vergezeld van ee» concept-akte vennootschap tot het bouwen van arbeiderswoningen, heeft ingediend.

Volksblad | 1872 | | pagina 7