toestand hier beneden niet door materieele midde len werd verbeterd. Socialisten en Communistendie in later dagen optradenhoezeer bezield met den wensch om het goede te bevorderen waren niet bij machte iets goeds tot stand te brengenhet verkeerde denk beeld dat ze de maatschappij als ware zij een wassen pop konden kneden gelijk zij dit wensch- tenwas oorzaak, dat hun pogingen mislukten. Zij vergaten dat de maatschappij een levend orga nisme is, welks ontwikkeling niet als met een too- verslag kon worden in het leven geroepen. De zoogenaamde volgelingen hunner leer gingen nog een stap verder en ontzagen zich niet hun zwaard in broederbloed te doopenwanende daar door aan de maatschappij een dienst te bewijzen. Het was in Engeland, dat het tooverwoord der eeuw Co-öp era tie werd uitgesproken en het was die samenwerking, het was die vereeniging van krachten, het was die leuze: Help TI zeiven, die instaat washet groote vraagsl uk te helpen oplossen en een antwoord te geven op de arbeiders-quaestie. Had men in Engeland, in Duitschland, in Frankrijk op verschillende wijzen cat stelsel in praktijk ge bracht ook in ons land mochten ZaandamDeventer en andere plaatsen maar mocht ook Goes zich beroe men op zijn co-öperatieve voorschotvereeniging en zijn arbeiders-vereeniging Help TJ zeiven. Het was thans, dat die vereeniging de eerste blijvende vruch ten van haren arbeid plukte en waar zij er zich op mocht verheffendat het bestuur der gemeente den eersten steen legde van de eerste woningen waar van de leden eigenaars zouden worden daar was dit een teeken dat alleen door eerbiediging van maatschappelijke orde en recht en wet de samen werking gezegende vruchten mocht dragen. Spr. noodigde daarop den oudsten wethouder den Hr. G. H. Kakf.beeke uittot de steenlegging overtegaan. Na een daverende kreet Leve de Co-öperatie deed de muziek zich hooren en de steen met den naam des steenleggers werd in het kozijn geplaatst, om later door een duurzamer gedenksteen gedekt, aan dezen dag te herinneren. Toen de muziek zweeg nam de andere wethou der de Hr. J. A. A. Fransen van de Putte het woord en terwijl hij de vereeniging met den aan- vankelijken uitslag geluk wenschte wees ZEd. er op, hoe alleen op den weg van kennis en ontwik keling een voortdurende welvaart kan worden ver kregen. Hij wees er op hoe in deze gemeente gelegenheid is gegeven aan ieder, die leeren wil, om desnoods kosteloos alles te leeren wat voor eenig vak noodig is. Hij herinnerde hoe concur rentie het wachtwoord is van den tijd; hoe de Duitsche arbeider den onzen in ontwikkeling voor uit is, hoe de versnelde middelen van gemeen schap Duitschers hierheen voeren. Hij wekte al len op tot den edelsten strijdden strijd met de wapenen van kennis en bekwaamheid en drukte allen op het hart om niet alleen hunne kinderen maar ook allen op wie men eetiigen invloed kon uit oefenen de plaatsen te doen bezoeken waar kennis en ontwikkeling worden verkregen. Hij verzeker de de vereeniging van de warme belangstelling van het bestuur, dat hij vertegenwoordigde en deed allen instemmen in de kreetLeve de ver eeniging Help TJ zeiven. We twijfelen niet of de 28 Mei zal voor allen die het wel meenen met den welvaart hunner mede burgers een dag van gewicht en een dag van vreugde geweest zijn, een dag, die veel belooft voor de toekomst en die het begin is van groote verandering in den geest en den toestand van een groot deel onzer stadgenooten. Nederland. Uit Ylissingeu schrijft men het volgende Als een verblijdend teeken van vooruitgang in den ondernemingsgeest van enkele Vlissiiigers mag voorzeker genoemd wordenhet stichten van een badhuis op de duinen buiten Ylissingen, tusschen de stad en het fort de Nolle. Aanvankelijk zijn de toebereidselen daarvoor gemaakt; zoodat men zich vleit nog dezen zomer eenige genot volle oogenblikken op Vlissing's duinen in het nieuwe badhuis door te brengen. Zeker zal het niet weinig bijdragen om de stad le ven en welvaart te bezorgen. (Z. C.) VEREENIGINGEN VAN ARBEIDERS, LOONEN ENZ. In eene vergadering van de afdeeling Leeuwarden der Provinciale Priesctie werkliedenvereeuiging is besloten voor de werkstakende bakkersknechten eene rentelooze leening uitteschrijven van ƒ3000, om met die som een eigen bakkerij opterichten. Nog werd besloten de onderlinge spaarbank uitte- breideu en daaraan eene voorschotbank te verbinden volgens het stelsel Schultze-Delitsch. Dit zal de tweede in ons Vaderland zijn. Die te Goes is tot dusverre de eenige. Uit het Buitenland. Spanje. De opstand der Carlisten is nog lang niet geëindigd. De Spaansche regeering had die eerst zoo lieht voorgesteld, maar het blijkt nu toch dat de op-

Volksblad | 1872 | | pagina 2