VOLKSBLAD. 1 8 72. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 22. 1 Juni. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. Gewone Dienstaanbiedingen en ^UllUHU Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents 1 Gent. Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. Se Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. 28 MEI 18 7 2. Ons Volksblad is iets anders dan een blad't is een bladwaarin personendie belang in elkander stellen elkander ontmoeten waarin de een den ander mededeelt, wat hem nuttig en noo- dig is te weten en 'tis tevens een gedenkboek van al wat voor ons belangrijk kan zijn en waardig is bij ons in herinnering te blijven. Daarom dan in de eerste plaats in dit Nommer e'en verslag van de plechtigheid op 28 Mei gevierd. De arbeiders-vereeniging Help U zeiven voor en door het volk te Goeshadgelijk wij vroeger meldden aanbesteed het bouwen van vier arbeiders woningen op een zeer geschikt terrein bij den toe gangsweg naar den spoorweg. Zaterdag II. zijn de vier in aanbouw zijnde ar beiders-woningen onder de leden verloot. De win ners betalen een matige huurterwijl hunne weke- lijksche contributiedie niet minder dan 20 cents mag bedragen en waarvan inmiddels rente wordt getrokken, tegelijk zal strekken tot afdoening van de oprichtings-som der gebouwen. Zoodra de contributien te samen gelijk staan met deze somwordt de bewoner eigenaar. Eindelijk was de 28e Mei aangewezen als de dag waarop door het EA. hoofd der gemeente de eerste steen zou gelegd worden. Tot aller leedwezen was ZEA. daarin door ziekte verhinderd. Op den bepaalden tijd verschenen echter de HH. Wethouders gevolgd door den Hr. Gemeente secretaris en den Bode op het met eerebogen en daar aan bevestigde opschriften versierde terrein. Op een vlag in het midden las men: Help U zei ven voor en door Arbeiders te Goes. Hechts stond: Door spaarzaamheid verkre gen eu links.- Eigen haard is goud waard. Eene talrijke schare omgaf de omheining; verte genwoordigers van verschillende corporatien en van de dagbladpers verzamelden zich met de leden der vereeniging Help U zeivenonder de met groen en vlaggen versierde tent, waarnaast de muziek van de harmonie de Volharding zich deed hooren. Daar nam een der leden de Hr. van Houten het woord en bracht hulde eu dank aan het dage- lijksch bestuur der gemeente, dat zoo welwillend de pogingen der vereeniging had gesteund en thans een levendig bewijs van belangstelling gaf door den eersten steen der gebouwen te leggendie de eerste hoop der vereeniging verwezentlijkten en hen die zulks nooit hadden kunnen denkeuhet uitzicht openden op het bezit van een eigen woning. Daarna bracht hij eene rechtmatige hulde aan Mr. M. Jacö de Witt Hamer, die door zijne destijds gehouden voorlezingen over co-öperatie aanleiding gaf tot het oprichten dezer vereenigingen die door raad en daad steeds de levendigste belangstelling had getoond. Onder schetterende fanfares begaven zich de leden en bijbehoorend gezelschap naar de plaats waar de eerste steen zou worden gelegd. Daar aangekomen nam de I Ir. Hamer het woord en wees er ophoe sinds eeuwen de toestand van het talrijkste en minst begunstigde gedeelte der natie in alle landen drin gend verbetering had behoefd. Men had eerst ge meend zoo vervolgde hij dat weldadigheid alleen dien toestand kon verbeteren, maar de aalmoes maakt hemdie ze ontvangt tot slaaf en helpt voor een oogenblik, maar brengt geen verbetering aan. De godsdienst moge al instaat zijn tot lijdzaamheid en geduld aantemanen door te wijzen op een leven hier namaals, het valt niet te ontkennen, dat hier mede de kwestie niet werd opgelost, zoolang de

Volksblad | 1872 | | pagina 1