ADVERTEN TIEN. waar een paar uren daags de hulp eener machine ge vorderd wordt, van de stoom partij te trekken. De op deze wijze gemaakte stoom zal ongeveer hetzelfde kosten als die welke men op de gewone manier vormt; aanvoer van brandstof en afvoer van slakken en asch zal men kunnen uitwinnen. Voor zeestoombooten biedt de machine van Vogel echfer het voordeel aan, dat de groote ruimte door ketels en steenkolen ingenomen, kan worden gebruikt #voor het bergen van vrachtgoede ren terwijl men tevens ontslagen zijn zal van het op onthoud, veroorzaakt door het innemen van brandstoffen gedurende de reis. Rivierbooten zullen natuurlijk bij toepassing van dit systeem minder diepgang hebben. (De Ned. Industr.) Een handelsagent te Sijdney (Australië) schrijft om trent het verduurzaamde Australische vleesch, ter weg neming van het vooroordeel, dat bij velen tegen dit voedsel bestaat, het volgende; „De meening, als zou slechts het vleesch van mindere qualiteit door de Australische fabrikanten tot gebruik worden toebereid, moet vervallen, wanneer men weet hoe 't vleesch van de beste qualiteit in de kolonie zoo overvloedig isdat er geen voordeel in zou gelegen zijn om slecht vleesch te verzenden. Immers, de prijs van 't alderbeste vleesch (per beest) is gemiddeld IJ pense per pond; en de kosten van bereiding en transport be dragen 3 pence per pondergo zal niemand dwaas ge noeg wezen om die hooge kosten van fabricatie te ver spillen aan eene onbruikbare grondstof van zoo lagen prijs. Twee van onze slachters kochten onlangs eene partij van 80,000 vette schapen, enkel om er 't vet uit te koken, en 'tmager te gebruiken voor varkensvoeder. Zulke feiten kunnen een denkbeeld geven van den over vloed van dierlijk voedsel in de kolonie. Dewijl er der halve geene reden hoegenaamd kan zijn, om iets anders dan 't alderbeste vleesch te verduurzamenis 't te wen- schen, dat 't Engelsche volk alle vooroordeel in deze zal afleggen. Nog verdient vermeld te wordendat vee uitsluitend gevoed wordt met gras; niet, zooals in Europa, met kunstmatig voeder, dat aau 't vleesch een bijsmaak meedeelt, 't Overheerlijke gras van Salt Bus County maakt schapen en runderen niet alleen vet, maar schenkt aan 't vleesch eene bijzondere malschheid en geurigheid." Volgens onlangs publiek gemaakte officieele opgaven is de hoeveelheid lucifers, die Italië verbruikt, buiten gewoon aanzienlijk. Er bestaan daar, volgens die op gaven, 262 lucifersfabrieken, welke 18 milliarden or dinaire houten en 6,50 millioen fijnere waslucifers op leveren. Deze cijfers zijn in geenendeele overdreven; zij blijven eer nog beneden de werkelijkheid, die bij fiscaal onderzoek meestal slechts voor de helft aan het licht komt. De fabricatie van lucifers heeft haar grootste propor- tiën bereikt te Turijn, waar 3 milliarden ordinaire lu cifers en 400 millioen uit was vervaardigd worden. Daarop volgt Milaanhetwelk 2 milliarden ordinaire en 102 Jmillioen waslucifers levert. In de derde plaats volgt Napels met IJ milliarden licifers van hout en 108 millioen van was. De werktuigkundige Heberlein in Beieren heeft een werktuig uitgevonden, dat door eenvoudige samenstelling en geringe kosten zeker weldra algemeen van nut zal zijn. Ilet is n. 1. een toestel om een spoortrein die in vollen gang is onmiddelijk te doen stilstaan. Herhaalde welgelukte proeven met dezen toestel genomenbewijzen de doelmatige inrichting en we twijfelen niet of eerlang zal men op alle spoorlijnen een dergelijk werktuig héb- hen, dat voorkomen zal dat treinen tegen elkander aan- loopen of althans den schok zoo zeer zullen verminderen, dat de gevolgen niet veel meer te beteekenen hebben. Burgerlijke Stazid Stad Goes. Van 17 24 Mei 1872. Ondertrouwd. Geene. Gehuwd. Den 22, Cornells Risseeuw, 80 j., jm., met Geertruida Apolonia de Fouw, 22 j., jd. Den 23, Pieter Verplakke, 26 j., jm., met Maria Walrave, 39 j., jd. Geboren. Den 18, Franyois, z. v. Franyois van Hoorn en Adri ans Beye. Overleden. Den 18, Casper Schnerveld, 57 j., gehuwd met Maria Adriana Goeree. Den 24, Johanna Christina, 4 m., d. v. Jacobus Johannes Mijnsbergen en Adriana Holleman. Levenloos. Den 17, een zoon van Pieter Thewes en Adriana Warrens. Den IS, een dochter van Johannes Gijsbertus Osscwaar- de en Cornela Prins. Burgerlijke Stand Stad Middelburg. Van 16 23 Mei 1872. Ondertrouwd. Den 17, Jacobus Johannes Ponte, 24 j,, jm., met Sijbilla Barbera legers, 24 j-, jd. Anthonie Klittenberg, 29 j., jm., met Anna Maria Cornaey, 33 j., jd. Maarten Dourlein, 32 j., wedn., met Catharina Kastehjn, 29 j., jd. Hendrikns Cor- nelis Soeten3, 27 j-, jm., met Elisabeth Karreman21 j., jd. Adriaan Lievense, 29 j., jm., met Adriana Cornelia Bosschaart, 22 j., jd. Johannes Schoor, 32 j., jm., roet Willemina Pieteraella C'adee, 31 j., jd. Bevnardus Jan Akkerman, 26 j., jm., met Pie- ternella Jacoba Magdalena Goodwill Hofman, 21 j., jd. Albert Wedding, 28 j., jm., met Catharina Hendrika Antje Nusteeg,36 j., jd. Gehuwd. Den 22, Johan Christoffel Eggel, 24 j., jm., met Helena Maria Jansen, 20 j., jd. Frederik Hendrik Koning, 27 j., jm., met Helena Riemens, 28 j., jd. Pieter Tazelaar, 38 j., wedn., met Jacoba Adriana van den Broek 34 j., jd. Geboren. Den 18, Diua Cornelia, d. v. J. Adriaanse en F. Ver- heule. Den 19, Jan Pieter, z. v. P. de Nooyer en J. E. van de Walle. Den 20, Geertje Elisabeth, d. v. M. Lonwerse en G. de Visser. Den 21Johanna Helena, d. v. J. Breedveld en P. M. Fagginger Auer. Den 22, Sara Wilhelmina, d. v. P. Meyler en T. Tavenier.Herman Anthonie, z. v. P. J. Clary's en L. J, Hil- lehrand. Dina Francina, d. v. A. Huybregtse en A. Janse. Overleden. Den 17, Johannes Stephanus, 29 d., z. v. A. J. Schellings en J. I. Secboldt.Den 18, Christina Catharina, 3 m., d. v. C. Nusteling en P. van Esbroek. Jasper, 18 d., z. v. J. den Engelsman en M. Schipper. Den 20, Jacob Wirges, 64 j., man van Anna Maria Cromijg. Gehuwd: CORNELIS RISSEEUW en GEERTRUIDA APOLONIA DE EOUW. Goes, 22 Mei 1872.

Volksblad | 1872 | | pagina 3