„feestvieren, mits het dat blijve, is uitstekend om den mensck, die met geestelijken of lichamelijken arbeid zich inspant, eens uit te spannen." vereenigingen van arbeiders, loonen enz. In de nieuwe Zutfensche courant leest men de vol gende advertentie; De gezamenlijke Barbiers hier ter stede, hebben eene vereeniging onder den naam „Eendracht" tot stand ge bracht, die ten doel heeft onderlinge hulp verschaffing in tijden vau nood. Zoo zullen, in geval van ziekte van een der leden, de anderen diens klanten gratis bedienen, verder zullen zij, bij diens overlijden, voor zijne weduwe een half jaar lang op denzelfden voet voortgaan, en ein delijk zullen zij door het storten eener inaandelijksche contributie een fonds trachten bijeen te brengen en in de spaarbank beleggen, om in geval van buitengewone rampen, die een der leden mochten treffen, te kunnen strekken. In hunne vergadering van 11. Maandag is tevens be sloten om tengevolge der duurte van de eerste levens behoeften en der algemeene loonsverhooging ook het hunne te verbeteren. Sedert vijftig jaar is dat loon onveranderd gebleven voor de huisklantennamelijk 2*/2 cent, dit wordt thans gebracht op 3 cent, in te gaan I Juli a. s. Enkele Abonnées hebben uit eigeu be weging het salaris reeds verhoogden de overigenwaar onder er zijn die voor 20 en meer jaren reeds geabon neerd waren, zullen dit voorbeeld gaarne willen volgen, dat door de tijdsomstandigheden geboden wordt. Moge de nieuwe vereeniging zich verheugen in de sympathie der burgerij, en zij hare leden tot wezenlijk nut zijn. Het Bestuur der Vereeniging „Eendracht," G. A. Petersen, Foorz. F. J. van Bruggen, Secr. J. W. Bettink, Penn. Uit het Buitenland. Bij de Fransche Nationale Vergadering zal eerstdaags door de daartoe benoemde commissie een wetsontwerp tot regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen in fabrieken worden ingediend. Volgens een correspon dent van de Indépendance Beige worden daarin de vol gende bepalingen aangetroffen kinderen beneden de tien jaren mogen niet in fabrieken of werkplaatsen te werk worden gesteld, en voor den arbeid in onderaardsche mijngangen mag geen kind gebezigd worden jonger dan vijftien jaren; vrouwen en meisjes mogen tot geenerlei onderaardschen mijnarbeid gebruikt worden. Voorts wordt in het ontwerp aanbevolen de benoeming van twee inspecteurs-generaal en van vijftien inspecteurs, door den Staat bezoldigd, en welke ieder in hun eigen ressort voor de richtige naleving der wet te zorgen hebben. En Nederland? ja daar is eene commissie benoemd, om den toestand van het fabriekskind te onderzoeken; maar eene wettelijke regeling van den arbeid van kinderen in fabrieken hoe gewenscht ook blijft steeds uit. De in Frankrijk opgerichte vereeniging tot bevorde ring van het onderwijs heeft nagenoeg 700,000 hand- teekeningen verkregen op hare adressenhoudende ver zoek om eene wet waarbij het aan ouders en voogden tot plicht wordt gesteld hunne kinderen en pupillen onderwijs te doen genieten. Hoe men ook over het beginsel der school-, of juis ter gezegd, der to-plichtigheid moge denken, dit be wijs van belangstelling in het onderwijs bij de Fran sche natie zal zeker door een ieder toegejuicht worden. Allerlei. De onlangs op het eiland Nova Zembla gevonden verzameling van voorwerpenafkomstig van den in on ze vaderlandsche geschiedenis door zijne overwintering op dat eiland zoo bekenden Willem Barendszoon is, door den Engelsman, die er kooper van geworden was, aan de Nederlandsche Kegeering afgestaan. Handschoenen worden op daartoe ingerichte werkstoe- len in den juisten vorm bewerkt en samengenaaidof zij worden uit groote stukken leder of geweven stoffen, door middel van met houten vormen afgeteekende om trekken uitgeknipt, of wel bij gebruik van scherpsnij dende vormen, door middel van schroeven of hefboom persen uitgedrukt. Die uitgedrukte deelen zijn natuur lijk 1°. de boven en onderhandvlakte en vier vingers, zonder duim, met aanwijzing der dnimopening; 2°. de duim; 3°. de wigvormige verbindingszijstukken van de boven en onderdeelen der vier vingers, zonder den duim. Thans heeft Wilhain in Saksen een snijdstempel uitgevonden, waarmede alles in eens geschiedt. In een ongehard stuk staal worden al de vormen ge graveerd, en de lijnen volgens welke de stof moet wor den weggesneden, blijven op het staal als verhoogde scherpe kanten staan. Men graveert evenwel niet alles weg behalve die scherpsnijdende omtrekken, maar laat hier en daar op den stempel nog versierselen staan, die niet scherpkantig zijn en niet snijden. Is de stem pel zoo gegraveerd dan wordt1 hij gehard en door een pers op de stof gedrukt, zoodat al de deelen er in eens uit vallen en bovendien de handschoen van de niet snijden de kanten gravuren ontvangt, die men tot hiertoe niet kende. Een nieuwe manier om stoom te maken. Volgons de Dresdner Gewerbezeitung is hierop door het Saksisch Ministerie kosteloos octrooi verleend aan Otto Vogel te Dresden. Zoodra de uitvinder octrooi zal hebben verkregen in alle staten, waar dit mogelijk is, zal de uitvinding aan 't algemeen gebruik worden overgegeven. We moeten ons dus tevreden stellen met de volgende mededeelingenDe ontwikkeling van den stoom ge schiedt zonder eenige aanwending van vuur; dus kan de toestel ook in minder brandvrije gebouwen of plaatsen worden opgericht; er is dan ook geen schoorsteen noodig. De ontwikkelde stoom kan tot alle verlangde doeleinden, tot het drijven van machines, voor verwarming enz. gebruikt worden. De stoomont- wikkelaar voor een machine van 1 g p. k. beslaat eene oppervlakte van 8 10 vierk. decimeter; voor eene machine van 10 p. k. 1^ h 2 vierk. meter. In hoog stens drie minuten kan men uit geheel koud water stoom van 2 atmospheeren overdruk maken. Deze laat ste omstandigheid is voor de kleine industrie voorna melijk van gewicht; hierdoor toch is het mogelijk daar,

Volksblad | 1872 | | pagina 2