VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES, No. 21. 1 8 72. 25 Mei. a 1 Cent, Advertentiën tegen 5 Cents per regel. WE GAAN DE WERELD ZIEN. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. IfsffttTlfurl SftnmmnvK Gewone Dienstaanbiedingen en ^vUUllUtl a Dienstaanvragen worden geplaatst h 10 Cents. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Reizen verruimt den blik van den mensch. Wie twijfelt er aan? Iemanddie op een klein dorpje is geboren en daar zijn leven heeft doorgebracht en geen an dere maatschappij heeft gekenddan die van het kleine dorp hij zal in den regel minder ruime opvatting hebbendan de inwoner van eene groote stad, die in de plaats zijner inwoning de maat schappij in. het groot heeft leeren kennen. Voor den eersten is het een belangrijke gebeur tenis, wanneer het huis van den smid verbouwd wordt, of er een nieuwe ontvanger op het dorp komt, of wanneer buurvrouw de koorts heeft, of haar kat heeft gejongd. De groot stedeling kent dikwijls den naam van zijn naasten buurman niet, hij ziet dagelijks men- schen uit alle oorden der wereldde voortbreng selen van kunst en smaak worden dagelijks voor zijne oogen uitgestaldterwijl de wetenschap door hare musea en wetenschappelijke voordrachten tot zijne ontwikkeling medewerkt. Die meerdere ontwikkeling in groote steden heeft echter ook hare schaduwzijde; men is er ook meer ontwikkeld in het kwade. De ondeugd wordt er vaak een beroep. Terwijl men op eeu dorp niet van zakkenrollers droomt, bestaat er in Parijs een georganiseerd corps van die eigen dom verwervers. De eenvoud van den klein stedeling of dorpsbe woner heeft eveneens hare schaduwzijde, zij kan tot domheid overslaan. Als ik wat te zeggen had, zou ik, om dat laat ste tegen te gaan een nieuw plan voor de nationale militie ontwerpen. Vooreerst: algemeene dienst plicht ten tweedegeen oefening in den wapenhan del omdat doodschieten geen beschavenden invloed heeft; en eindelijk reizen. Ja reizen; de miliciens zou ik onder geleide van een ontwikkelden officier een deel van de wereld laten zien. Wanneer de verschillende staten van Europa het met elkander eens warenzouden zij wederkeerig op vele spoor- linien gratis overtocht kunnen verschaffen. Dat zou de zaak veel goedkooper maken. Men zou zooveel mogelijk fabriekenwetenschappelijke inrichtingen verzamelplaatsen van kunst bezoekendoor flinke marschen in schoone oordende gezondheid der miliciens en hunne kennis der natuur bevorderen en wanneer in ons landje daarvoor de helft van het budget van oorlog gebezigd werd, dan hielden wij nog zeven millioen in den zak. Voor alsnog houd ik het er voor dat mijn plan nog niet dadelijk zal worden ten uitvoer gebragt. Welnu ik heb een hulpmiddel uitgedacht om het plan voor een gering deel te verwezenlijken. Nu en dan zal ik in het volksblaadje „reizen op mijn stoel" en daarbij uit een of ander vreemd landde gewoonten en zeden van het volk, en wat meer wetenswaardig is, bespreken. Zoodoende zien wij toch iets uit den vreemde al is -het niet met eigen oogen. Maak uw reiskostuum maar gereed, aan staande week vangt de reis aan. Nederland. Kruiningen vierde verleden Maandag feest. Was aldaar de gedenkdag van de inneming van den Brie! op 1 April niet gevierd, tengevolge van het overlijden van den Burgemeester, thans is dit op echt feestelijke wijze geschiedt. Zulke feesten verdienen sympathie, want zooals wij in ons nommer van 3 Leb. jl. opmerkten

Volksblad | 1872 | | pagina 1