VOLKSBLAD 1 8 72. VEBEENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 9. 2 Maart. fgottderl. Jjtommm a 1 Gent. VALSCHE GEVOLGTREKKINGEN. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. Gewone Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst h 10 Cents Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentién moeten Vrijdag voor 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Eene betrekkelijk nog nieuwe wetenschap is de statistiek eene aardrijkskunde en eene geschie denis in cijfers. Velen verlaten zich blindelings op de uitkomsten dier wetenschap en beroepen zich daarbij op de uitspraak van den geleerden Ben- zknberg: cijfers bewijzen. De cijfers bewijzen inderdaad zeer veel, maar alleen voor hem, die de bewerkingen weet te be- oordeelenwaarvan de cijfers de uitkomsten zijn. Zoo leert ons de statistiek (zie ons vorig No.) dat in België en ook in Nederland en Duitsch- landde sterfte 't grootst is onder weduwen en weduwnaars. Zou men daaruit niet allicht aflei den dat de man die zijne vrouwde vrouw die haar man verliest, meer kans heeft om te sterven dan een ander. Men bedenke echter daarbijdat in den regel de menschen grootendeels op meer gevorderden leeftijd weduwe of weduwnaar wor den zoodat eerder de leeftijd dan het ongehuwd zijn de waarschijnlijkheid van sterven grooter maakt. Wanneer de statistiek opgeeft hoeveel liters ge- never in eene gemeente per jaar gebruikt waren, en men zou daaruit afleiden hoeveel men dus per dag en per hoofd gebruikte (vrouwen en kinderen er buiten gerekend) dan kwam men zeker tot een geheel verkeerd besluitwant alles wat door rei zigers of toevallige bezoekers der plaats, op ker missen of marktdagen en bij verkoopingen gebruikt werd, was mede onder 't getal liters begrepen. Het is noodig, dat we wijzen op de noodzake- heiddat men zich behoorlijk doe inlichten van de wijze waarop de cijfers worden verkregen want gelijk elke goede zaak misbruikt kan wordenzoo heeft men ook van de wetenschap der cijfers voor den ingewijde de eerlijkste aller wetenschap pen reeds bij herhaling misbruik gemaakt en waar het verkiezingen en belastingen en wie weet wat meer goldde goê gemeente zand in de oogen gestrooid met zooals 't heette onweerlegbare cijfers. Onweerlegbaar zeker voor hemdie niet op de hoogte is en dus daardoor allicht verkeerde gevolgtrekkingen maakt. Cijfers alleen bewijzen weinig, maar met de noodige toelichtingen er bij zoodat men in die cijfers meer ziet dan cijfers al leen worden die cijfers eene goedeeene ware geschiedenis en het eenige volkomen betrouwbare overzicht van den een of anderen staat van zaken en een grondslag waarop men eerlijk redenee- rende -voort kan bouwen. Doen we dus ons best, die wetenschap der toe komst te leeren verstaandie cijfers te leeren lezen. Nederland. De hoofdstad van ons Gewest viert op het oogenbiik dat wij dit schrijven, vroolijk feest. Er bestaat ruim schoots stof daartoe; want niet alleen voor Middelburg, maar voor geheel Zeeland, is het eene hoogst belang rijke gebeurtenis, dat Walcheren en Zuid-Beveland door „ijzeren banden" vereenigd zijn. In een volgend nom- mer zullen wij een kort verslag van de feesten geven. Te Zierikzee werd verleden Dinsdag aan Willem van Houten, gezagvoerder van den reddingsckokker, de eere medaille en aan zijne eqnipage eene gratificatie van 60 thaler uitgereikt, hun toegekend door den Keizer van Duitsehland, wegens het met levensgevaar redden van de bemanning van het Duitsclie schip „Condor." Het hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandsck Vredebond, gevestigd te VHage, heeft ter uitvoering van een besluit der algemeene vergadering van 5 -Juli

Volksblad | 1872 | | pagina 1