het gerust de parel van de vereeniging voor Volks belangen noemen, voortdurend bekroond worden, maar vooral mogen de inwoners der plattelandsge meenten het goede voorbeeld volgen (van Kapelle is ons dit reeds bekend.) Waarom zouden de gemeentebesturenniet in navolging van het provinciaal bestuur, eene kleine uitgave zich getroosten tot wering van schoolver zuim, waar particuliere krachten te kort schieten. Br zullen al weinig productiever uitgaven zijn al worden de vruchten niet terstond geplukt. Nederland. De Staatscourant van 22 Februari 11. behelst den staat van nalatenschappen, die in den loop van het jaar 1870, tengevolge van het overlijden van manschap pen, behoord hebbende tot de Koninklijke Nederland- sche Marine, zijn opengevallen en, als niet opgeeischt door de erfgenamen, in bewaring van het Departement van Marine zijn gebleven. Onder deze nalatenschappen komt voor eene van Makmus Weststraate groot f 96,19) van Goes en eene van Hendeikus Waruait groot f 8,97) van Middelburg. De Raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van 21 Februari 11. besloten tot uitgifte in erfpacht van 8 aren, 20 centiaren gemeentegrond aan de vereeniging „Help u zeiven," om daarop een viertal arbeiderswonin gen te stichten. Uit de waarneming van den waterstand na de af damming van het Sloe is gebleken, dat de vloed ge middeld 40 C. M. liooger stijgt en de eb 40 C. M. dieper daalt aan de zuid- dan aan de noordzijde van den dam, dat de tijd van hoogwater aan de noordzijde en dat vloedhoogte aan de zuidzijde van den dam bij giertijen 35 C. M. hooger klimt dan vóór de afdamming. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gronin gen, Leeuwarden en Zutphen hebben bij den Minister van Binnenlandsche Zaken adressen ingediend, omtrent de onlangs vastgestelde tariefsverhooging voor het goe deren vervoer op de Staatsspoorwegen. Uit het Buitenland. De commissie uit de Nationale Vergadering in Frank rijk, in wier handen het ontwerp der Kegeering tegen de Internationale gesteld is, heeft haar rapport ingediend. Volgens dit wetsontwerp wordt het bestaan van elke Internationale vereeniging, die, onder welke benaming ooken inzonderheid onder die van „Internationale der arbeiders," tot staking .van den arbeid aanspoort, of de opheffing van het recht van eigendom, van het Vader land, of van de door den Staat erkende eeiediensten beoogt, in Frankrijk als eene aanranding van den open baren vrede beschouwd; terwijl tevens bepaald wordt, dat iedere Franschmandie na de uitvaardiging dei "Wet lid wordt of blijft van de Internationale, of andere der gelijke veieenigingen met een gevangenzetting van drie maanden tot twee jaren, met een boete van 50 tot 1000 frs. en met verlies der burgerlijke- en burger schapsrechten zal gestraft worden. Landbouw en Nijverheid. Over de vledermuizen leest men in het Tijdschr. voor Nijverh.Door het vernielen van veel ongedierte zijn de vledermuizen den landbouw zeer voordeelig en ver dienen alzoo niet zoo zeer vervolgd te worden, als men dit maar al te dikwijls ziet. Wat eenige vogels in dit opzicht bij dag doen, doen de vledermuizen bij nacht. Eén vledermuis ving in den tijd van één uur, 12 mei kevers, een andere B0 vliegen en, in het algemeen zijn zij, evenals de gewone muizen, zeer vraatzuchtig. Zij doen dubbel nut, omdat zij zich verplaatsen naar die streken, waar de insekten bijzonder overvloedig zijn. Men behoort ze daarom te sparen, wanneer men ze in vertrekken in het duister, om haar winterslaap te doen, het onderstboven opgehangen ziet; zelfs wanneer men ze vindt in vleesch- of spek-bewaarplaatsenwaar ze niet om het vleesch komen, maar wegens de warmte, die daar doorgaands heerscht. Zij werpen jaarlijks slechts 1, zelden 2 jongen, zoodat het dubbel noodig is ze te sparen. In landen, waar zij overvloedig zijn en soms zeer groot, zooals op Java, wordt de mest der vleder muizen uit holle boomen of oude gebouwen opgezameld en als eene uitmuntende soort van guano gebezigd. De hier te lande in gebruik zijnde ijzeren kachels verwarmen zeer spoedig; maar, wordt het vuur niet goed onderhonden, dan is de kamer aanstonds weer koud. In Duitschland, waar men porseleinen kachels gebruikt, die drie malen per dag gestookt worden, is dit niet het geval. De heer Vos Kolkow, te Groningen, heeft in het vorige jaar een proef genomen, om het gebrek, eigen aan kachels, te verhelpen. Hij bezat nl. een ko lomkachel, met een vierkante kast omgeven, en plaatste om de kolom, van beneden tot boven harde baksteenen die hij los op elkander legde. Werd de kachel aange legd, dan deelde de hitte zich spoedig aan de steenen mede, die, wanneer het vuur uit was, nog langen tijd daarna genoegzame warmte verschaften. Daar den heer v. K. deze proef zeer goed was bevallen, heeft hij zich thans een groote kachel aangeschaft, teneinde eene me nigte steenen om de kolom te leggen. Hij stookt nu alleen des morgens, des middags en des avonds en tooli geeft die kachel zonder vnur den geheelen nacht warmte. Om versche lucht in de kamer te krijgen, heeft ge noemde heer een ijzeren buis van buiten naar de kachel geleid, die van beneden frissche lucht aanvoert, welke vervolgens liaar weg neemt door de los op elkander ge legde steenen, zoodat den geheelen dag verwarmde bui tenlucht in het vertrek komt. Iets voor de Gezondheid. In het Toskaansche, in het Lueca-Pisa-dalniet ver van Pistoja, ligt een grot Monsummanno geheeten, van wier geneeskracht van de jicht men wonderen verhaalt. Zij geneest van die kwaal met volstrekte zekerheid. Voor ongeveer 30 jaren werd zij ontdekt, sedert hebben vele duizenden jichtlijders haar bezoeht en er is geen geval

Volksblad | 1872 | | pagina 2