VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 8. 1 8 7 2. 24 Februari. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. caHfannrfM*! Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar f 0,50. C! l'tUlUltTI. v l Ullllim 'i Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Tranco per post 0,80. J C6Ht Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór J2 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Een ruw lied, uitgebruld door eenige lotelingen voor de nationale militie, treft mijn oor. 't Zijn eenige boerenjongens die met armen en beenen zwaaienspringen en dansen zonder de beenen van den grond te lichtenen het bedoelde lied, dat vooral niet uitmunt door inhoud van ge dachte, uitschreeuwen. Waarlijk dit deel van de bloem van Neerlandseh natie is niet uiterst beschaafd. Maar hoe zal het ook anders? Het grootste deel hunner mist eene goede huisselijke opvoeding, 't Zijn zoonen van veldarbeiders. En dat gebrek aan huisselijke op voeding is niet eenigermate vergoed door de opvoe ding in school. Kort zijn de meesten hunner toch op de school geweest. Vroeg, ja te vroeg, moesten zij reeds 't huis blijven om op nog kleinere broertjes en zusjes te passenof wel moesten zij al wat gaan verdienen als koewachter of op andere wijze. Aan de vruchten kent men den boom. Laten wij ons dus niet boos maken, als de bedoelde lo telingen geen ontwikkelde menschen geworden zijn. Een uur nadat ik die lotelingen gehoord had woonde ik een schoolfeest bijgegeven aan de kin deren der Goessche scholen door het comité tot wering van schoolverzuim. Aan 68 schoolkinderen werden spaarboekjes uit gereikt met een bedrag van f 3,ieder; omdat zij het afgeloopen jaar geen enkelen schooltijd (bui ten verhindering van ziekte) hadden verzuimd. Aan een tal anderen, die slechts enkele schooltijden verzuimd hadden, werden premien uitgereikt, alle kinderen vierden feest en werden getraeteerd. Dit laatste moge een weinig inconsequent zijn bij het doel dat het comité zich-voorstelt„door alle mogelijke eerlijke middelen ouders en kinders aan te zetten tot getrouw schoolbezoektoch heeft het geven van een schoolfeest ook aan hen die de school dikwijls verzuimden eene goede zijde. Niet altijd zijn de kinderenneen bijna altijd zijn de ouders de schuld van het verzuimen der school; en nu heeft het eenige hardheid de kinde ren te straffen voor de schuld hunner ouders. Bovendien is het bijwonen van de uitreiking der belooningen aan hunne trouw de school bezoekende kameraden een prikkel voor de kinders te meer om te trachten de ouders te overreden om ook hen de school niet te laten verzuimen. Na het bezoeken der ouders om hen aantespo- ren hunnen kinderen toch het noodige onderwijs niet te onthouden (de leden van het comité ge troosten zich deze vervelende bezoeken met de meeste opoffering) schijnt wel het geven van spaarboekjes de beste resultaten te hebben. Trouwens de materiele zijde van het vraagstuk is niet de minst belangrijke. Vele ouders gaven als reden van het schoolver zuim opdat het kind 't huis de kosten uitspaarde van een buurman die op de overige kinderen kwam passen, of wel dat het op sommige tijden al iets kon verdienen. Die grief schijnt voor de drie gulden spaargeld gevallen; wel een bewijs dat zij niet al te ernstig gemeend was. Dat er verband bestaat tusschen het praatje over de lotelingen en het schoolverzuimwie zal het ontkennen Mogen de pogingen van het comité, we durven

Volksblad | 1872 | | pagina 1