VOLKSBLAD, No. 7. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. 17 Februari. 1 8 72. Sfzmtel. lornmtr» DERDE JAARCANC. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. A 1 Cent Advertentiën tegen 5 Cents per regel Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. Be Advertentién moeten Vrijdag vóór J2 uur bij den Uitgever bezorgd worden. DE SAGO. Hoe de wetenschappen toegepast in de fabrieken dikwijls een rechtstreekschen invloed hebben op ons voedsel, hiervan levert de hier in ons land en ook daarbuiten gebruikte sago een sprekend bewijs. De echte sago, zooals de natuur ons die ople vert, krijgen wij tegenwoordig niet zeer dikwijls meer te zienvergeleken met de sago zooals de fabrieken ons die verschaffen is ze op het oog lang zoo mooi niet; de echte sago is geelachtig van kleur, de korrels zijn ongelijk ook niet zuiver rondwat ziet daarentegen de sago hier vervaar digd er helder wit uitde korrels zijn allen even groot, ook juist gevormde bolletjes en daarbij on eindig veel goedkooper. Dat is zeer waarmaar als wij de voedende bestanddeelen van beide soorten vergelijken, dan moet onze sago onderdoen. Van aardappelenmeel vervaardigd is het voedseldat ze ons aanbiedtgering. Het is dus hier ook alweer de schijn die bedriegt en het uiterlijk dat misleidt. De bewerking die de echte sago vereischt is daar bij vrij wat eenvoudiger. Het is misschien niet van belang ontbloot hieraan eenige regels te wijden. Dc sagoboom groeit vooral in het oostelijk ge deelte van onze Indië, in de Molukken; hij tiert het best in moerassige streken en is een soort van palm. Hij wordt 10 of 15 jaar oud, schiet tal- looze trossen bloemen uit en sterft dan. Wanneer de inlander sago wil maken kiest hij een volwas sen boom uit, voor die begint te bloeien, houwt hem dicht bij den grond af, neemt een breede streep van den bast weg en de sago licht voor hem bloot. De bast van den boom heeft slechts een dikte van een halven duimhet geheele inwen dige van den boom bestaat overigens slechts uit sago, die dicht bij den grond roodachtig is gekleurd. Verder naar boven is de sago zuiver wit en heeft daar ongeveer de hardheid van gedroogde appels met een eenvoudig werktuig wordt zij los ge slagen en in een soort van trog van de boom- vezelendie zich daarin bevindengezuiverd en ze is geschikt voor het gebruik. Ze wordt gegeten met water gekookt zooals wij dit gewoon zijn maar het grootste gedeelte wordt tot brood ge bakken, wanneer ze eerst fijn is gewreven en ge zift; met boter smaakt het uitmuntend. Wat niet wordt gebruikt, laat men in de zon droogen waar na het jaren lang goed blijft. Het wordt dan na tuurlijk vrij hard en droogmaar kleine kinderen zelfs knabbelen daar met evenveel smaak op als onze kinderen op harde vruchten. Een goed uitgewassen boom levert ongeveer 900 pond sagouit een pond sago bakt men drie broodenwaarvan vijf per dag voldoend voedsel opleveren voor een manzoodat één boom voor langer dan een jaar een mensch in 't leven kan houdenterwijl er slechts 10 dagen voor noodig zijn om zich dien voorraad te verschaifen. Geluk kige rijke landendie hun kinderen aldus voeden zonder noemenswaardigen arbeidzou men willicht zeggenmaar ook hier is niet alles goud wat er blinkt, werkeloosheid moge in die streken niet on- middelijk gebrek ten gevolge hebben, ze is daar niettemin de oorzaak van vele pn groote ongeluk ken, én is het leven daar wat gemakkelijker, als wij aan onze streken denkenzeggen wij met te meer overtuiging: arbeid adelt.

Volksblad | 1872 | | pagina 1