VOLKSBLAD. 1 8 72. VEJREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES No. 6. 10 Februari. Jfamtol. Honours c»t. 1 Cent. Advertentiën tegen 5 Cents per regel. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. Be Advertentièn moeten Vrijdag vóór uur bij den Uitgever bezorgd GEMAAL BELASrTLXG. Vele huisvaders herinneren zich nog hoe, nu reeds zestien jaren geledenzelfs door hendie anders nooit over belasting spraken druk gerede kaveld werd over de afschaffing eener belasting waaraan door allengroot en kleinrijk en arm werd medebetaald. De voorstanders van die be lasting wezen er op hoe zij gemakkelijk en onge merkt betaald werd en leidden daaruit af, dat zij volstrekt niet drukkend kon genoemd wordenter wijl zij voorspelden, dat de afschaffing het brood toch niet goedkooper zou makenmaar alleen oor zaak zou zijn, dat de bakkers en meelverkoopers het bedrag, dat vroeger in den vorm van belasting in de schatkist kwamnu als winst in hun eigen zak zouden houden. De voorstanders der afschaf fing konden en wilden die voorspelling niet ge- loovenen noemden eene gemaalbelastingdie elk jaar nagenoeg drie en een half millioen gulden op leverde hard en onbillijkomdat juist de minge- goede, met een groot gezin bezwaard, veel méér aan die belasting moest opbrengen dan een ander, misschien veel vermogender, die niet voor zoove- len te zorgen heeft. Juist omdat iedereen brood eetwas de onbillijkheid moeielijk te ontkennen dat een dagloonerdie zes gulden 's weeks ver dient evenveel centen aan de schatkist moest be talen voor het eten van zijn boterham, als de man die duizende guldens 'sjaars te verteeren had. De laatste denkbeelden hebben de overhand gehad en bij de Wet van 13 Juli 1855, is de belasting op het gemaal in Nederland afgeschaft. Sinds dien tijd heeft men nu kunnen nagaan welke der beide meeningendie van de voor- of van de tegenstan ders de juiste is geweesten de ondervinding heeft doen zien dat 1°- na de afschaffing der belasting het gebruik van brood, vooral van tarwebrood zóódanig ver meerderd is, dat tegen anderhalf millioen mud in 1840in 1870 nagenoeg drie millioen mud zijn verbruikt, wel een bewijs dat thans tarwebrood gegeten wordt door velen, die vroeger zich waarschijnlijk met minder goed voedsel moesten tevreden stellen. 2°- dat zoowel eigen landbouw dat meerdere heeft geleverd, als veel ruimer buitenlandsche aan voeren: zoowel landbouw, als handel zijn dus door dat meerdere tarwe verbruik sterk ont wikkeld. 3°- dat een nieuwe aanzienlijke handelstak is ont staan, die vroeger onder de gemaalbelasting wegens de vele lastige formaliteiten ondenkbaar was, namelijk de meelhandel en 4°- dat aanzienlijke broodfabrieken zijn verrezen die bovenmatige opdrijving der broodprijzen tegenhouden en een prijsverlaging hebben door gedreven die veel meer bedraagt dan de hoo- gere belasting bij gelijke graanprijzen. De uitkomst heeft doen ziendat de tegenstan ders der gemaalbelasting juist hadden geoordeeld en daarmede een krachtig wapen gegeven aan hen die van oordeel zijndat alle accijnsen in meerdere of mindere mate dezelfde nadeelige gevolgen hebben. Die uitkomst zal dan ook ongetwijfeld ten ge volge hebbendat vroeg of laat de belasting op het zout en de zeep zullen worden afgeschaftreeds is op dit oogenblik een voorstel bij de volksverte genwoordiging aanhangig om de belasting op het geslacht afteschaffen.

Volksblad | 1872 | | pagina 1