VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 5. 1 8 7 2. 3 Februari. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. GS-tfamYfUi'T lïnmmiwe Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar 0,50. AJ.WllUlli. -,110111111 ris Dienstaanvragen worden geplaatst h 10 Cents. Franco per post n 0,80. a CeUt Advertentiën tegen 5 Cenls per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Geabonneerden buiten Goeswelke bun abonnement over 1871 niet voldaan hebben, worden verzocht zulks te doen ten kantore van den ondergeteekendeof het bedrag franco aan zijn adres te doen toekomen. Zullende wanneer binnen 8 dagen hieraan niet is voldaan, over liet bedrag per Postwissel met de daarop komende onkosten a 10 cent, worden beschikt. J. FRANSEN VAN DE PUTTE, Jr. ALTIJD VOORUIT. Onze voorouders gingen te voet; onze grootva ders en grootmoeders met de schuit; onze vaders en moeders met de diligence; wij met onze zus ters per stoomschip of per stoomwagen. Onze kin deren zullen ja hoe zullen zij reizen. Wel- ligt per luchtballon of vliegmachine. Nu, dat zegt ge ook maar om te mallen. Volstrekt niet. De kunst om per ballon door de lucht te varenwordt meer en meer beoefend en de menschelijke geest zal niet rusten voor dat ook die kunst hare volmaking nadert. N li Zeeland weêr een groot feest te vieren staat nu Walcheren weldra met het Europesche spoor wegnet verbonden zal zijnmogen wij wel eens even terug denken aan vroegere tijden en ook eens in de toekomst blikken. Oude Goessenaars zullen zich den tijd nog wel herinnerendat de eerste diligence van Goes naar Middelburg reed en dat de Goessenaren bij hopen op de groote markt verzameld waren om dat won der te aanschouwen. Schrijver dezes herinnert zich hoe, nog zoovele jaren niet geleden, de eer ste Goessche stoomboot (hopen wijdat het de laatste niet zijn zal) de kade binnenstoomde en dat de haven aan beide kanten zwart van de men- schen stond. Welk een duizelingwekkende menschenmassa het feest te Middelburg zal vieren van den eersten spoortreinwie zal het zeggen. En men lagche er niet om, dat men zulke za ken feestelijk herdenkt. Feestvierenmits het dat blijveis uitstekend om den menschdie met geestelijken of lichame- Iijken arbeid zich inspanteens nittespannen. Feest vieren geeft dikwijls kracht voor vernieuwden ar beid en hij die gepast feestvieren veroordeeltheeft of nooit gepast feestgevierd of hij weet niet wat het is. Maar vooral bij zulke gelegenheden dient er feestgevierd. Iedere verbetering van de middelen van vervoer is een teeken van de voortreffelijkheid van den menschelijken geest. Vermeerdering of verbetering van middelen van vervoer brengt menschen tot menschen; vermeer dert de menschenkennisvermindert bekrompen heid en volkenhaat, leidt op tot betere waarde ring van onze naasten. Was de wereld geschapen met spoorwegente legrafen en luchtballonnen, de vorsten zouden ze ker geen oorlogje hebben kunnen spelen. Vermeerdering of verbetering van middelen van vervoer neemt hier den overvloed weg, om elders het gebrek weg te nemen. Voor een spoorwegnet vliedt de hongersnood. Alleen de middeleeuwen spreken ons van telkens wederkeerende hongersnood in Europaomdat toen de algemeene middelen van vervoer ontbraken. In de eene provincie stierf het grootste deel der be-

Volksblad | 1872 | | pagina 1