Die verplichtingen had Philips van Spanje ver geten, hij zocht het daardoor verloren gezag met bloedige middelenmet moorddadige wetten en bevelen te herwinnen. Te vergeefs. Het bedaarde, kalme Nederlandsche volk werd lang getergd en barstte eindelijk uit. Het greep naar de wapenen en begon den langen en bloedigen strijd, die hoe zonderling het moge klinkenden grond legde tot Neerland's welvaart en bloei; maar in de eerste plaats tot Neerland's onafhankelijkheid. Bij het einde van den strijdverklaarde de Spaansche vorstdien men alle gehoorzaamheid had opgezegd, ons land voor een vrijen staatwaarop hij niets te zeggen had. En gedurende de tachtig jarendat de Ne derlanders voortdurend onder de wapenen waren hadden zij hunnen handel op Indië gevestigd, bij eiken zeeslag bijna, nieuwe kantoren aangelegd op de plaats waar zij landdenmet buitenlandsche mogendheden handelstractaten gesloten met alle natiën verbintenissen aangegaan en hoe weinig gevolgen de inneming van den Briel moge gehad hebbenzoo moge toch het laatste nageslacht we ten dat het eerste feit waarbij de Nederlanders handelendwerkend op eigen bodem optraden het begin van het doortastend aanvallendat zulke schoone vruchten droeg, het eerste feit, van zelf- verworvene vrijheid hier te lande geweest is DE INNEMING VAN DEN BRrEL DOOR DE WATERGEUZEN OP DEN EERSTEN APRIL 1572. Nederland. Te Goes heeft zich thans even als te Middelburg eene Commissie gevormd voor de feestviering op 1 April aanstaande. De spoorweg naar Middelburg is gereed. Yan Goes tot Vlissingen is thans ééae enkele lijn en 11. Zaterdag heeft reeds een feesttrein den geheelen neg afgespoord. De overgang van onder-officierenkorporaals en sol daten van het leger hier te lande bij dat in Oost-Indië is weder opengesteld. Naar West-Indië zullen in dit jaar geene suppletie-troepen worden gezonden. Bij koninklijk besluit zijn premiën toegekend voor het achterhalen van slnikers en hunne goederen, in zake der in- en uitg. rechten en accijnsen. Te Katwijk heeft zich eene commissie gevormd tot het oprichten van eene naamlooze vennootschap, die zich ten doel stelt, om geschikte en gezonde woningen te bouwen in de beide Katwijken, en die aan kleine burgers, visschers, ambachtslieden en arbeiders te ver huren. IETS OVER DE REDERIJKERSKAMER TE "WILHELMIN A DORP. Veel, ja zeer veel, wordt er in den tegenwoordigen tijd gedaan, om den arbeider voort te helpen en vooral om hem zijn verstand te doen ontwikkelen, opdat hij in het vervolg de hulp van anderen niet meer behoeve en de gulden spreuk „help n zeiven," in toepassing kunne brengen. In het naburige Goes, bijv: vindt men tot dat doel einde; eene spaarbank, eene voorschotvereeniging, een comité tot wering van schoolverzuim, eene volksleeszaal, een volksblaadje, enz. Al die nuttige inrichtingen, hoe schoon ook, hebben echter eene schaduwzijde, en wel dat zij door anderen voor den arbeider werden lot stand gebracht. Totnogtoe vindt men ongelukkig slechts zeldendat de arbeider er zelf op uit is, zijn verstand wat meer te ontwikkelen. Zulk eene zeldzaamheid vindt men bij ons, in Wilhelminadorp. Hier bestaat namelijk eene rederijkerskamer, opgericht door, en samengesteld uit mannen uit de arbeidende klasse. Mannen, die zich niet ontzien, om na den ganschen dag hard gewerkt te hebben's avonds nog eenige uren te gebruiken tot meerdere ontwikkeling van hun verstand, door het hou den van voordrachten, als anderszins. Waarlijk, zulke mannen verdienen medewerking en ondersteuning ter bereiking van hun doel. Deze vin den zij echter hier in het geheel niet, er bestaat wel is waar geene rechlstreeksche tegenwerking, maar men ziet de pogingen dier wakkere mannen met schouder ophalen glimlachend aan. Op hunne openbare uitvoe ringen ziet men slechts zeer zelden notabelen van het dorp en nog minder hunne huisgenooten. Als ge heu vraagt waarom ze er niet komen, is het antwoord, „het gaat er niet altijd even ordelijk toe." Gesteld dat dit laatste waar is, hetgeen ik betwijfel, aan wie dan de schuld? Aan hen, die door hun voor beeld de anderen moesten dringen zich te gedragen zoo als het betaamt, maar niet te huis moesten blijven. Dezen winter is dit gezelschap nog niet in de gele genheid geweest eene openbare uitvoering te geven, om dat op den bepaalden tijd het daartoe bestemde, en eenige geschikte locaal alhier, het schoollocaal, toevallig voor een ander doeleinde in beslag genomen was. Nu zijn de leden van plan, om den 30™ dezer maand eene opvoering te geven in „de Prins van Oranje" te Goes, ten voordeele van de (Economische spijsuitdeeling aldaar. Ik juich hun plan zeer toe en wensch hun goed suc ces en vele toehoorders. Bijzonder beveel ik hen aan, bij die mannen, welke in Goes zooveel voor den arbeider doenen hooren zij dan ook geen Driessens of Piet Paaltjens, dat zij in liet oog houden, het is iets uit en door het volk. Egalité. W, Dorp. 26 Jan. 1872. (Ingez.) Burgerlijke Stand Stad Goes. Van 19 26 Januari 1872. Ondertrouwd. Den 25, Nicolaas Remijnse, 28 j., wedn. van Maatje de Schipper, met Leuntje Catharina Duvekot, 25 j., jd.) Gehuwd. Geene. Geboren. Geene.

Volksblad | 1872 | | pagina 2