VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 4. 1 8 7 2. 27 Januari. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. Cft rt Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar 0,50. ^|sDïïuEli. ^uUlUlÉnS Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Franco per post 0,80. A 1 Advertentiën tegen 5 Cents per regel, voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentién moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Geabonneerden buiten Goeswelke hun abonnement over 1871 niet voldaan hebben, worden verzocht zulks te doen ten kantore van den ondergeteekendeof het bedrag franco aan zijn adres te doen toekomen. J. FRANSEN VAN DE PUTTE, Jr. 1 APRIL 1573. Ieder, die lezen kan, heeft dien datum in de laatste dagen herhaaldelijk gedrukt gezien en me nigeen heeft zich uit zijne schooljaren herinnerd, dat er achter dien datum in zijn boekje stond: Inneming van den Briel door de Watergeuzen. Waar den Briel ligt weet ieder, wie de Water geuzen warenweten de meesten. Velen weten dat het vrijbuiters warendie om niet als gemeene schuimers en zeeroovers beschouwd te worden van Prins Willem van Oranje (Willem I) kaper brieven kregen en nu uittogen om de Spanjaar den met wie de Nederlanders toen in oorlog wa ren op zee afbreuk te doen. Uit vrees voor het machtige Spanje trok Elisabethde koningin van Engelandde eerst gegeven vergunning in waar bij den Watergeuzen eene wijkplaats in de Engel- sche havens was gegeven en nu besloten deze op aanraden hunner doorluchtige aanvoerderskoers te zetten naar Holland en de Spanjaarden uit de eene of andere stad te verdrijven. De keus viel op den Brielwaar de aardvoerder van het vlootje het best bekend was. Na weinig woorden en zonder strijd gaf de stad zich over en de gedenkdag dier overgaaf is d April. Ik zwijg van de sprookjes en rijmpjes waarmede men het verhaal dezer gebeurtenis opgesierd heeft, maar vraag alleenwat maakt dit feit ook nog na driehonderd jaren belangrijk genoeg om eene algemeene feestviering daarvoor aanterichten en ter blijvende herinnering daarvoor een gedenkteeken te doen verrijzen. Wat het eerste aangaatkan ik zeer kort zijn. Er zijn tijden, waarin men algemeen lust schijnt te hebbenfeesten te vieren. Vooral openbaart zich dit tegenwoordig in ons land. Bij allerlei soort van gelegenheden worden feesten gegeven. Geen spoor weg wordt geopend, geen kanaal begonnen of ge ëindigd geen straatweg 't eerst gebruikt of men viert feest. Men zoekt gelegenheden om feesten te vieren en we hebben er niets tegen. Men mag 't niemand euvelduidendat hij in 't behoorlij ke -ook eens vroolijk is en genoegen heeft te midden van al de zorgen en beslommeringen des levens. Maar te eerder zal men ook zonder gezochte re den feestvieren op den driehonderdsten gedenkdag van een heugelijk feit. Briehonderd jaar toch zal't den le April geleden zijn dat de Briel werd ingenomen. Maar waarom dit feit herdacht. Er zijn honderd plaatsen ingenomen, sommige twee, drie en meer malen Plet is ook niet zoozeer dat innemenwat aan leiding geeft tot een feest. Het is juist thans, juist in onzen tijd, dat de le April terecht wordt herdacht, die dag is en moet zijn een vreugdedag voor de natieeen vingerwijzing voor de vorsten Be vorst is om het volk, het volk niet om den vorst zong onze dichter Vondel derdehalve eeuw geledenen zoo is't. Vorst en volk hebben weer- keerige verplichtingen en waar een van beiden die vergeet, heeft men treurige gevolgen te wachten. De vorst moet die nakomen, zoo goed als de minste zijner onderdanen.

Volksblad | 1872 | | pagina 1