van het voorgeslacht levendig houden, zijn uitne mend geschiktom door alle tijden de overtuiging levendig te houden, dat in eendracht macht, in krachtsontwikkeling de weg tot geluk gelegen is. Waar allen zich scharen om die zichtbare herin neringen van vroegere grootheiddaar moeten zij ook de handen in een leggenom aan het nage slacht te bewijzendat zij het verkregen erfgoed getrouw bewaarden en naar geene mindere groot heid hun streven hebben gericht. Zoo min men de kunst van Rembrand veracht, omdat hij niet enkel meesterstukken leverde; zoo min men Cats veroordeelt omdat hij enkele on deugende regels schreef; zoo min kan eene ge schiedkundige herinnering hare waarde verliezen omdat de een ze minder roemrijk acht dan de an der. Er is altijd wat uit te leeren uit die steenen of metalen boekendie voor allen geopend lig gen en daarom zien wij ze gaarne vermenigvuldi gen mits mits het volk ze dan ook niet alleen bekijkt, maar met vrucht gebruikt. Nederland. Van de personen, die te Amsterdam in den echt ver- senigd zijn, konden in 1860 13,79 percent hun naam niet onder de huwelijksacte teekenen. Dit getal wordt gaandeweg kleiner, zooals uit onderstaande opgave blijkt: 1861 12,65 percent. 1871 6,81 percent. Opmerking verdient't, dat 't getal vrouwen, die haar naam niet kunnen teekenenin den regel meer dan tweemaal zoo groot is als dat der mannen, die in 't zelfde geval verkeeren, somtijds driemaal. Uit het Buitenland. De commissie voor de reorganisatie van het leger in frankrijk heeft het volgende besluit genomenElk sol daat, die bij het einde van zijn eerste dienstjaar niet kan lezen en schrijven, zal in dienst gehouden worden, tot dat hij genoegzaam onderwezen is. Landbouw en Nijverheid, Onlangs wees de heer Mobbis te Manchester op het bedroevende feit, dat de vervalsching der levensmiddelen meer en meer toeneemt. Vroeger, zeide hij, werden het brood en meel vervalseht met aluinthans gebruikt men het noch schadelijker kopervitriool, hetwelk in 16 van 20 onderzochte brooden werd gevonden. De koffie wordt zeer dikwijls met cichorei vervalseht; van 47 onderzochte monsters werden 18 onvervalscht bevondende overige bestonden grootendeels en eenige geheel en al uit cichorei. Een vervalsching van de cichorei heeft niet minder plaats: vau 57 monsters waren er slechts 28 onvervalscht; de overige bevatten gebrande tarwe, eikels, boonen, wortelen en zaagsel. Thee wordt in evenredigheid minder vervalseht. Een stof als het bekende Maloomengselhetwelk uit afgetrokken en op nieuw gedroogde thee, wilgebladeren, wilgetakjes enz. bestond, komt weinig meer voor; daarentegen wordt de thee nog dikwijls met giftige stoffen gekleurd. Suiker wordt door vermenging met mindere soorten en niet, gelijk meestal ondersteld wordt, met zand ver valseht. De ongeraffineerde suiker bevat suikerriet-ve zels, onzuivere stoffen en bijna altijd suikermaden (acarus), welke meer in de lichtere dan in de donkere soorten voorkomen en in 69 van de 72 onderzochte monsters werden gevonden. Mosterd komt zelden onvervalscht voor en bevat gewoonlijk 5075 pCt. meel; na de vervalsching wordt er dikwijls ter versterking van de kleur curcuma en ter verbetering van den smaak Cayenne-pe- per onder gemengd. Peper komt tegenwoordig meestal onvervalscht in den handel; de mindere soorten worden echter zeer dikwijls met grof meel, zetmeel, gips en onzuivere stoffen van allerlei aard vermengd. Burgerlijke Stand Stad Goes. Van 12 19 Januari 1872. Ondertrouwd. Den 18, Francis van Hoorn, 23 j., jm met Adriana Beye, 22 j-, jtl.Johannes de Wijs, 32 j., jm., met Jan netje Poorifliet, 33 j., jd. Gehuwd. Den 18, Pieter Marinus Zandboer, 28 j., jm., met Ma ria Levina Boumaa, 24 j., jd. Geboren. Den 13, Clazina, d. v. Johannes Proos en MargrieDa Corstanje. Den 14, Marinns Pieter, z. v. Jan Wilhelm van Ko- geleuberg en Cornelia Andriessen. Adriaan, z, v. Jacobus Dalebout en Maria Sara van de Volkere. Den 15Abraham z. v. Pieter Meyler en Cornelia van der Hage. Den 1G, Wilhelmina Maria, d. v. Hubrecht Schouwenburg en Calharina Geertruida Stokmans. Den 19 Josina Susanna, d. v. Leendert Holleman en Catharina de Zeeuw. Overleden. Den 12, Cornelia, 8 w., d. v. Cornell's van der Mei en TRnnetje van Zweden. Den 13, Cornells Abraham, 8 w., z. v Johannes Stoutjesdijk en Johanna Maria van Noort. Burgerlijke Stand Stad Middelburg. Van 11 18 Januari 1872. Ondertrouwd. Den 12, W. Koster, 24 j., jm., met J. van Leersem, 27 j., jd. J. C. Burghardt, 27 j jm., met M. C. van Eldijk, 27 j., jd. D. L. Broeder, 25 j., jm-, met J. C. vanSluys, 27 j., jd. Gehuwd. Den 17, A. C. A. Schoonemeyer, 31 j., jm., met C. W. Dhuy, 20 j., jd. W. L. Burrink29 j., jm., met J. W. van der Paard, 28 j., jd. N. van Male, 40 j., jm., met M. Marijs, 45 j., wed. Geboren. Den 10, Adriana Magdalena, d. v. F. D. Sprenger en M, A. Snouck Hurgronje.Den 11, Reinicrz. v. W. de Muijnck en P. C. Scheele. Den 13, een onechte zoon. Den 14, Pie- ternella Jacoba Maria, d. v. J. Vermaas en L. M. S. Daman. Den 15, Johanna, d. v. K. Meertens en M. P. Holster. Een on- eohte zopp. Den 16, een onechte zoon. Den 17, Maria Jo hanna, d. v. J. M. Menlstee en A. Scherpenisse. Maria, d. v. J. Marinrssen 'en W. Goedhart. Overleden. Den 9, Neeltje de Bree, 44 j., vrouw van P. Smaar- dijk. -r- Den 11, Hendrik Barendse, 70 j., man van C. A. van Leer dam. Dén 12Jannetje 3 m., d. v. K. Wielemaker en D. Joosse. Magdalena Elisabeth Paulina, 3 m., d. v. A. van de Volde en E. S. Boes. Franciscus Johannes, 5 j., z. v. J. J. Bos en J. C. Faelen. Den 14, Pieternella Johanna van Winkelen 69 j., vronw van J. H. van Riel. Den 15 Jan Jacobus, 4 j., z. v. J. Stroobach en A. Bakker. Den 16, Johanna, 12 j., d. v. J. van Luyk en M. Tan der. Den 18Adriana Johanna de Jonge79j., wed. van J. F. Fcillard. Marktbericht. Goes 16 Januari 1872. De ruimere aanvoer van Granen, strekte ter bevredi ging van de vraag die tot schier onveranderde prijzen blijft aanhouden.

Volksblad | 1872 | | pagina 2