VOLKSBLAD. 1 8 72. No. 3. VEREENlGlNG VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. 20 Januari. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. ajptuïerl. Jtamm Diensta^nvrajenworlirgepkaMhToCents. tl 1 Pp Ti t Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór uur bij den Uitgever bezorgd worden. Geabonneerden buiten Goeswelke bun abonnement over 1871 niet voldaan hebben, worden verzocht zulks te doen ten kantore van den ondergeteekendeof het bedrag franco aan zijn adres te doen toekomen. J. FRANSEN VAN DE PUTTE, Jr. «EDEiVRTEE KENEN. Op onderscheidene plaatsen in ons Vaderland staan standbeelden of gedenkteekenen van merk waardige personen of groote gebeurtenissen, waar van in onze geschiedenis gesproken wordt. Wederom is er sprake van de oprichting van een gedenkteeken en wel in den Briel, ter ge dachtenis van de inneming dier stad door de Wa- tergeusen1 April 1572. Men is het er niet over eens welk soort van gedenkteeken er zal worden opgericht; de een wil eene of andere zinnebeeldige voorstelling, de ander wil een geheel gebouwbestemd ter verzorging van weezen of andere hulpbehoevenden. Wij zullen de keus tusschen die beiden maar overlaten aan degenen, die daaromtrent moeten beslissenmaar wij spreken over de zaakomdat wij partij trekken voor het denkbeeld, om de ge schiedenis van ons land als het ware aanschouwe lijk voortestellen en het volksgeheugen te hulp te komen door zinrijke gedenkteekenen.' De vraag is daarbij nietof het oordeel over die personen en gebeurtenissen uit den ouden tijd een parig iswant het laat zich niet denkendat allen in eiken tijd over alles eenstemmig zouden oordee- len. Maar wat er in vroeger eeuwen is gebeurd, dat hoogst belangrijke gevolgen had; gebeurtenis sen die de kiem bevatten van latere toestanden dat alles mag niet vergeten worden, want de ge schiedenis is voor de volken een leerboek waaruit een schat van wijsheid kan worden opgedolven. Over het algemeen wordt de geschiedenis te wei nig met dat oogmerk beoefend. De meesten ken nen eenige namenals van Prins Willem den Eerstende Ruiter en anderenzij weten mis schien ook dat voor driehonderd jaren de Water- geusen een belangrijke rol hebben gespeeldmaar welken invloed die personen en die gebeurtenissen op volgende tijden en geslachten hebben uitgeoefend daarop wordt te weinig gelet. Kennis van de ge schiedenis van het vaderland is dan eene onvrucht bare kennis en het kan ons niet verwonderendat het volk er vrij onverschillig voor is. Maar zal dat nu beter worden als men gedenk teekenen opricht, zal het volk daardoor meer be langstellen in zijn verledenhet volkdat aan alles gewoon raakt en de schoonste gedenkteekenen ge- dachtenloos voorbij gaat. Zal het volk daardoor wij zer wordenals het slechts beelden of zinnebeeldige steen- of metaalgroepen te zien krijgt? Wij stellen ons niets daarvan voor. Maar toch wenschen wij die gedenkteekenen als ze aanleiding geven, dat het volk zich van tijd tot tijd daar om henen schaartom zich te hooren verhalen wat ze beteekenen, om zich te verblijden over gelukkige ervaringenom zich tot alles wat edel en groot isdoor de voorbeelden van vroegere geslachten te laten opwekkenom volksfeesten te vierendie in de historie gegrond zijn. Er is niets dat den broederband onder een volk zoo vast maakt, als de herinnering aan het lijden vroeger gemeenschappelijk doorgestaan, aan de uit komsten vroeger door allen genoten. Gedenktee kenen die den volksgeest opwekkendie deugden

Volksblad | 1872 | | pagina 1