wezen. Daar ook zijn zij de beste gedienstigen als zij te buis goede lessen van moeder kregen en wat zij daar goeds leerden, dat doet haar naderhand de beste huisvrouwen zijn. Daarom als ik dien Duitschen minister een goede raad mocht gevendan zou ik hem zeggenzorg zooveel gij kunt, dat de dochters onzer arbeiders goed ontwikkeld worden, dat zij nuttige kundig heden aanleerendat zij met een helder verstand eenmaal als huishoudsters kunnen optreden en dan is de weg gebaand; het eene geslacht zal het an dere vormen. Zou die raad ook onder ons niet kunnen ter harte genomen worden Terecht wordt er dikwijls geklaagd, dat de huisselijke omstandigheden van den arbeider veel te weuschen overlaten. Wie weet of niet in de werkzaamheid van goede huishoud sters eene verbetering voor onzen arbeidendenstand zon gevonden worden. Nederland. Goes. In de vorige week werd ons, door onzen stad genoot F. de Back een stuk toegezondennaar aan leiding van het onderzoek, door de plaatselijke genees kundige commissie ingesteld, omtrent de melkvervalsehing. Wij ontvingen het te laat om het te plaatsen cn sedert werd het opgenomen in de Goessehe Courant. Het zou dus overbodig ziju het stuk nu nog in het volksblad opte- nemen, maar wij komen op de zaak terug omdat zij aller belangstelling verdient. Zeker zullen onze stadgenooten de zorg der regeering toejuichenom tegen alle verval- sching van eetwaren te waken, en kunnen de opmer kingen der melkverkoopers de waarde dier zorg niet verminderen. Meenen dezen zich te moeten beklagen over den uitslag van het onderzoekhet is voor het publiek een reden te meer, om de ernstige behandeling van deze zaak te waardeeren. En bestaat er vermoeden dat de melk van sommige melkverkoopers buiten hun toedoen vervalscht bij de commissie werd overgebracht, het zal die belanghebbenden weinig moeite kosten, om zuivere en onvervalschte melk aan de commissie tot onderzoek te bezorgen en zij zullen dan zeker zegevierend de be proeving kunnen doorstaan. In de maand December is van de kosthuizen voor den werkenden stand te Amsterdam gebruik gemaakt als volgt: Kosthuis no. 1, ontbijt 153, middagmaal 2896, avondeten 465, logement 868 personen. Kost huis no. 2, ontbijt 121, middagmaal 2398, avondeten 617 en logement 877 personen. Uit het Buitenland. In het congres der Vereenigde Staten is thans een voorstel aanhangig, waarbij bepaald wordt, dat elke staat moet zorgen voor openbaar kosteloos onderwijs in alle onmisbare kundigheden en dat alle kerkelijkheid uit dat onderwijs moet worden geweerd. Verder heeft het congres besloten een onderzoek in- testellen naar den toestand der arbeidende klasse. In Engeland hebben veertig parlementsleden zich vereenigd tot een comité van eene Nationale vereeniging voor 't stemrecht der vrouw. Reeds zijn in verscheiden plaatsen subcomité's verrezen, meestal uit vrouwelijke leden bestaande. N ij v e r h e i d. Eenige Surinamers hebben een brochure uitgegeven ten doel hebbende de waarde dezer kolonie beter te doen uitkomen en inzonderheid om de Nederlanders op te wekken derwaarts te gaan, waar een heerlijke na tuur, zonder te veel van de krachten der arbeiders te vergen, alles voortbrengt wat men begeert. Dertig millioen mensohen kunnen er zonder groote inspanning het levensonderhoud vinden; als de landbouwer vaD 's morgens 611 uren en 's namiddags van half vier tot half zeven werkt, dan kan hij gedurende den warmsten tijd van den dag uitrusten. Suriname, in plaats van ongezond, is bij nitstek ge zond. Als de gele koorts er heerscht, dan is het slechts epidemisch; zij ontstaat nooit in Suriname zelf, maar wordt er aangebracht; dpor goede en strenge qua rantaine zou men haar kunnen weren. De cholera heerscht in Suriname nooithet klimaat schijnt voor de ontwikkeling van deze ziekte onvatbaar te zijn. Eene vergelijking tusschen de voordeelen, die de Vereenigde Staten en die welke Suriname aan de landverhuizers aanbieden, valt in alle opzichten ten gunste van de voornaamste onzer "West-Indische kolo niën uit. Ook kolonisatie in Oost-Iudië is veel min der doelmatig. Alleen veeteeltjacht en visscherij kunnen er aan duizenden een goed bestaan leveren. Menschen van allerlei ambacht zullen in Suriname goed terecht- komen; men heeft daar alles noodig, schoen-, kleeren-, hoeden- en zadelmakers, timmerlieden, smeden, metse laars, straatmakers, enz. Allerlei. De planeet Jupiter bereikt in de maand Januari haar grootsten glans. Zij komt den I5n in oppositie met de zon en schittert den geheelen nacht aan den hemel. Omstreeks middernacht troont zij hoog in het zuidenals een vorst omringd door zijn hofstoet. De Amerikaansche geneesheeren beweeren dat het dra gen van liooge hakken zeer gevaarlijk is vooral voor kinderen en jonge meisjes. Allerlei nadeelige gevolgen zijn daarvan volgens hen te wachtenals vergroeiing van de teenen, verrekking van den enkel en in som mige gevallen geheele verlamming van den voet. (INGEZONDEN.) Volksvereeniging te Ellewoutsdijk. De het vorig jaar hier opgerichte vereeniging tot het honden van volks voordrachten en het lezen van volksgeschriften mag zich bij voortduring in een gewenschten bloei verheugen. De vereeniging bestaat in 't ongeveer 50 leden van bei-

Volksblad | 1872 | | pagina 2