VOLKSBLAD. No. 2. 1 8 7 2. i3 januari. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOE% 4?' DERDE JAARGANG. TMt Blad verschat iederen Zaterdag. <31 ■f,~rrrrrTi>i'T UAmmat-H Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar 0,50. ^JjeUUuEn. ^UlulïïErS Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Traneo per post n 0,80. a 1 fjgnt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijlcsche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsrnimte. De Advertentièn moeten Vrijdag vóór J2 uur bij den Uitgever bezorgd worden. DE HUISHOUDING VAN DEN ARBEIDER. Dezer dagen verhaalden ons de dagbladen, dat een Duitsch minister, ter verheffing van den ar beidersstand ook de-~hrbeiders vrouwen en meis jes wilde laten onderwijzen in de huishoudkunde. Het denkbeeld i's niet slecht en bewijst, dat die Duitscher ook overtuigd isdat de arbeider wel het geld verdienen moet, maar dat zijn vrouw de niet minder gewichtige taak beeft, oiil .dat geld zoo te besteden, dat de verdiensten van haren man een genoegzaam inkomen zijn voor het huis gezin. De vrouw heeftmeer dan zij somwijlen begrijpt, de gelegenheid om het geringe bezit te doen strek ken om het te vermeerderenom het welvaren van al de leden van het gezin te bevorderen, om vrede en vrolijkheid in huis te doen wonen. Maar hoe zou die Duitscher het wel aanleggen om zijn doel te bereiken. Zou hij scholen daar voor willen inrichten Gestelddat de huishoud kunde in scholen kon worden geleerd, wanneer zouden de dochters der arbeiders daarhenen gaan die nu al dikwijls de lagere school veel te vroeg verlatenom in de huishouding of ten bate daar van werkzaam te zijn. Zou hij dan misschien op de bestaande scholen lessen willen laten geven aan toekomende huishoudsters? Doch men zou daartegen kunnen aanvoeren, dat de kunst om goed huis te houdenmeer dan eenige anderedoor de praktijk moet worden geleerd. En toch is het waar, dat het voor onzen arbei denden stand geen gering voordeel zijn zou, wan neer de vrouwen de huishoudkunde goed verston den en dat daartoe oefening van noode is. Het goede huisbestuur behoort ook tot die zakendie niet van zelf komen. De groote kunst bestaat niet daarin alleendat men het dubbeltje dikwijls omkeertalvorens men het uitgeeftmaar wel dat het zoo besteed wordt dat er het meeste voordeel mede gedaan wordt. De vrouw kan op de kleinjes passen ik be doel niet op de kleine kinderen, maar op de kleinigheden, en 'tis toch maar waar, veel klein tjes maken een grooten. Als ik die Duitsohe minister was, dan zou ik zorgen dat de dochters van onze arbeiders zoowel als de jongens flink onderwezen werdenwant dat laat wel eens te wensohen over. Niet omdat er geen goed onderwijs aan de meisjes gegeven wordt maar omdat vele ouders meenendat de meisjes zooveel onderwijs niet noodig hebben. Als onze arbeiders dat gelooven willendat hunne dochtérs zoo goed als hunne zonen een goed ont wikkeld verstand behoeven, dan zullen ze ook de meisjes wel in de gelegenheid stellenom daarvan gebruik te maken en daarmede zal een belangrijke stap gedaan zijn, om tot de vorming van goede huishoudsters te geraken. 't Is waar dat werkt in de toekomst eerst. Maal ais men het altijd zoo ingezien had, misschien dat menig arbeiders huisgezin daarvan nu de weldadige vruchten plukte. En dan rust er eene niet minder gewichtige taak op de moedersde huisvrouwendie door baai- voorbeeld en voorlichting zooveel kunnen uitwer ken. De meeste vrouwen in onzen arbeidersstand worden voor een groot deel opgevoed buiten het huisgezin. Zij gaan onder vreemden en komen in huishoudingendie haar niet ten voorbeeld kunnen

Volksblad | 1872 | | pagina 1